Провадження № 1-кс/537/829/2020
Справа № 537/3218/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2020 року м. Кременчук
Слідчий суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , старшого державного виконавця ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду скаргу старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення -
в с т а н о в и в :
18.09.2020 року старший державний виконавець Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 звернулася до суду зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.
В обґрунтування скарги зазначено, що Крюківським відділом державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 25.08.2020 року за вих. №64712 направлено до ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України. Так, в повідомленні зазначалося, що на примусовому виконанні у ВДВС перебуває виконавче провадження №62296725, з примусового виконання виконавчого напису №240, виданого 14.05.2020 року приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу ОСОБА_4 , про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ужгородський райагротехсервіс» (ЄДРПОУ 00903848, місце реєстрації: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Горького, буд.11А) на користь ТОВ «УКРБУД» боргу в сумі 20000 грн. 09.06.2020 р. відкрито провадження у справі, накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно, внесено обтяження до відповідних державних реєстрів. В ході проведення виконавчих дій не виявлено рухоме та нерухоме майно. На рахунки боржника накладено арешт. Встановлено, що за адресою, зазначеною у виконавчому документі боржник відсутній, фактичне місце знаходження невідоме. Згідно з Витягу з ЄРЮО ФОП та ГФ, керівником підприємства-боржника є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РОНКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , якому направлявся виклик державного виконавця, було зобов`язано надати достовірні відомості про майно підприємства та попереджено про кримінальну відповідальність. ОСОБА_5 відправлення з викликом та постановою про відкриття виконавчого провадження отримав особисто 12.06.2020 р., що підтверджується даними з інформаційного сайту Укрпошти. Незважаючи на те, що керівнику підприємства-боржника було відомо про відкрите виконавче провадження та накладені арешти на рахунки, один з рахунків підприємства був закритий, що є однією із форм перешкоджання виконанню судового рішення. За час перебування виконавчого документа на виконанні, боржник не вчинив жодних дій, спрямованих на виконання виконавчого документу, натомість вчиняє дії щодо приховування реальних доходів.
Проте в порушення ст.214 КПК України посадовими особами Відділення поліції №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавські області не внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за вказаним повідомленням про кримінальне правопорушення. 10.09.2020 р. до ВДВС надійшла відповідь з ВП № 1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області, відповідно до якої в діях ОСОБА_5 відсутні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 КК України. Тому старший державний виконавець ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді зі скаргою, в якій просила зобов`язати слідче відділення ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області прийняти та невідкладно зареєструвати повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до положень ст.214 КПК України.
В судовому засіданні старший державний виконавець ОСОБА_3 підтримала подану скаргу, просила її задовольнити із наведених в ній підстав.
Відділення поліції №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавські області належним чином повідомлене про час та місце розгляду скарги, однак в судове засідання його представник не з`явився, причини неприбуття слідчому судді не повідомив.
Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України відсутність представника органу досудового розслідування не є перешкодою для розгляду справи.
Вислухавши пояснення старшого державного виконавця ОСОБА_3 , дослідивши додані до скарги матеріали, слідчий суддя встановив наступне.
27.08.2020 року старший державний виконавець Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 звернулася до Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області із заявою про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 КК України.
Як вбачається з повідомлення заступника начальника ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області за №12511/115/108/03-2020 від 31.08.2020 р., в ході розгляду звернення від 27.08.2020 року, зареєстрованого в ЖЄО за №11794, не встановлено фактів, які підтверджують наявність складу злочину, передбаченого ст.382 КК України, в діях боржника ОСОБА_5 .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України, передбачено право заявника оскаржити бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні та вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-караного діяння.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР та їх перелік визначені ч.5 ст. 214 КПК України, відповідно до положень якої до ЄРДР підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела.
Кримінально-процесуальним законодавством не встановлено порядок та зміст викладення відомостей про кримінальні правопорушення в заявах або повідомленнях.
Згідно з п. 1 гл. 2 розділу І наказу Генерального прокурора України від 06.04.2016 року № 139 «Про затвердження положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань», до Реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура. (ст.2 КПК України).
Як встановлено слідчим суддею, уповноваженою особою ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області не вносились відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі вказаної заяви старшого державного виконавця Крюківського ВДВС у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 від 27.08.2020 року.
Із системного аналізу положень ст.214КПК України та Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
За змістом ст.214КПК України обов`язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається, незалежно від того, чи відносяться розслідування фактів про повідомлені кримінальні правопорушення до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу, до якого надійшла заява чи повідомлення.
Порядок формування та ведення Реєстру, Порядок внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Реєстру врегульовано Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженим Наказом Генеральної прокуратури України 06.04.2016 № 139, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.2016 р. за № 680/28810.
Так, формування Реєстру розпочинається з моменту внесення до нього Реєстратором відповідних відомостей про кримінальне правопорушення, зазначених у заяві чи повідомленні про його вчинення або виявлених ним самостійно з будь-якого джерела. Усні заяви заносяться слідчим або прокурором до протоколу, який підписується заявником.
Відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4частини п`ятої статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Облік кримінальних правопорушень за заявами, повідомленнями, які надійшли прокурору або органу досудового розслідування, або виявленими з інших джерел обставинами, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення, здійснюється Реєстратором за дорученням керівника прокуратури або органу досудового розслідування шляхом внесення до Реєстру відомостей, визначених частиною п`ятою статті 214 КПК України.
Керівник прокуратури, органу досудового розслідування після перевірки внесених до Реєстру відомостей реєструє кримінальне провадження. У Реєстрі автоматично фіксується дата обліку інформації та присвоюється номер кримінального провадження. Факт реєстрації кримінального правопорушення (провадження) настає з моменту підтвердження керівником прокуратури або органу досудового розслідування таких відомостей.
Відомості про декілька вчинених кримінальних правопорушень, зазначених в одній заяві, повідомленні або виявлених безпосередньо прокурором, слідчим чи працівником іншого підрозділу, незалежно від часу їх учинення, наявності осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, вносяться до Реєстру за кожним правопорушенням окремо.
На виявлене під час досудового розслідування кримінальне правопорушення в рамках одного кримінального провадження слідчий за Довідником 1 «Перелік інших джерел, з яких виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення» (додаток 7) вносить до Реєстру інформацію про джерело, з якого виявлено кримінальне правопорушення, та відомості про кримінальне правопорушення. Кримінальному провадженню за цим правопорушенням присвоюється новий номер.
При встановленні факту здійснення досудового розслідування стосовно аналогічних правопорушень (дублікатів), заяви і повідомлення про які надійшли з різних джерел, прокурор, керівник прокуратури об`єднує такі матеріали в одне провадження, після чого Реєстратор (слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, керівник органу прокуратури) за допомогою функції присвоює одному з них статус «дублікат».
Відповідно доч.2,ч.3ст.214КПК України,досудове розслідуваннярозпочинається змоменту внесеннявідомостей доЄдиного реєструдосудових розслідувань. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається, крім випадків встановлених Законом.
Наявність або відсутність події кримінального правопорушення та складу злочину в діях особи може бути встановлено лише в ході проведення досудового розслідування згідно розділу ІІІ КПК України.
Тобто, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст.284 КПК.
З огляду на наведене, відомості про злочин за заявою старшого державного виконавця ОСОБА_3 від 27.08.2020 року повинні бути внесені до ЄРДР уповноваженою особою, з дотриманням положень ст.214 КПК України.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги зміст скарги та пояснення старшого державного виконавця ОСОБА_3 в судовому засіданні, наявні матеріали скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що в порушення положень ст. 214 КПК України, ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області не внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, зазначене в заяві старшого державного виконавця ОСОБА_3 від 27.08.2020 року.
У зв`язку з чим слідчий суддя вважає, що скарга старшого державного виконавця ОСОБА_3 на бездіяльність органу досудового розслідування є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 303, 306, 307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в :
Скаргу старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення задовольнити.
Зобов`язати посадову особу ВП №1 Кременчуцького ВП ГУНП в Полтавській області відповідно до вимог ст.214 КПК України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості на підставі заяви старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_3 про вчинення злочину від 27.08.2020 року, зареєстровану в ОСОБА_6 за №11794.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали виготовлений і оголошений 28.10.2020 року о 08 год. 00 хв.
Слідчий суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 92477905 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Крюківський районний суд м.Кременчука
Мурашова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні