Справа № 709/1197/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
28 жовтня 2020 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Романової О.Г.,
при секретарі: Соломки Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: Чорнобаївський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зменшення розміру аліментів,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: Чорнобаївський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зменшення розміру аліментів.
Позовні вимоги мотивує тим, що 06.07.2005 між ним та відповідачем ОСОБА_2 був зареєстрований шлюб, який був розірваний в судовому порядку 06.07.2012.
За період шлюбу у них народилися діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вже після розірвання шлюбу, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідач народила доньку - ОСОБА_5 , яку було зареєстровано в порядку ст. 135 СК України, тобто зі слів матері.
30.11.2018 Чорнобаївським районним судом Черкаської області було задоволено позов ОСОБА_2 до нього про стягнення аліментів та стягнуто з нього аліменти в розмірі Ѕ частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % від прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.
На момент винесення рішення він не знав, що ОСОБА_5 зареєстрована в порядку ст. 135 СК України та юридично він не є батьком дитини. На сьогоднішній день він має сумніви в тому, що він є біологічним батьком дитини та не бажає сплачувати аліменти на утримання ОСОБА_5 . Разом з тим він готовий сплачувати аліменти на утримання його дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст.ст. 181, 192 СК України, положення п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів .
Зазначає, що СК України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Згідно з ч. 4 ст. 273 ЦПК України якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
На підставі вищевикладеного просить суд змінити розмір аліментів, а саме: призначити сплату аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. Стягнення аліментів на утримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - припинити.
У судове засідання представник позивача - адвокат Солод В.М. не з`явився, до початку розгляду справи, 28.10.2020, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягає. Проти ухвалення заочного рішення суду не заперечує.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про причину неявки суду не повідомив, був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, інтереси останнього в судовому засіданні, відповідно до договору про надання правової допомоги від 05.08.2020, представляє адвокат Солод В.М.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про причину неявки суду не повідомила, була належним чином повідомлена про день та час розгляду справи.
Представник третьої особи Чорнобаївський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, відповідно до листа від 31.08.2020 просить суд справу розглядати без участі їх представника.
Представник третьої особи Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, про причину неявки суду не повідомив, був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи.
Суд, радячись на місці, ухвалив: відповідно до положень ст.ст. 280, 281 ЦПК України провести заочний розгляд справи на підставі наявних в справі доказах.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30.11.2018 стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , аліменти на утримання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 26 вересня 2018 року, і до досягнення ними повноліття. Рішення суду вступило в законну силу 02.01.2019.
Підставою для стягнення аліментів стали встановлені судом обставини того, що відповідач ОСОБА_1 є батьком неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В матеріалах дослідженої в судовому засіданні справи № 709/2014/18 знаходяться копії свідоцтв про народження ОСОБА_3 (а.с.7), ОСОБА_4 (а.с. 8), ОСОБА_5 (а.с. 9). Зокрема, в графі батько свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 виданого виконавчим комітетом Богодухівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, зазначений - ОСОБА_1 . Відомості про те, що державна реєстрація народження ОСОБА_5 була проведена на підставі ч. 1 ст. 135 СК України в матеріалах справи відсутні. У своїй заяві від 30.11.2018 відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_2 про стягнення аліментів на трьох неповнолітніх дітей визнав та просив справу розглядати без його участі (а.с. 30).
Отже, із матеріалів справи вбачається, що станом на час прийняття рішення по справі № 709/2014/18 суду не було достовірно відомо про те, що відомості про батька неповнолітньої ОСОБА_5 зазначені у її свідоцтві про народження на підставі ч. 1 ст. 135 СК України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно листа Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 28.08.2020 № 2124/22.22-01.11 державна реєстрація народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була проведена на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, тобто за прізвищем матері дитини - ОСОБА_2 , а ім`я та по батькові дитини зазначені за вказівкою останньої.
Частиною першою статті 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Коментована стаття передбачає можливості зміни розміру аліментів на дитину. У зв`язку з тим, що матеріальне становище, сімейний стан, а також стан здоров`я платника аліментів або їх одержувача можуть протягом часу наявності аліментного зобов`язання змінюватися, законом передбачено, що за позовом якоїсь із цих осіб суд вправі змінити раніше встановлений розмір аліментів як в сторону їх зменшення, так і в сторону їх збільшення.
При цьому, враховуючи той факт, що обов`язок утримання дитини до досягнення нею повноліття покладається на батьків цієї неповнолітньої дитини (ст. 180 СК України), платником або одержувачем аліментів на утримання неповнолітньої дитини можуть бути лише батьки цієї неповнолітньої дитини або особи, які їх, у випадках передбачених Законом, замінюють.
Як зазначає у позовній заяві позивач, після винесення судом рішення про стягнення аліментів довідався про те, що юридично він не є батьком неповнолітньої ОСОБА_5 , відомості про начебто його батьківство були зазначені у свідоцтві про народження цієї дитини на підставі ч. 1 ст. 135 СК України (за вказівкою матері дитини), про що йому не було відомо.
Факт того, що державна реєстрація народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була проведена на підставі ч. 1 ст. 135 СК України підтверджується листом Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 28.08.2020 № 2124/22.22-01.11.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 423 ЦПК України рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.
Однією із підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є : істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи (п. 1 ч. 2 ст. 423 ЦПК України).
Стаття 15 ЦПК України закріплює право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду відповідно до частини першої статті 16 ЦК України.
Статтею 16 ЦК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Вказаними нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.
Отже, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб. Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 зі справи № 912/1856/16, від 14.05.2019 зі справи № 910/11511/18.
Тобто, ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права, та таким, що забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.
Предметом позову у цій справі є вимога позивача про зменшення розміру аліментів призначених рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30.11.2018, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 26 вересня 2018 року, і до досягнення ними повноліття.
Підставою позову позивачем зазначено те, що він юридично не є батьком неповнолітньої ОСОБА_5 та має сумнів у своєму біологічному батьківстві, що не узгоджується із положеннями ст. 192 СК України, відповідно до якої підставами для звернення до суду із позовом про зменшення розміру аліментів є зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров`я платника аліментів тощо.
Отже, враховуючи, що відомості про те, що ОСОБА_1 є батьком неповнолітньої ОСОБА_5 були внесені у свідоцтво про народження цієї дитини на підставі ч. 1 ст. 135 СК України (за вказівкою матері), позивач ОСОБА_1 юридично не є батьком ОСОБА_5 на утримання якої рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 30.11.2018 були стягнуті з останнього аліменти, суд констатує наявність порушеного права позивача, але зазначає, що вказане порушення не може бути поновлено в спосіб обраний позивачем.
На підставі вищевикладеного, у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 182, 192 СК України, ст. ст. 4, 141, 259, 263-265, 279, 280 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: Чорнобаївський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), Чорнобаївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зменшення розміру аліментів - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд
- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя О.Г. Романова
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2020 |
Оприлюднено | 29.10.2020 |
Номер документу | 92485504 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Романова О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні