Справа № 315/1013/20
Номер провадження № 2/315/346/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2020 року
Гуляйпільський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Телегуз С.М., за участю секретаря Дмитренко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гуляйполе Запорізької області цивільну справу за уточненою позовною заявою:
ОСОБА_1 до Воздвижівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Воздвижівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
21.07.2020 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Воздвижівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Воздвижівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням уточненої позовної заяви від 11.08.2020 року позивач послалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,79 га, розташованої на території Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області.
На час подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини з 06.12.2012 року по 06.06.2013 року вона до нотаріуса не зверталася, так як знаходилась на лікуванні без можливості пересування. Інші спадкоємці відсутні.
Потім вона, як спадкоємець за законом, 11.08.2020 року звернулася до приватного нотаріуса Гуляйпільського районного нотаріального округу Запорізької області Горової Я.О. для оформлення свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак нотаріус відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як нею пропущений шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Посилаючись на поважні причини пропуску строку звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, прохає визнати причину пропуску строку подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини поважною та визначити їй додатковий строк один місяць для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
11.08.2020 року ухвалою судді відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено до розгляду в підготовче судове засідання.
13.10.2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.
В судове засідання позивач не з`явилася, подала суду заяву, в якій прохає розглянути справу без її участі, на позовних вимогах наполягає, прохає позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача: Воздвижівської сільської об`єднаної територіальної громади в судове засідання не з`явився, надіслали заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Справа розглянута без їх участі на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився позивач у справі - ОСОБА_3 , матір`ю якої є ОСОБА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 14.02.2012 року та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.10.2011 року (а.с.4, 7).
03.10.1981 року позивач уклала шлюб ОСОБА_4 , після реєстрації шлюбу отримала прізвище ОСОБА_5 , 05.05.1984 року шлюб розірвано, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.8).
26.04.1985 року позивач уклала шлюб з ОСОБА_6 , після реєстрації шлюбу отримала прізвище ОСОБА_7 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12.12.2012 року, виданого виконавчим комітетом Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізькій області (а.с.5).
Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді зокрема земельної ділянки площею 4,79 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, про що свідчить копія Держаного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗП № 028008, виданого 11.04.2002 року на підставі розпорядження Гуляйпільської райдержадміністрації від 14.02.2002 року № 46 (а.с.6).
Відповідно до копії спадкової справи №106/2017, спадкодавець ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , 02.10.2017 року приватним нотаріусом Гуляйпільського районного нотаріального округу Запорізької області Горовою Я.О. видано ОСОБА_8 свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 11.02.2002 року на земельну ділянку площею 6,1228 га, кадастровий номер 2321881500:07:001:0015, яка розташована на території Добропільської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач у період з 06.12.2012 року по 06.06.2013 року до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті матері не зверталася.
Як спадкоємець за законом, 11.08.2020 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Гуляйпільського районного нотаріального округу Запорізької області Горової Я.О. для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.21).
Однак нотаріус постановою від 11.08.2020 року відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як нею пропущений шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.21).
Позивач у період з 28.05.2013 року по 11.06.2013 року перебувала на лікуванні з діагнозом Хронічний реактивний панкреатит , що підтверджується довідкою лікаря ОСОБА_9 (а.с.20).
З урахуванням ч.3 ст.1272 ЦК України, суд доходить висновку, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон надає йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду України в постанові від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч.1 ст.206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.3 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посилання на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Задовольняючи позов суд враховує визнання позову відповідачем та те, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, тому, враховуючи те, що позивач у період строку для подання заяви про прийняття спадщини, а саме: у період з 28.05.2013 року по 11.06.2013 року перебувала на лікуванні з діагнозом Хронічний реактивний панкреатит , що підтверджується довідкою лікаря ОСОБА_9 , суд відносить до поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить висновку про можливість встановлення строку в один місяць з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.
На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.
Керуючись ст. ст. 19, 76-83, 206, 247, 258-259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1268, 1269, 1270, 1272, 1297 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Воздвижівської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Воздвижівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визнати причину пропуску строку подання ОСОБА_1 нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом після матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважною.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за законом після матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю один місяць після набрання чинності даним рішенням.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С.М.Телегуз
Суд | Гуляйпільський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2020 |
Оприлюднено | 02.11.2020 |
Номер документу | 92534032 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гуляйпільський районний суд Запорізької області
Телегуз С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні