Справа №442/5160/20
Провадження №2/442/1265/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Грицай М.М.,
з участю секретаря - Антоненко В.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньогаївської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів Віолета Янівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до Верхньогаївської сільської ради Дрогобицького району Львівської області з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . До дня своєї смерті мама приживала по АДРЕСА_1 . Разом з нею до дня смерті, проте без реєстрації, також проживала і вона. Після смерті залишилось належне їй нерухоме спадкове майно, а саме: земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,5114 га з кадастровим номером №4621281000:02:000:0105, площею 1,4743 га з кадастровим номером №4621281000:03:000:0213, площею 1,1976 га з кадастровим номером №4621281000:02:000:0113. Вона фактично розпоряджається цими земельними ділянками по даний час, хоч і не оформила у належний спосіб на них своїх спадкових справ, оскільки завжди знала, за твердженням матері, що цю землю вона їй залишила у спадок. З цих же підстав вважала, що проблем із оформленням спадщини на зазначене спадкове майно у неї не повинно виникати.
Через уповноваженого нею представника - доньки ОСОБА_3 подано до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів Віолети Янівни заяву про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом з метою оформлення документів на спадкове майно (на земельні ділянки) після покійної матері ОСОБА_2 .
Приватним нотаріусом Петрів В.Я. 21.07.2020 заведено спадкову справу №66145619 (номер у нотаріуса №56/2020). У зв`язку з цим, здійснено відповідні перевірки у Спадковому реєстрі щодо заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , щодо наявних заповітів покійної спадкодавці та (або) спадкових договорів.
Внаслідок перевірки виявлено, що ОСОБА_2 ще 20 лютого 2008 року склала заповіт за №94, який посвідчено та зареєстровано уповноваженою посадовою особою Верхньогаївської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, про що їй нічого не було відомо до цього часу.
Однак, приватним нотаріусом Петрів В.Я. винесено постанову про відмову у видачі свідоцтв про право на спадщину на спадкове майно після смерті покійної матері у зв`язку із пропуском, встановленого законом, 6-місячного строку для звернення із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини, та роз`яснено право на звернення до суду із відповідним позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.
Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті матері, немає, а тому звернулась з даним позовом до суду. Просить задоволити позовні вимоги.
Позивач у судове засідання не з`явилась, подавши заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує повністю, просить такий задоволити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився. 16.10.2020 на адресу суду надійшов лист, з якого вбачається, що Верхньогаївська сільська рада не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Третя особа приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я. у судове засідання не з`явилась, попередньо надавши суду листа про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення позовних вимог - покладається на думку суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов висновку, що позов слід задоволити, виходячи з наступного.
У частині 1 статті 13 ЦПК України регламентовано, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 . Її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .
З копії свідоцтва про укладення шлюбу № НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_6 29.09.1973 уклав шлюб з ОСОБА_1 . Після укладення шлюбу прізвище дружини визначено як ОСОБА_1 .
З копії свідоцтва про смерть НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З копії заповіту, посвідченого сільським головою села Гаї Верхні 20.02.2008, вбачається, що ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку, розташовану на території Верхньогаївської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, яка належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 133335.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 61008205, сформованого 21.07.2020 приватним нотаріусом Петрів В.Я., вбачається, що у такому містяться відомості про заповіт після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з постанови приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я. від 28.07.2020, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після смерті покійної матері ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском встановленого законом 6-місячного строку для звернення із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини. Одночасно роз`яснено право на звернення до суду із відповідним позовом про визначення судом додаткового строку.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, а відповідно до статті 121 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу), а частиною 1 статті 1221 ЦК України визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
За змістом статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статі 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно цього особа, яка бажає подати заяву про прийняття спадщини, має право подати заяву як у перший, так і в останній день терміну для прийняття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її; за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини; за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, які містяться у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Отже, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд приймає до уваги доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки їй не було відомо про заповіт.
Відповідно до висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 21.09.2020, справа №130/2517/18, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
При таких обставинах суд вважає, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому останній необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 264 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк 2 місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 30.10.2020.
Суддя Грицай М.М.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 04.11.2020 |
Номер документу | 92573201 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Грицай М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні