Справа № 738/1244/20
№ провадження 2/738/419/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2020 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
судді - Волошиної Н.В.
з участю секретаря судового засідання - Донець Г.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно,
В С Т А Н О В И В:
І. Зміст позовних вимог.
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно.
Позовна заява мотивована тим, що вона є спадкоємцем за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Після смерті останньої відкрилась спадщина на належне їй майно, в тому числі і на майно, успадковане ОСОБА_2 після смерті чоловіка - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До складу спадщини входить житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , який станом на 15 квітня 1991 року мав статус колгоспного двору, головою якого був ОСОБА_3 , а членом двору була його дружина ОСОБА_2 . Позивач, як спадкоємець за заповітом, після смерті ОСОБА_2 в установлений законом строк звернулась до Менської районної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини за заповітом та про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте у видачі такого свідоцтва на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на нього та було запропоновано визнати право власності на нерухоме спадкове майно в судовому порядку.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 28 вересня 2020 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання на 29 жовтня 2020 року.
ІІІ. Позиції учасників судового провадження.
Позивач, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, у підготовче засідання не з`явилась, надала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача - Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області в підготовче засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу можливо розглянути без учасників справи за наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що представник відповідача надав письмову заяву про визнання позову, суд відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити рішення у підготовчому засіданні.
ІV. Фактичні обставини встановлені судом.
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 03 червня 2009 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степанівка Менського району Чернігівської області помер ОСОБА_3 (арк.с.6).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі і на частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого по АДРЕСА_1 .
Із заповіту, посвідченого 03 листопада 2004 року секретарем виконавчого комітету Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області Чичко Г.О. та зареєстрованого в реєстрі за №72, вбачається, що ОСОБА_3 своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він по закону буде мати право, заповів дочці ОСОБА_1 (арк.с.60).
Згідно з довідкою №03-14/542 від 03 вересня 2020 року, виданою Волосківською сільською радою Менського району Чернігівської області, ОСОБА_3 на день смерті був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_1 , разом з ним за вказаною адресою була зареєстрована та проживала його дружина - ОСОБА_2 (арк.с.37).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №601/2009, заведеної за заявою ОСОБА_1 , остання, як спадкоємець за заповітом, звернулась до Менської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Інший спадкоємець за законом, дружина спадкодавця - ОСОБА_2 , відмовилась від належної їй частки у спадковому майні після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловіка ОСОБА_3 , про що свідчить наявна в матеріалах спадкової справи її заява (арк.с.56 ).
18 грудня 2009 року та 15 лютого 2010 року нотаріусом були видані ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, розташовані на території Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області та Ушнянської сільської ради Менського району Чернігівської області, майновий пай, що зберігається в сільськогосподарському кооперативі ім. Мічуріна, та на грошові заощадження з належними до них відсотками та компенсаціями, що зберігаються в філії Менського відділення ВАТ Державний ощадний банк України (арк.с.66, 68).
Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 ..
ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Степанівка Менського району Чернігівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (арк.с.8).
За життя спадкодавець ОСОБА_2 все своє майно, що буде належати їй на день її смерті, де б воно не знаходилось і з чого не складалось, а також все те, на що вона за законом матиме право, заповіла своїй дочці ОСОБА_1 (арк.с.9).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №488/2010, заведеної за заявою ОСОБА_1 , остання, як спадкоємець за вказаним заповітом, в установлений законом строк звернулася до Менської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 та заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину (арк.с.71, 80).
26 серпня 2011 року державним нотаріусом Менської районної державної нотаріальної контори були видані ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку та грошові вклади (арк.с.82,83).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеної державним нотаріусом Менської районної державної нотаріальної контори Петрикей К.І. 10 вересня 2020 року за №1029/02-31, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вказаний житловий будинок (арк.с.41).
Судом встановлено, що житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , зареєстрований в сільській раді під №3 та станом на 15 квітня 1991 року мав статус колгоспного двору, головою якого був - ОСОБА_3 , членом двору: його дружина - ОСОБА_2 (арк.с.35).
Згідно з повідомленням №262 від 20 серпня 2020 року, наданого КП Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради, станом на 31 грудня 2012 року право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не зареєстровано. Житловий будинок має 100% готовності (арк.с.13).
З технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 вбачається, що дана садиба складається з житлового будинку А-1, веранди а-1 (збудовані в 1965 році), сараю Б-1 (збудований в 1970 році), сараю В-1 (збудований в 1950 році), сараю Г-1 (збудований в 1970 році), погреба п/г (збудований в 1950 році), погребиці Д-1 (збудована в 1960 році), воріт №1, №2, огорожі №3. Жодних відміток про наявність самочинного будівництва у садибі технічний паспорт не містить (арк.с.14-18).
Відповідно до звіту про оцінку майна, проведеного Товариством з обмеженою відповідальністю Трудовий колектив Чернігівського міського бюро технічної інвентаризації 10 вересня 2020 року, вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 , складає 22562 грн. (арк.с.19-34).
V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до положень ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до вимог ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Пленум Верховного Суду України у постанові від 22.05.1995 р. № 15 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності (з наступними змінами) роз`яснив, що до правовідносин, що виникли до 15 квітня 1991 року, застосовується чинне на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, що було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, які регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні, розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних (п. 6).
Так, відповідно до ст. 120 ЦК УРСР в редакції 1963 року майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Частиною 2 ст. 123 даного кодексу визначено, що розмір часток члена колгоспного двору встановлюється виходячи із рівності часток всіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до положень Закону УРСР "Про сільську Раду народних депутатів трудящих УРСР" (від 02.06.1968 року) кожна сільська рада вела погосподарські книги. В заглавній частині особистого рахунку записувались прізвище, ім`я по батькові глави сім`ї, на ім`я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку, іншим чином реєстрація власності в сільській місцевості передбачена не була за виключенням договорів дарування, міни, купівлі-продажу, пожиттєвого утримування, спадкування. З введенням в дію Закону України "Про власність" 1991 року та ЦК України 2003 року будь-якого іншого порядку реєстрації збудованих до 15 квітня 1991 року в сільській місцевості домоволодінь або їх перереєстрації не передбачається, самовільно збудованими вони також не являються так як будувалися і реєструвались згідно діючого на той час законодавства.
Таким чином, право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, а саме житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , належало у рівних частках ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
З огляду на те, що право на спірний будинок за спадкодавцями підтверджено належними доказами, та враховуючи те, позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину як після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , так і після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами спадкових справ, суд приходить до переконання про необхідність судового захисту права на спадкування ОСОБА_1 шляхом задоволення її позовної заяви у повному обсязі та визнання за нею права власності на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 .
Керуючись статтями 1217, 1218, 1223, 1234, 1268, 1269 ЦК України, статтями 4, 12, 13, 200, 76-80 258, 259, 263 - 265 , 268, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Волосківської сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд Чернігівської області.
Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідач: Волосківська сільська рада Менського району Чернігівської області, місцезнаходження: вул. 1-го Травня, 41 с. Волосківці Менський район Чернігівська область, індекс 15632, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04414112.
Суддя Н.В. Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2020 |
Оприлюднено | 02.11.2020 |
Номер документу | 92552115 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні