Рішення
від 28.10.2020 по справі 366/2265/20
ІВАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 366/2265/20

Провадження № 2/366/607/20

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

28 жовтня 2020 року Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючого - судді Гончарука О.П.,при секретарі - Потопальській О.В.,розглянувши у підготовчому засіданні в смт. Іванків без участі сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовчківської сільської ради Поліського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,-

встановив:

Позивач просить суд визнати за нею право власності на будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мотивуючи тим, що вказаний житловий будинок належав фактично її чоловіку ОСОБА_2 , однак останній не зареєстрував право власності у встановленому законом порядку. Позивач є спадкоємцем, яка прийняла спадщину, у зв`язку з чим звернулась до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтва на вказаний житловий будинок, з тих підстав, що у ОСОБА_1 відсутній документ, який посвідчує право власності спадкодавця на вказане спадкове майно.

Позивачем ОСОБА_1 подано заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.

Відповідач Вовчківська сільська рада Поліського району Київської області просили розглянути справу без участі представника та не заперечували проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши докази, суд дійшов таких висновків:

Згідно свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 вбачається, що 01.08.1992 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб, про що Виконкомом Вовчківської сільської ради Поліського району Київської області зроблено відповідний актовий запис № 4.

Згідно свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Відділом державної реєстрації актів цивільного станцу по Іванківському та Поліському районах Головного територіального управління юстиції у Київській області зроблено відповідний актовий запис № 250.

Позивач ОСОБА_1 у строк, визначений ст. 1270 ЦК України, подала до державного нотаріусу Іванківської районної державної нотаріальної контори Київської області Воробей Т.П. заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (спадкова справа № 23/2020).

Постановою № 816/02-31 від 15.09.2020 року державним нотаріусом Іванківської районної державної нотаріальної контори Київської області Воробей Т.П. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку з відсутністю документів, що посвідчують право власності на будинок.

За даними нотаріальної контори після ОСОБА_2 , спадщину прийняла ОСОБА_1 . Інших спадкоємців не має.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.07.2020 року вбачається, що на підставі ст. 1261 ЦК України, посвідченого державним нотаріусом Іванківської районної державної нотаріальної контори Воробей Т.П., зареєстрованого у реєстрі за № 1937, спадкоємцем зазначеного в свідоцтві майна ОСОБА_2 , 1969 р.н., який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є його дружина - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщина на яку видано свідоцтво складається із земельної ділянки (кадастровий номер 3223581600:08:000:0026) розміром 4,6217 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Вовчківської сільської ради Поліського району Київської області та належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯГ № 173954 виданого Поліською районною державною адміністрацією 23.05.2006 року за зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 204.

Згідно довідки виданої Вовчківською сільською радою Поліського району Київської області № 160 від 16.09.2020р., вбачається, що будинок розташований в АДРЕСА_1 по день смерті рахувався за ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а/з № 250 від 21.12.2019р.), згідно записів погосподарської книги № 3 Вовчківської сільської ради, номер об`єкта погосподарського обліку 0177-1, за 2016-2020 роки.

Із технічного паспорта на житловий будинок АДРЕСА_2 вбачається, що спірний житловий будинок загальною площею 57,2 кв. м. та житловою площею 33,3 кв. м. (в плані під літерою А ). Надвірні будівлі: навіс Б, В, Д, Ж, З, К , вбиральня В1 , сарай Г , гараж Л , огорожа №1-4, де власником вказаного домоволодіння є ОСОБА_2 .

Згідно із ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, не прийняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, хто його пережив та батьки.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними (ч.1. ст. 1267 ЦК України ).

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до листа ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду справ про спадкування при вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове майно судам слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців. Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31.01.1966р. та погодженого з Верховним Судом УРСР 15.01.1966р., який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13.12.1995р., та інших нормативно-правових актів.

Так, згідно п. 1 Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року, реєстрацію будинків з обслуговуючими їх будівлями і спорудами та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР провадять бюро технічної інвентаризації виконкомів місцевих Рад депутатів трудящих. Пунктом 7 даної Інструкції передбачено, що така реєстрація провадиться на підставі документів, що встановлюють право власності (правовстановлюючих документів) згідно з додатком N 1, зокрема, на підставі свідоцтва про право власності на будинки (домоволодіння), які видані виконкомами місцевих Рад депутатів трудящих або органами комунального господарства на підставі рішень виконкомів.

Факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якого спадщину прийняла ОСОБА_1 , житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується записами з погосподарської книги по с.Вовчків Поліського району Київської області, за якою головою домогосподарства є ОСОБА_2 .

Таким чином, встановлено, що ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , належав на праві власності житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Даний будинок увійшов до майна, на яке відкрилась спадщина, і воно було успадковане за законом його дружиною ОСОБА_1 .

Таким чином позивач прийняла спадщину після смерті чоловіка і набула право власності на належний чоловіку будинок в порядку спадкування за законом, тобто з законних підстав.

Оскільки нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину щодо вказаного нерухомого майна із законних підстав, то позивач має право на судовий захист.

Таким чином, позов є обґрунтований і підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 328 , 1216-1218 , 1223 , 1261 , 1267 , 1268 ЦК України , Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , ст. 12 , 13 , 81 , 259 , 263-265 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 57,2 кв. м. та житловою площею 33,3 кв. м. (в плані під літерою А ). Надвірні будівлі: навіс Б, В, Д, Ж, З, К , вбиральня В1 , сарай Г , гараж Л , огорожа №1-4.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду безпосередньо, або - згідно п.15.5 Перехідних положень ЦПК України - до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - через суд першої інстанції, який розглянув справу.

Повний текст рішення виготовлено 28.10.2020 р.

Суддя: О.П. Гончарук

СудІванківський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення28.10.2020
Оприлюднено02.11.2020
Номер документу92537877
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —366/2265/20

Рішення від 28.10.2020

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Гончарук О. П.

Ухвала від 29.09.2020

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Гончарук О. П.

Ухвала від 29.09.2020

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Гончарук О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні