Справа № 203/3901/20
2-а/0203/98/2020
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30 жовтня 2020 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
головуючого судді - Васіної Л.А.,
за участю секретаря - Труновій К.О.,
представника позивача - Шпорта О.О.
представників відповідача - Коломієць Т.К., Бєлякової О.Г.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі справу за адміністративним позовом Дніпропетровської обласної організації політичної партії Команда Дніпра до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №121296 з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
29 жовтня 2020 року Дніпропетровська обласна організація політичної партії Команда Дніпра (далі Позивач) звернулась до Кіровського районного суду м.Дніпропетровська з позовною заявою до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №121296 з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року (далі Відповідач), в якій просить:
-визнати протиправними дії Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №121296 з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, що виявились у підрахунку голосів та складання протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №121296;
-визнати недійсними голосування на виборчій дільниці №121296 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року
-судові витрати стягнути з відповідача на користь Дніпропетровської обласної Команда Дніпра (49000, м.Дніпро, пр.Д.Яворницького, 25/3 МФО 305399 р/р НОМЕР_1 АТ КБ ПриватБанк , ЄДРПОУ 43753184).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що голосування повинно бути визнано недійсним, так як у відповідача не було можливості встановити результати виборів на виборчій дільниці №121296, так як порушення, які мали місце на виборчій дільниці суттєво вплинули на результати голосування і не дають можливості з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців. 26.10.2020 року Дільничною виборчою комісією №121296 при підрахунку голосів та встановлені результатів виборів на місцевих виборах не враховано, що внаслідок грубого порушення вимог діючого законодавства про вибори, результати голосування на цій виборчій дільниці встановити не можливо. Крім того, 26.10.2020 року Дніпровським ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області відкрито кримінальне провадження, та відповідні відомості внесені до ЄРДР.
На думку позивача, голосування на виборчій дільниці №121296 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року повинні бути визнані недійсними, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача Шпорта О.О. позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити. Крім того зазначив, що він не може конкретизувати які самі порушення відбулись на виборчій дільниці №121296, та які саме порушення вимог діючого законодавства про вибори будо допущено , жодних актів про порушення на дільниці спостерігачем від їх не партії не складалось, однак було подано заяву до органів внутрішніх справ про порушення на виборчих дільницях в м.Дніпрі, відомості внесено до ЄРДР.
Представник відповідача Бєлякова О.Г., яка була секретарем виборчої комісії та ОСОБА_1 , яка була головою виборчої комісії на виборчій дільниці №12196 позов не визнали та зазначили, що як під час голосування , так і під час підрахунку голосів на вказаній виборчій дільниці не було виявлено жодних порушень, акти про порушення не складись, поліція не викликалась. Спостерігач від Дніпропетровської обласної організації політичної партії Команда Дніпра - ОСОБА_2 був присутній на виборчій дільниці близько чотирьох годин, однак в момент підрахунку голосів він був відсутній. Жодних скарг чи навіть зауважень від нього не надходило.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, приходе до висновку , що позовні вимоги Дніпропетровської обласної організації політичної партії Команда Дніпра задоволенню не підлягає з тих підстав , що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та положеннями Виборчого Кодексу України № 396-IХ від 19.12.2019 р . (далі - ВК України ).
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Виборчий Кодекс України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно ч.1 ст. 32 ВК України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Відповідно до ч.1 ст. 33 ВК України - виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Частиною 4. ст. 33 ВК України визначено, що територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
Відповідно до ч.1ст.252 ВК України, дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Кодексу, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) випадків незаконного голосування (заповнення, опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частинами п`ятою , десятою статті 248 цього Кодексу; голосування особами, які не мають права голосу на відповідних виборах; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.
У відповідності до п. 1.1. Порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів, порядок повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що затверджений Постановою Центральної виборчої комісії №386 від 15.10.2020 року, після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування, розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Підсумкове засідання дільничної виборчої комісії проводиться без перерви і закінчується після складання та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, у яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
В підтвердження проведення підсумкового засідання дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 121296 представниками відповідача надані належним чином завірені копії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 121296 .
Жодних зауважень чи заперечень з боку представника позивача на адресу суду не надійшло.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу .
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України , в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу ч. 1 ст. 72 КАС України , доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 73 КАС України ).
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 74 КАС України ).
Згідно ст. 76 КАС України , достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
В процесі розгляду даної справи судом не було встановлено жодних порушень, передбачених ч.1 ст.252 ВК України. Представник позивача не зміг пояснити суду в чому саме полягали порушення на виборчій дільниці №121296 в процесі підрахунку голосів та складання протоколів про підрахунок голосів на даній виборчій дільниці, а також які дії слід зобов`язати вчинити дільничній виборчій комісії виборчої дільниці №121296. Що ж стосується посилань представника позивача на факт внесення заяви про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.157 ч.5 КК України до ЄРДР, як на доказ порушень з боку дільничної виборчої комісії виборної дільниці № 121296 , то дані доводи судом не приймаються до уваги, оскільки витяг з ЄРДР підтверджує факт реєстрації кримінального провадження за №12020040030001934. Однак при дослідженні даного витягу, встановлено, що обставинами, які слугували для звернення до органів внутрішніх справ були непоодинокі випадки перешкоджання здійсненню виборчого права на дільницях Дніпра, не конкретно на виборчій дільниці № 121296. Окрім того досудове розслідування не завершено, факти перешкоджання здійсненню виборчого права на момент розгляду даної справи не встановлені, а тому дані доводи представника позивача не можуть бути прийняті до уваги.
На підставі вищевикладеного , керуючись ст.251,252 Виборчого Кодексу України, ст.ст. 9 , 72-77 , 244-246 , 257 , 271 , 273 , 278 Кодексу адміністративного судочинства України , суд,-
у х в а л и в:
У задоволенні позову Дніпропетровської обласної організації політичної партії Команда Дніпра до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №121296 з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року про визнання протиправними дій Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №121296 з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, що виявилися у підрахунку голосів та складанні протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 121296 та визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 121296 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська протягом двох днів з дня його проголошення. Рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду.
Суддя Л.А. Васіна
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2020 |
Оприлюднено | 02.11.2020 |
Номер документу | 92529851 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Васіна Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні