РІШЕННЯ
Іменем України
02 листопада 2020 року м. Чернігівсправа № 927/784/20 Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В., здійснив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Армійське", код ЄДРПОУ 21401884, вул. Івана Мазепи, буд. 35-К, с. Вишневе, Бобровицький район, Чернігівська область, 17400, ел. адреса: chervonoarmiyske@gmail.com
про стягнення 28 123,64 грн
без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "Спеценергокомплекс" подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Армійське" про стягнення 28 123,64 грн заборгованості, з яких 26100,00 грн - основного боргу та 2023,64 грн - пені.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем Договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.08.20 справа №927/784/20 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.
Ухвалою господарського суду від 31.08.20 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання) та встановлено строки для подання відзиву на позов та відповіді на відзив на позов, зокрема, встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання даної ухвали.
Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Копію ухвали суду про відкриття провадження отримано відповідачем - 25.09.20, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1400049099950 від 22.09.20. Отже, останнім днем строку для подачі відповідачем відзиву є 12 жовтня 2020 року.
Відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не надав, у свою чергу, 12.10.20 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі. Відповідно до змісту клопотання, 30.09.20 відповідачем сплачено заборгованість у розмірі 26100,00 грн, на підтвердження означеного надано копію платіжного доручення №918 від 30.09.20 про перерахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеценергокомплекс" 26100,00 грн, призначення платежу: за послуги розробки науково-технічної документації, рах.№20 від 20.01.20, у зв`язку з чим на підставі п.2 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, просить закрити провадження в частині стягнення основної заборгованості в сумі 26100,00 грн. До клопотання надано докази надсилання примірника клопотання разом з додатком на адресу позивача по справі. Судом клопотання разом з додатком приєднано до матеріалів справи та прийнято до розгляду.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.
Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що також передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши надані докази, суд встановив.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом ст. ст. 626 - 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до норм ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Такі ж самі положення містяться й у ст. ст. 525, 526 ЦК України, за якими зобов`язання мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Так, 16 листопада 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Армійське" (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спеценергокомплекс" (далі - виконавець) укладено договір про надання послуг №2018/11-22-ГДВ (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого виконавець приймає на себе обов`язки надати Замовнику послуги по розробці та супроводу науково-технічної документації для отримання 2 (двох) дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (29 джерел викидів), що включає в себе:
1.1.1.Розробити для об`єктів, що знаходяться за адресами:
-17400 Чернігівська обл. Бобровицький р. с. Вишневе вул. Івана Мазепи, 35К (17 джерел викидів);
-17400 Чернігівська обл. Бобровицький р. м. Бобровиця вул. Богдана Хмельницького, буд. 63 (12 джерел викидів);
наступні документи:
- Звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
-Документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин стаціонарними джерелами підприємства.
1.1.2. За дорученням та від імені Замовника надати Звіти по інвентаризації для реєстрації в Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.
1.1.3. За дорученням та від імені Замовника отримати листи про реєстрацію, Звітів по інвентаризації в Департаменті екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.
1.1.4.За дорученням та від імені Замовника надати пакет документів для отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства в Департаменті екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.
1.1.5.За дорученням та від імені Замовника отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства в Департаменті екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.
Пунктом 1.2. Договору визначено, що замовник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплатити Виконавцю вказані послуги.
Пунктом 1.3. Договору передбачено, що для належного виконання Виконавцем своїх зобов`язань за договором Замовник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплатити послуги державних органів, публікацію оголошення в газеті, заміри на межі санітарно-захисної зони (СЗЗ), геодезичні координати (центроїду) об`єкта, фонові концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі у зоні впливу об`єкта, кліматичні характеристики, пов`язані з виконанням цього Договору, на підставі встановлених рахунків та/або документів, що підтверджують вартість послуг, їх кількість.
Згідно з п.2.1. Договору, вартість вказаних у п.1.1. послуг Виконавця визначається згідно погодженого сторонами протоколу про договірну ціну (Додаток №1), що складає 52 200,00 грн за всі послуги, в тому числі ПДВ - грн. (нуль грн 00 копійок).
Замовник зобов`язаний оплатити послуги Виконавця в національній валюті України, в безготівковій формі (п. 2.2. Договору).
Протягом 5 (п`яти) робочих днів після підписання Договору, Замовник зобов`язаний перерахувати на рахунок Виконавця в якості попередньої оплати першу частину вказаної в п.2.1. суми в розмірі 50%, що становить 26 100,00 грн. (Двадцять шість тисяч сто гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 4 350,00 грн. (Чотири тисячі триста п`ятдесят гривень 00 копійок) (п.2.3. Договору).
Після виконання п.1.1.5. договору, а саме після отримання Виконавцем від імені Замовника 2 (двох) Дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства в Департаменті екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації, Сторони підписують Акт прийняття наданих послуг (п. 2.4. Договору).
Перед підписанням Акту прийняття наданих послуг Замовник отримує скан-копії дозвільних документів. Оригінали документів передаються Замовнику після надходження на розрахунковий рахунок Виконавця остаточної вартості послуг у розмірі, що становить 20 880,00 грн, (Двадцять тисяч вісімсот вісімдесят гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 3 480,00 грн. (Три тисячі чотириста вісімдесят гривень 00 копійок) (п.2.5. Договору).
Протягом 5 (п`яти) робочих днів після отримання від Виконавця скан-копії погоджених дозвільних документів Замовник зобов`язаний перерахувати на рахунок Виконавця другу частину вказаної в п.2.1. суми в розмірі 50%, що становить 26 100,00 грн. (Двадцять шість тисяч сто гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 4 350,00 грн. (Чотири тисячі триста п`ятдесят гривень 00 копійок (п.2.6. Договору).
Підставою зміни вартості послуг за договором може бути узгоджене збільшення об`ємів послуг (збільшення кількості джерел викидів), або інфляція на рівні більше 10%, що підтверджена Державною статистичною звітністю. У разі збільшення джерел викидів, вартість одного виявленого джерела викиду становитиме 2000,00 грн. з ПДВ. Виконавець повідомляє Замовнику про зміну вартості послуг у письмовому вигляді. Погоджені зміни Сторони фіксують шляхом підписання додаткових угод (п. 2.7. Договору).
Після повного розрахунку Замовника за надані Виконавцем послуги, Виконавець передає оригінали дозвільних документів Замовнику протягом 5 (п`яти) робочих днів з дня надходження коштів на рахунок Виконавця згідно п. 2.6. Договору (п.2.8. Договору).
Після виконання Сторонами умов, встановлених, пунктами 2.3. та 3.1. Договору Виконавець приступає до надання послуг, визначених в п.1.1. Договору (п.3.3. Договору).
Після виконання п.1.1. Договору Виконавець повідомляє Замовника про отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами шляхом надання Замовнику скан-копії отриманих дозволів, оригіналів Акту наданих послуг у двох екземплярах та оригіналів рахунку на оплату неоплаченої частини послуг (п.3.7. Договору).
У випадку, якщо Замовник має претензії чи зауваження стосовно послуг Виконавця або стосовно Акту наданих послуг, то він вправі викласти такі претензії чи зауваження письмово, та протягом 5 (п`яти) календарних днів надати (направити) такі претензії Виконавцю (п. 3.8. Договору).
Якщо Замовник не надав у встановлений строк претензій чи зауважень щодо послуг Виконавця або стосовно Акту наданих послуг, то він зобов`язаний підписати Акт наданих послуг із Виконавцем. У випадку відхилення або безпідставної відмови від підписання Акту наданих послуг протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання, такі послуги вважаються наданими належним чином, своєчасно та в повному обсязі (п.3.9. Договору).
Сторона, яка порушила зобов`язання за Договором зобов`язана сплатити іншій Стороні пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення (п.6.1. Договору).
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і скріплення печатками сторін (п. 8.1 Договору).
Як вбачається з наявного в матеріалах справи копії примірника договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18, останній підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності, що також не оспорювалось сторонами в ході розгляду справи.
В якості додатків до договору підписано та скріплено печатками обох сторін, згідно зі ст. 9 Договору наступні додатки: додаток №1 (протокол №1 про договірну ціну) до Договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18, додаток №2 (Технічне завдання) до Договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18, додаток №3 (Акт передачі даних та документів) до Договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18.
Доказів розірвання або визнання недійсним вказаного договору в судовому порядку на час розгляду даної справи сторонами не надано, а тому в силу ст.629 Цивільного кодексу України, Договір про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18 разом з додатками до нього є обов`язковим для виконання сторонами.
На виконання п.1.1.5 Договору про надання послуг №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18, позивачем розроблено та супроводжено науково-технічну документацію, за результатом якої отримано в інтересах Замовника два дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами: Дозвіл №7420610106-1 від 23.10.19 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; Дозвіл №7420610100-35 від 17.01.20 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; (а.с. 32-43). Зазначені дозвільні документи на виконання п. 2.5. Договору були надані Відповідачу засобами електронної пошти за офіційною адресою електронної пошти останнього у вигляді скан-копій, що підтверджується реєстром електронних відправлень (а.с. 44-49), а також позивачем направлено відповідачу рахунок на оплату №20 від 20.01.20 на суму 26100,00 грн, акт надання послуг №7 від 20.01.20, акт надання послуг №200 від 28.10.19.
Відповідач умов п.3.9. Договору не виконав, акт наданих послуг не підписав, претензій з боку відповідача щодо повноти та якості наданих послуг матеріали справи не містять.
Відповідно до наданого позивачем акту звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.18 по 17.06.20, за договором №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18, відповідач 27.02.19 частково здійснив оплату за надані по договору послуги у розмірі 26 100,00 грн.
У зв`язку з невиконанням відповідачем умов п.2.6. Договору щодо сплати другої частини вказаної в п.2.1. суми договору, позивач звертався до відповідача з претензією вих.№2853 від 07.05.20, №2896 від 17.06.20 з вимогою про сплату заборгованості в сумі 26100,00 грн (а.с. 53-58). Згідно наявної копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0216014188323, претензія вих.№2853 від 07.05.20 було отримано відповідачем 15.05.20, та залишена без задоволення. Протилежне відповідачем не доведено.
Матеріалами справи підтверджується, що станом на день подання позовної заяви відповідач свої зобов`язання за договором в повному обсязі не виконав, оплату послуг по договору в сумі 26100,00 грн не здійснив.
Після відкриття провадження у справі відповідач перерахував на рахунок позивача 26100,00 грн за послуги згідно з договором, що підтверджується копією платіжного доручення №918 від 30.09.20, на суму 26100,00 грн, призначення платежу: за послуги розробки науково-технічної документації, рах.№20 від 20.01.20.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
З огляду на те, що відповідач сплатив позивачу 26100,00 грн основного боргу після звернення позивача з даним позовом до суду, що підтверджується копією платіжного доручення №918 від 30.09.20, на суму 26100,00 грн, призначення платежу: за послуги розробки науково-технічної документації, рах.№20 від 20.01.20, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, у зв`язку з відсутністю предмету спору в частині стягнення з відповідача на користь позивача 26100,00 грн заборгованості.
За своїм змістом та правовою природою укладений договір між позивачем та відповідачем є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання глави 63 Цивільного кодексу України.
Згідно ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення пеню у сумі 2023,64 грн за період з 21.02.20 по 13.08.20.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 546, 549 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
У відповідності до ст. 1,3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з п.6.1. договору, сторона, яка порушила зобов`язання за Договором зобов`язана сплатити іншій Стороні пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.
Матеріалами справи підтверджується прострочка відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо порушення строків оплати наданих за договором №2018/11-22-ГДВ від 16.11.18 послуг, а тому, перевіривши надані позивачем розрахунки пені, суд доходить висновку, що позивачем правомірно нараховано 2023,64 грн пені за період з 21.02.20 по 13.08.2020 за прострочку оплати наданих послуг.
Відповідно до ст. 73,74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За таких обставин, позовні вимоги в частині стягнення 2023,64 грн пені підлягають задоволенню. Провадження у справі в частині стягнення 26100,00 грн. основної заборгованості закрити на підставі п.2 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 2102,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Армійське", (код ЄДРПОУ 21401884, вул. Івана Мазепи, буд. 35-К, с. Вишневе, Бобровицький район, Чернігівська область, 17400) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеценергокомплекс" (код ЄДРПОУ 37617639, юридична адреса: вул. Володимирівська, буд. 5, кв. 15, м. Київ, 01025) 2023,64 грн пені та 2102,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3.Провадження у справі в частині стягнення 26100,00 грн закрити.
Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Фесюра
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2020 |
Оприлюднено | 03.11.2020 |
Номер документу | 92556207 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Фесюра М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні