221/3862/20
2-о/221/564/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2020 року м. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Чальцевої Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Перебайло А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №221/3862/20 за заявою ОСОБА_1 до Єгорівської сільської ради Волноваського району Донецької області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
11.06.2020 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Волноваського районного суду Донецької області із заявою до Єгорівської сільської ради Волноваського району Донецької області з урахуванням уточнення вимог в якому просила встановити факт її постійного проживання з ОСОБА_2 не менш як 5 років на день смерті останнього та визнати за нею право власності в порядку спадкування на земельну ділянку.
В обґрунтування своїх доводів зазначає, що вона ОСОБА_1 , з березня 1985 року по червень 2018 року була зареєстрована та постійно проживала у АДРЕСА_1 . З серпня 2006 року ОСОБА_2 проживав у її будинку з яким вели спільне господарство, мали спільні права та обов`язки, був спільний бюджет, спільні витрати, приймали участь у витратах на утримання житла, надавали допомогу один одному по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилась земельна ділянка 6,440 га кадастровий № 1421581600:04:000:0084 та № 1421581600:04:000:0084, яка розташована на території Єгорівської сільської ради Волноваського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯА №993210, виданого головою Волноваської сільської ради 23.05.2007р. вважає себе єдиним спадкоємцем за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_2 .
Звернувшись до нотаріуса їй роз`яснено, що, для отримання свідоцтва про право на спадщину, їй необхідно в судовому порядку встановити факт проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, тому вона звернулася до суду з даним позовом.
У судове засідання заявниця не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, у заяві зазначала про розгляд справи за її відсутності.
Представник заінтересованої особи, Єгорівської сільської ради Волноваського району Донецької області в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог чинного законодавства, подав заяву про розгляд справи за їх відсутності, з прийняттям рішення на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно інформації Волноваського РВДРАЦС СМУМЮ (м.Харків) від 06.07.2020 зазначено, що згідно актової запису про смерть №753 від 26.06.2013 року складеного ВДРАЦС Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 6).
Про те, що після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею земельна ділянка 6,440 га кадастровий № 1421581600:04:000:0084 та № 1421581600:04:000:0084, яка розташована на території Єгорівської сільської ради Волноваського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вбачається з державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯА №993210, виданого головою Волноваської сільської ради 23.05.2007р. (а.с. 5).
Із наявної у матеріалах справи довідки №250 від 29.05.2020р. виданої Єгорівською сільською радою Волноваського району Донецької області вбачається, що ОСОБА_2 проживав до дня смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з ОСОБА_1 за місцем проживання останньої, а саме за адресою: АДРЕСА_1 на протязі 7 років, вони вели спільний побут та господарство (а.с. 8).
Згідно довідки №249 від 29.05.2020 року виданої Єгорівською сільською радою Волноваського району Донецької області вбачається, що ОСОБА_2 був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7).
Із наявного у матеріалах справи листа Волноваської державної нотаріальної контори №1511/01-16 від 08.09.2020 року вбачається, що за даними Спадкового реєстру спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 не відкривалася, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 відкрита 29.03.2006 року Волноваською державною нотаріальною конторою, номер спадкової справи 255 (а.с. 31).
Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) вбачається, що інформації щодо смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у Спадковому реєстрі відсутня (а.с. 32).
Також з письмових пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вбачається, що заявниця ОСОБА_1 дійсно проживала з ОСОБА_2 до дня його смерті та доглядала його. Вони мешкали за адресою ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 , та увесь цей час були пов`язані спільним побутом, разом обробляли город. Коли ОСОБА_2 , заявниця ОСОБА_1 піклувалася про нього, а після смерті, займалася його похованням (а.с. 73-74).
Відповідно до п. 5 ст.293,ч.2 ст135 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1222, 1233, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок смерті. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
У відповідності зі ст.1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України, в четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, що проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до відкриття спадщини.
У відповідності з п. п. 21, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 р. № 7, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 03.06.1999 року №5-рп/99, зазначив, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Достовірно встановлено, що встановлення заявнику факту проживання однією сім`єю не менше як п`ять років зі спадкодавцем, потрібно з метою отримання спадщини на нерухоме майно.
Позивач посилається на норми ст.1264 ЦК України, відповідно до яких у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно п.3.1 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
В судовому засіданні було встановлено, що згідно Державного акту на права приватної власності на землю ОСОБА_2 належним чином набув права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законодавством України порядку, а заявник дійсно проживала разом з ОСОБА_2 з серпня 2006 року по день його смерті однією сім`єю, доглядала за ним, здійснила поховання, що підтверджується наявними у справі доказами.
З огляду на приписи чинного законодавства, суд вважає встановленим факт про який зазначає ОСОБА_1 та наявність правових підстав для визнання за нею право власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 1217, 1264 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 96, 141, 142, 206, 259, 263-265, 268, 272, 273, 273, ч.2 ст.315 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Єгорівської сільської ради Волноваського району Донецької області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити повністю.
Встановити факт постійного спільного проживання не менш як 5 років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 6,440га кадастровий № 1421581600:04:000:0084 та № 1421581600:04:000:0084, яка розташована на території Єгорівської сільської ради Волноваського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯА №993210, виданого головою Волноваської райдержадміністрації від 23.05.2007р.
Апеляційна скарга на рішення подається до Донецького апеляційного суду через Волноваський районний суд протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Чальцева
Суд | Волноваський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2020 |
Оприлюднено | 04.11.2020 |
Номер документу | 92585098 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волноваський районний суд Донецької області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні