Рішення
від 29.10.2020 по справі 728/1721/20
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 728/1721/20

Номер провадження 2/728/526/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2020 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді - Пархоменка П.І.

за участі:

секретаря судового засідання - Горбач Н.Д.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Бахмачі цивільну справу:

за позовом ОСОБА_1

до

відповідача Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області

вимоги позивача : про визнання права власності на спадкове майно

учасники справи - не з`явилися

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.

1. 28 вересня 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (далі відповідач) з вимогою про визнання права власності на спадкове майно.

2. Позов обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина.

3. В обсяг спадкового майна входить спірний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.

4. Позивач є спадкоємцем за заповітом після померлої та прийняла спадщину відповідно до чинного законодавства.

5. Враховуючи те, що правовстановлюючий документ на житловий будинок та надвірні будівлі не видався, позивач не може оформити право власності на вказане будинковолодіння.

6. Відповідач заперечень проти позову не висловив.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

7. У підготовче засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

8. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

9. В даних конкретних правовідносинах Суд знаходить достатні підстави для ухвалення рішення в підготовчому засіданні відповідно до вимог статті 200 ЦПК.

ІV. Фактичні обставини встановлені Судом.

10. У підготовчому засіданні встановлено, що згідно із копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

11. Відповідно до довідок Виконавчого комітету Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області за № 598 та № 597 від 4 серпня 2020 року (а.с.9, 10) померла ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . На день смерті спадкодавця крім неї в даному домогосподарстві ніхто не був зареєстрований і не проживав.

12. Будинковолодіння, розташоване за вказаною адресою, станом на 15 квітня 1991 року, відносилось до суспільної групи - колгоспний двір, головою господарства значилась ОСОБА_2 , 1903 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

13. 16 лютого 1976 року ОСОБА_2 все належне їй майно заповіла позивачу, що підтверджується заповітом, який посвідчено секретарем Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (а.с.16).

14. Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.5) підтверджується, що померла ОСОБА_2 являлася матір`ю позивача, яка після одруження змінила своє прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.5).

15. Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 24 грудня 1999 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1-3352 (а.с.8), матеріалами спадкової справи № 469 за 1999 рік (а.с.27-31) підтверджується, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 відкрита за заявою про прийняття спадщини позивача.

16. Довідкою Комунального підприємства Прилуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації від 2 вересня 2020 року № 721 (а.с.15) підтверджується, що право власності на спірний житловий будинок не зареєстровано. Самочинного будівництва не виявлено.

17. Згідно з технічним паспортом на будинок АДРЕСА_1 (а.с.12-14), дане будинковолодіння збудоване у 1930 році на відведеній в законному порядку земельній ділянці. Його ринкова вартість станом на 16 вересня 2020 року складає 28770 грн. 00 коп. (двадцять вісім тисяч сімсот сімдесят гривень 00 копійок), що підтверджується звітом про оцінку майна (а.с.16-17).

18. Згідно з довідкою Виконавчого комітету Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області № 599 від 4 серпня 2020 року (а.с.10) земельна ділянка, яка числиться за будинковолодінням, розташованим в АДРЕСА_1 , не приватизована.

19. Позивач не може оформити право власності на спірне будинковолодіння, що підтверджується листом Бахмацької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Суми) за № 816 від 22 вересня 2020 року (а.с.11).

V. Оцінка Суду.

20. За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206 , 207 цього Кодексу.

21. Так, частиною четвертою статті 206 ЦПК передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

22. Таким чином, ЦПК допускає ухвалення рішення в підготовчому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав (див. пункти 3-4), таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні.

23. Зокрема, згідно з положеннями статті 120 Цивільного кодексу УРСР (1963 року), що був чинним на час виникнення спірних відносин, колгоспний двір є сімейно-трудовим об`єднанням осіб, які використовують на праві спільної власності майно двору для ведення підсобного господарства та сімейних потреб. Сім`я селянина-колгоспника складає основу колгоспного двору, а належність до неї - одна з умов членства в колгоспному дворі.

24. Виходячи із змісту пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності (зі відповідними змінами) необхідно врахувати те, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. При цьому розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Загальні правила спадкування щодо частки члена колгоспного двору в майні двору застосовуються з 01 липня 1990 року.

25. Виходячи із змісту статті 524 Цивільного кодексу УРСР (1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. В свою чергу статтями 1216; 1217; 1218 Цивільного кодексу України (далі ЦК) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

26. Крім того, згідно пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування : У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження .

27. Положеннями статей 15, 16 ЦК, статтею 4 ЦПК передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

28. За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

29. Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.

30. Враховуючи, що позивач прийняла спадщину в установленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на вказане будинковолодіння в нотаріальній конторі не може у зв`язку з тим, що правовстановлюючий документ на житловий будинок та надвірні будівлі не видавався, її право підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.

31. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права на житловий будинок та надвірні будівлі не порушує права та законні інтереси інших осіб.

З цих підстав,

керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 258-259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -

У Х В А Л И В :

1. Позов ОСОБА_1 до Курінської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити повністю.

2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Курінська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, місцезнаходження с. Курінь Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Центральна, б. 37, індекс 16544, код ЄДРПОУ 04414543.

Суддя Бахмацького районного суду

Чернігівської області П.І. Пархоменко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.10.2020
Оприлюднено30.10.2020
Номер документу92523342
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/1721/20

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

Ухвала від 29.09.2020

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні