Рішення
від 22.10.2020 по справі 598/62/20
ЗБАРАЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 598/62/20

провадження № 2/598/224/2020

РІШЕННЯ

іменем України

"22" жовтня 2020 р. Збаразький районний суд

Тернопільської області в складі :

головуючого судді Олещука Б.Т.

з участю секретаря Демчук О.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі Тернопільської області цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 ,

місце проживання: АДРЕСА_1 ,

в інтересах якої діє ОСОБА_2

місце проживання: АДРЕСА_1 ,

до Великовікнинської сільської ради Збаразького району Тернопільської області,

місце знаходження: с.Великий Кунинець Збаразького району Тернопільської області, 47311,

про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,

встановив :

До Збаразького районного суду Тернопільської області звернулась ОСОБА_1 в інтересах якої діє ОСОБА_2 із позовною заявою, зареєстрованою через канцелярію суду 14.01.2020р. , до Великовікнинської сільської ради Збаразького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом .

Позивач просить:

1. Визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, по АДРЕСА_2 .

2. У випадку укладення мирової угоди або визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, повернути позивачці половину сплаченого нею судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що їй, як спадкоємиці за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , належить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_2 . Однак, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на дане спадкове майно вона не може оформити спадкові права в нотаріальній конторі.

Дана позовна заява зареєстрована в суді і справі присвоєно №598/62/20, провадження №2/598/224/2020.

Ухвалою Збаразького районного суду від 20.01.2020р. дану позовну заяву залишено без руху і позивачу надано строк десять днів з дня отримання нею даної ухвали суду, для виправлення недоліків, які представником позивача виправлені 13.02.2020р..

18 лютого 2020 року ухвалою Збаразького районного суду прийнято до розгляду дану позовну заяву та відкрито провадження у цивільній справі, ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання справи.

В підготовче судове засідання представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не з`явились, однак на адресу суду від них надійшли заяви, в яких вони просять суд розглядати справу у їх відсутності, позовні вимоги підтримують і просять задовольнити позов.

Представник відповідача Великокунинецької сільської ради Збаразького району в підготовче судове засідання не з`явився, однак на адресу суду надійшло клопотання, в якому Великокунинецька сільська рада просить розглядати справу у відсутності її представника, позов визнає.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Почаїв Кременецького району Тернопільської області, помер спадкодавець - ОСОБА_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.02.2009р. виданого Почаївською міською радою Тернопільської області (а.с.23).

Спадкодавцю на день смерті належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 , однак в Збаразькому районному бюро технічної інвентаризації він не зареєстрований, вартість майна складає 68373 грн., що стверджується довідкою - характеристикою (а.с.32, копією довідки виданою виконавчим комітетом Великокунинецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області №9 від 10.01.2020р. (а.с.31).

Згідно копії довідки виданої Почаївським психоневрологічним будинком-інтернатом №151/01-15 від 21.09.2020р. ОСОБА_3 на день смерті був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 ) (а.с.94-96).

Позивач ОСОБА_1 є сестрою померлого спадкодавця ОСОБА_3 , що стверджується копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 26.04.2018р. (а.с.25), копією повторного свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 26.04.2018р. (а.с.26), копією архівної довідки про народження №О-23/04-11 від 17.09.2018р. (а.с.29), копією довідки №271 від 07.05.2018р. виданої виконавчим комітетом Великокунинецької сільської ради Збаразького району (а.с.30).

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Права та обов`язки, які не входять до складу спадщини, передбачені положеннями статті 1219 ЦК України.

Отже, об`єктами спадщини за ЦК України є права та обов`язки, які належали особі на час смерті, крім тих, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із змісту ст.1272 ЦК України слідує, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 04 січня 2019 року ОСОБА_1 визначено додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 терміном в 1 (один) місяць.

Згідно повідомлення №21/01-16 від 14.03.2020р. державним нотаріусом Кременецької державної нотаріальної кантори, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відкрито спадкову справу №51/2019, спадщину прийняла ОСОБА_1 , якій видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку (а.с.41-76).

Державний нотаріус Кременецької державної нотаріальної контори Остапчук В.П. відмовив ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , на спірне майно, що стверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.22).

Будь-яких спростувань вищенаведених обставин судом не здобуто.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідач Великокунинецька сільська рада визнала позов.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. .

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує законних прав, свобод чи інтересів інших осіб, тому позовні вимоги слід задовольнити визнавши за позивачем, в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її брата ОСОБА_3 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 .

Разом з тим, ч.1 ст.142 ЦПК України та ч.3 ст.7 Закону України Про судовий збір визначено, що у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відповідно до вимог ч.1 ст.142 ЦПК України та ч.3 ст.7 Закону України Про судовий збір , суд, вважає за необхідне повернути позивачу з держаного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні даного позову.

На підставі наведеного, керуючись ст.7 Закону України Про судовий збір , ст.ст.316, 1216, 1217, 1220-1223, 1261, 1268 ЦК України та ст.ст.4, 12, 81, 82, 200, 206, 263, 265, 268, 352 ЦПК України, суд,-

ухвалив :

Задовольнити позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Великокунинецької сільської ради Збаразького району Тернопільської області, місцезнаходження с.Великий Кунинець Збаразького району Тернопільської області, 47311, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04392155.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 .

Повернути ОСОБА_1 з держаного бюджету 50 відсотків судового збору, що становить 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок), сплаченого нею при поданні даного позову згідно заяви на переказ готівки №0.0.1579202976.1 від 13.01.2020р..

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Збаразький районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення . Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження даного рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Дане рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.3 розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Вступна та резолютивна частини даного рішення суду складені і підписані суддею 22 жовтня 2020 року.

Дане повне рішення суду складено 30 жовтня 2020 року.

Суддя Богдан Олещук

СудЗбаразький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.10.2020
Оприлюднено02.11.2020
Номер документу92548442
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —598/62/20

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Збаразький районний суд Тернопільської області

Олещук Б. Т.

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Збаразький районний суд Тернопільської області

Олещук Б. Т.

Ухвала від 14.02.2020

Цивільне

Збаразький районний суд Тернопільської області

Олещук Б. Т.

Ухвала від 20.01.2020

Цивільне

Збаразький районний суд Тернопільської області

Олещук Б. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні