Рішення
від 03.08.2020 по справі 589/261/20
ШОСТКИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 589/261/20

Провадження № 2/589/708/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого - судді Лєвші С.Л.,

з участю секретаря судового засідання Товпиги А.С.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Шостка Сумської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області про встановлення факту належності за життя на праві власності житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями померлому та визнання права власності на це нерухоме майно в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області, в якому просить встановити факт належності на праві власності за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , житлового будинку, позначеного в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою А-1 , з верандою, позначеною в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою а-1 , ґанків, позначених в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерами а , а1 , з господарсько-побутовими будівлями: літньою кухнею, позначеною в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою Б-1 ; прибудовою, позначеною в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою б-1 , альтанкою, позначеною в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою В-1 , двома навісами, позначеними в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерами Г-1 , Д-1 , вбиральнею, позначеною в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою У-1 , погребу, позначеного в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою П-1 , колодязя, позначеного в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта літерою к , огородження, позначеного в схемі розташування будівель і споруд технічного паспорта номером №1-3 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , та визнати за позивачем право власності на Будинок-1 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вона успадкувала за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід - ОСОБА_2 , якому за життя належав Будинок-1.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складав. На час його смерті спадкоємцем першої черги за законом була його дружина ОСОБА_3 , оскільки вона на час смерті проживала разом з батьком, вважається такою, що прийняла спадщину. Спадщину ОСОБА_3 після чоловіка не оформила.

За життя ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в один день 12.12.1997 склали окремі заповіти, якими все належне їм майно заповідали батьку позивача - ОСОБА_4 , але батько помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла.

ОСОБА_3 була другою дружиною діда позивача та не є позивачу кровною ріднею.

У встановлений шестимісячний законом строк після смерті ОСОБА_3 , позивач звернувся до Шосткинської районної державної нотаріальної контори Сумської області із заявою про прийняття спадщини. За вказаною заявою державним нотаріусом заведена спадкова справа №41/2015. Позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , так як померла не була кровною бабусею позивача. У зв`язку з чим, рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області постановленим 24 жовтня 2016 року було встановлено факт проживання позивача та ОСОБА_3 однією сім`єю з серпня 2008 року по день її смерті, тобто більше п`яти років.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений, надав заяву, в якій просить провести підготовче засідання за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Не заперечує проти розгляду справи за результатами підготовчого засідання. (а.с.28)

Представник відповідача Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області в підготовче засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнає в повному обсязі. (а.с.27)

У відповідності до ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно із свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 , виданого 19 березня 1999 року, місце реєстрації Собицький сільвиконком Шосткинського району Сумської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 19.03.1999 зроблено актовий запис за №8. (а.с.6)

Як вбачається із довідок №423 від 20.03.2017, №847 від 14.09.2016, що видані виконавчим комітетом Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області, житловий будинок за АДРЕСА_2 значиться за ОСОБА_2 , який до дня смерті проживав за даною адресою та був зареєстрований. На момент смерті з ним була зареєстрована і проживала його дружина ОСОБА_3 . Заповіт від імені ОСОБА_2 виконкомом Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області посвідчувався за №127 від 12.12.1997. (а.с.7,9)

З копії рішення виконавчого комітету Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області від 14.01.1994 №2 Про приватизацію земельних ділянок , вбачається, що ОСОБА_5 передано у приватну власність земельної ділянки для обслуговування будинку - 0,05га, для ведення особистого селянського господарства - 0,55га.(а.с.8)

Як вбачається із свідоцтва про одруження, серія НОМЕР_2 , виданого 01 серпня 1974 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , одружилися ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що в цей день зроблено відповідний актовий запис за №8, і після реєстрації одруження присвоєно прізвища: чоловікові - ОСОБА_7 (російською мовою), дружині - ОСОБА_7 (російською мовою). (а.с.10)

Із свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_3 , виданого 06 жовтня 2014 року виконкомом Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області, вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що в цей день складено відповідний актовий запис за №47. (а.с.11)

Із заповіту, складеного 12.12.1997 та посвідченого секретарем виконкому Собицької сільської ради народних депутатів Шосткинського району Сумської області, ОСОБА_2 заповідав все належне йому на день смерті майно - ОСОБА_4 . (а.с.13)

Із заповіту, складеного 12.12.1997 та посвідченого секретарем виконкому Собицької сільської ради народних депутатів Шосткинського району Сумської області, ОСОБА_3 заповідала все належне їй на день смерті майно - ОСОБА_4 . (а.с.14)

Із свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_4 , виданого 02 січня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Шостка реєстраційної служби Шосткинського міськрайонного управління юстиції у Сумській області, вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 02 січня 2014 року складено відповідний актовий запис за №03. (а.с.15)

Із свідоцтва про народження, НОМЕР_5 , виданого 07 грудня 1983 року, місце реєстрації м. Шостка Сумської області, міський ЗАГС, вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що 07.12.1983 складено відповідний актовий запис за №1431 і його батьками є: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_8 (а.с.16)

Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області постановленого 24 жовтня 2016 року у цивільній справі №589/3864/16-ц, встановлений факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 , однією сім`єю з серпня 2008 року по день її смерті, тобто більше п`яти років.(а.с.17)

Із технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вбачається, що у схемі розташування будівель та споруд зазначено житловий будинок, який позначений літерою А-1 , з верандою, позначеною літерою а-1 , ґанками, позначеними літерами а , а1 , з господарсько-побутовими будівлями: літньою кухнею, позначеною літерою Б-1 ; прибудовою, позначеною літерою б-1 , альтанкою, позначеною літерою В-1 , двома навісами, позначеними літерами Г-1 , Д-1 , вбиральнею, позначеною літерою У-1 , погребом, позначеним літерою П-1 , колодязем, позначеним літерою к , огородженням, позначеним номером №1-3 . Крім того, із експлікації приміщень будинку садибного типу літ. "А-1" вбачається, що загальна площа житлового будинку становить 67,4 кв.м. (а.с.20-22)

Із листа консультанта Шосткинської районної державної нотаріальної контори Сумської області №121/01-16 від 07 червня 2020 року, вбачається, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , Шосткинською районною державною нотаріальною конторою спадкової справи не зареєстровано. Інші спадкоємці для прийняття спадщини в нотаріальну контору не зверталися. Після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 Шосткинською районною державною нотаріальною конторою зареєстрована спадкова справа №41/2015. Спадщину прийняв за законом ОСОБА_1 , свідоцтво про право на спадщину за законом на його ім`я видане 30.11.2016 на земельні ділянки. Інші спадкоємці для прийняття спадщини в нотаріальну контору не зверталися. (а.с.29)

Із наведеного вбачається, що підтвердженням належності Будинку-1 за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є записи в погосподарських книгах.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначався рік введення в експлуатацію будинку.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

В цей же час законодавством, що діяло на час побудови будинку не було передбачено реєстрації права власності на нерухоме майно. Тобто, момент виникнення права власності на будинки, споруди не залежав від державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 року №6417 (далі - ЦК України 1963 року), спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст. 525 ЦК України 1963 року, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Відповідно до ст. 526 ЦК України 1963 року, місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 534 ЦК України 1963 року, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Крім того, відповідно до ст. 9 ЦК України 1963 року, правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю. Тобто за ним не може бути визнане право власності, а лише може бути встановлений факт належності на праві власності померлому та визнане право власності за живою особою в порядку успадкування.

На підставі наведеного суд вважає доведеним факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , належав за життя на праві власності Будинок-1.

Відповідно до ст. 25 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року за №435-IV (далі - ЦК України) цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, тобто за нею не може бути визнане право власності, а лише може бути встановлений факт належності за життя на праві власності померлому та визнане право власності за живою особою в порядку спадкування.

Відповідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, які не суперечать закону, в тому числі і в порядку спадкування.

Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

За частиною 1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ч.5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

На підставі наведеного суд вважає доведеним факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , належав за життя на праві власності Будинок-1, який вона успадкувала після померлого чоловіка ОСОБА_2 .

Крім того, з вищезазначеного вбачається, що на момент звернення до суду позивач ОСОБА_1 правомірно претендує як спадкоємець четвертої черги на визнання за ним права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_3 .

Разом з тим, судом встановлено, що в нотаріальному порядку позивачу було відмовлено в оформленні спадщини на нерухоме майно у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на нерухоме майно.

Враховуючи наведене, та встановивши, що вказане майно входить до спадкової маси, а позивач є єдиним спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця та його право на спадщину гарантовано державою, однак оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку вичерпано, суд на підставі ст.16 ЦК України, вважає що цивільне право позивача підлягає захисту, шляхом визнання за ним права власності на вказане спадкове майно.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 9, 524, 525, 526, 534, 549 ЦК Української РСР від 18.07.1963 року №6417, ст. 16, 25, 328, 1216, 1217, 1264, 1266, 1268 ЦК України, ст. 4, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області про встановлення факту належності за життя на праві власності житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями померлому та визнання права власності на це нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити.

Встановити факт належності на праві власності за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , житлового будинку, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою А-1 , з верандою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою а-1 , двома ґанками, які позначені в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерами а , а1 , з господарсько-побутовими будівлями: літньою кухнею, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою Б-1 ; прибудовою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою б-1 ; альтанкою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою В-1 ; двома навісами, які позначені в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерами Г-1 , Д-1 ; вбиральнею, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою У-1 ; погребу, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою П-1 ; колодязя, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою к ; огородження, яке позначене в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта номером №1-3 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою А-1 , з верандою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою а-1 , двома ґанками, які позначені в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерами а , а1 , з господарсько-побутовими будівлями: літньою кухнею, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою Б-1 ; прибудовою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою б-1 ; альтанкою, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою В-1 ; двома навісами, які позначені в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерами Г-1 , Д-1 ; вбиральнею, яка позначена в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою У-1 ; погребу, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою П-1 ; колодязя, який позначений в схематичному плані земельної ділянки технічного паспорта літерою к ; огородження, яке позначено в схематичному плані земельної ділянки номером №1-3 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вона успадкувала за законом після смерті ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач - Собицька сільська рада Шосткинського району Сумської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 04391948, адреса місцезнаходження юридичної особи - 41124, Сумська область, Шосткинський район, село Собич, вулиця Центральна, будинок 1.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області С.Л.Лєвша

СудШосткинський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення03.08.2020
Оприлюднено30.10.2020
Номер документу92519550
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —589/261/20

Рішення від 03.08.2020

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Лєвша С. Л.

Ухвала від 28.01.2020

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Лєвша С. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні