Справа № 535/859/20
Провадження № 2/535/284/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2020 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді - Мальцева С.О., з участю секретаря судового засідання - Білик Н.О., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт Котельва Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності, та визнання в порядку спадкування права власності на 1/2 частку земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 який діє на підставі довіреності від 21.06.2019 року, звернувся до суду з позовом до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визначення розміру частки належної ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 3,2062 га, кадастровий номер 5322283000:00:002:0243, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, яка становить 1/2 частину. Крім того просить визнати за позивачкою ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину зазначеної вище земельної ділянки після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позову представник позивачки зазначив, що ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги на майно ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_3 та його брат ОСОБА_2 спільно успадкували в рівних частках спірну земельну ділянку після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . В даний час, після смерті ОСОБА_3 позивачка є спадкоємцем на належну йому частку у праві спільної сумісної власності на спірну земельну ділянку, як спадкоємець першої черги за законом, та звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину. Однак, отримала відмову, оскільки неможливо встановити розмір частки, яка належала спадкодавцю. Позивачка вважає, що відсутність визначеної частки у спільній сумісній власності на земельну ділянку, позбавляє її права як спадкоємця за законом отримати у спадщину вказане спадкове майно.
При здійсненні авторозподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено Мальцева С.О.
Ухвалою суду від 21.09.2020 року суддею було прийнято справу до свого провадження та відкрито загальне позовне провадження за вказаним позовом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Особи, які беруть участь у справі у судове засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Представник позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , 30.10.2020 року надав суду письмову заяву в якій просить справу розглянути без їх з позивачкою участі. Позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач Милорадівська сільська рада Котелевського району Полтавської області подала до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги ОСОБА_1 визнає в повному обсязі та просить розглянути справу у судовому засіданні без участі представника відповідача. Наслідки визнання позову, передбачені ч. 3, ч. 4 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, відповідачу відомі та зрозумілі
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Положеннями ст. 200 ЦПК України визначено право суду ухвалювати рішення за результатами підготовчого провадження у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до абз.3 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції", у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Визнання відповідачем пред`явленого позову є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Наслідки визнання позову, передбачені ч.4 ст.206 ЦПК України відповідачу відомі та зрозумілі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позовні вимоги слід задоволити повністю з наступних підстав.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданого Кротенківською сільською радою Полтавського району Полтавської області від 02.04.1974 року позивачка уклада шлюб з ОСОБА_3 (а.с. 12).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 видане виконавчим комітетом Бричківської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 03.07.2017 року (а.с. 11).
В провадженні Полтавської районної державної нотаріальної контори знаходиться спадкова справа № 467/2017 на майно померлого ОСОБА_3 .
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №02-31/719 від 04.08.2020 року виданої державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 звернулися: дочка померлого - ОСОБА_5 та дружина померлого - ОСОБА_1 .
19.02.2019 року на ім`я ОСОБА_5 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 4, 8992 га. 29.07.2019 року на ім`я ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку квартири АДРЕСА_1 .
Крім того, позивачка через свого представника звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу на її ім`я, як спадкоємця першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , свідоцтва про право на спадщину, яка складається з 1/2 частки земельної ділянки площею 3,2062 га, кадастровий номер 5322283000:00:002:0243, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області.
Спірна земельна ділянка належала ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом виданим державним нотаріусом Котелевської державної нотаріальної контори 19.08.2003 року. Іншим співвласником земельної ділянки є ОСОБА_2 (а.с 13).
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5316287812020 від 17.06.2020 року земельна ділянка площею 3,2062 га, кадастровий номер 5322283000:00:002:0243, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спілної сумісної власності без визначення часток (а.с. 14-16).
За життя спадкодавця ОСОБА_3 між співвласниками земельної ділянки не було укладено договір про поділ майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності, тому з цих підстав позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку зазначеної вище земельної ділянки, що підтверджується постановою про відмову у вчинення нотаріальної дії №02-31/719 від 04.08.2020 року виданої державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори (а.с. 21).
Відповідно до ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно); майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності; право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом; спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Статтею 368 ЦК України передбачено, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно до ст.370 ЦК України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Пунктом 17 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав передбачено, що частка суб`єкта права спільної сумісної власності визначається зокрема, при поділі майна, виділі частки зі спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини.
Відповідно до п. 5 постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 року №20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності (крім сумісної власності подружжя) у надбанні майна була більшою або меншою - частки визначаються рівними.
Виходячи з вищенаведеного, у суду є всі підстави вважати, що ОСОБА_3 , у спільній сумісній власності на спірну земельну ділянку належала 1/2 частка.
З цих підстав вимоги позивачки ОСОБА_1 про визначення частки померлого ОСОБА_3 у праві спільної сумісної власності на вищезазначену земельну ділянку підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб.
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК).
Таким чином, судом встановлено, що до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 входить 1/2 частка спірної земельної ділянки спадкоємцем першої черги за законом є його дружина - позивачка по справі.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позивачка позбавлена можливості вирішити питання оформлення спадщини у вигляді 1/2 частини земельної ділянки площею 3,2062 га що знаходиться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області в позасудовому порядку.
Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, котрий має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії щодо видачі позивачці свідоцтва про право на спадщину на частку земельної діянки після смерті матері, суд беручи до уваги, що позивачка згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину у строки, визначені ч. 1 ст. 1270 ЦК України, вважає що її позовні вимоги щодо визнання за нею в порядку спадкування права власності на 1/2 частину земельної ділянки ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.15, 16, 328, 1217, 1218, 1261, 1270 ЦК України, ст. ст. 3-15, 76, 82, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності, та визнання в порядку спадкування права власності на 1/2 частку земельної ділянки, задовільнити повністю.
Визначити, що частка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею площею 3,2062 га, кадастровий номер 5322283000:00:002:0243, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, становила 1/2 частину
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ), в порядку спадкування за законом право власності на 1/2 частину земельної ділянки площею 3,2062 га, кадастровий номер 5322283000:00:002:0243, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області, яка належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса реєстрації: с. Петрівка Полтавського району Полтавської області, (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) .
Представник позивача: ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ) .
Відповідач: Милорадівська сільська рада Котелевського району Полтавської області, код ЄДРПОУ:21046874, вул. Центральна, 24, с. Милорадово Котелевського району Полтавської області.
Рішення не набрало чинності.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно:
Голова
Котелевського районного суду
Полтавської області С.О.Мальцев
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2020 |
Оприлюднено | 02.11.2020 |
Номер документу | 92539678 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні