Рішення
від 21.10.2020 по справі 905/2263/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21.10.2020 Справа № 905/2263/19

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання - Коновалова А.І.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Донпромпоставка".

Відповідач - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу"

Про стягнення заборгованості в сумі 559425,78 грн.

Представники учасників справи:

від позивача - не з`явився;

від відповідача - не з`явився.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донпромпоставка" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 559425,78 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем договору поставки №1609-КД від 08.12.2014 в частині здійснення оплати за поставлений товар, у зв`язку з чим просить стягнути заборгованість, а також 3% річних та інфляційні втрати.

20.01.2020 до суду надійшов відзив, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки документи, які б могли підтвердити або спростувати наявність договірних відносин між позивачем та відповідачем залишились на території проведення антитерористичної операції, що унеможливлює подання відповідачем обґрунтованих заперечень. Також, виходячи з доданих до позовної заяви документів, позивачем не дотримано вимог договору щодо надання всіх необхідних документів, а саме - податкової накладної та доказів вручення відповідачу рахунку і акту приймання-передачі. Крім того, товар було поставлено на непідконтрольну територію, на якій відповідач позбавлений можливості здійснювати господарську діяльність, що свідчить про відсутність належних доказів про постачання продукції саме йому.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав клопотання про відкладення судового засідання.

Враховуючи, що явка представника позивача в судове засідання не була визнана обов`язковою, в клопотанні не зазначено в чому саме полягає необхідність прибуття в судове засідання, зокрема, які документи (доводи, аргументи) бажає надати позивач, причини їх неподання раніше та неможливість їх надсилання поштою, суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

08.12.2014 між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (далі - покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Донпромпоставка" (далі - постачальник) укладено договір поставки №1609-КД, відповідно до п.п.1.1, 1.2 якого, в порядку і на умовах, передбачених цим договором, постачальник зобов`язується поставити у власність покупця продукцію та/або обладнання виробничо-технічного призначення, код ГК (далі - продукція), в асортименті, кількості, в строки, за ціною та з якісними характеристиками, узгодженими сторонами в цьому договорі та специфікаціях, які є невід`ємними чистинами до даного договору. Покупець зобов`язується прийняти і оплатити продукцію, що поставляється в його власність, відповідно до умов цього договору (т.1 а.с.36-53).

Відповідно до п.5.1 договору, загальна сума договору визначається загальною сумою всіх специфікацій, які є невід`ємною частиною даного договору. У випадку відхилення кількості фактично поставленої продукції від узгодженої до поставки кількості, загальна вартість договору змінюється пропорційно кількості фактично поставленої продукції із розрахунку її ціни, вказаної у відповідних специфікаціях до договору. Толеранс (відхилення за кількістю) поставки продукції складає 0%, якщо інше не обумовлено сторонами у відповідних специфікаціях до договору. В будь-якому випадку, загальна орієнтовна сума договору не повинна перевищувати 69000000 (шістдесят дев`ять мільйонів грн) з ПДВ на дату укладення договору. Сума договору може бути збільшена шляхом підписання сторонами відповідної додаткової угоди після отримання згоди уповноваженого на те органу управління покупця.

Ціни на продукцію, що поставляється постачальником, встановлюються сторонами у відповідних специфікаціях до договору (п.5.2 договору).

Згідно з п.5.4 договору, розрахунки за продукцію, яка поставляється постачальником за даним договором, здійснюються покупцем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 (п`яти) робочих днів з 90 (дев`яностого) календарного дня з дати поставки відповідної продукції на підставі рахунку, отриманого покупцем, і за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 4 цього договору. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця.

Відповідно до п.8.1 договору, даний договір набуває чинності з 01.01.2015 за умови його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін. Сторони дійшли згоди, що у разі належного виконання обома сторонами своїх зобов`язань, договір продовжує свою дії до 30.12.2016 включно. У випадку невиконання (неналежного виконання) сторонами (стороною) своїх зобов`язань за цим договором, строк дії договору пролонговується до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Пунктом 1 додаткової угоди від 15.09.2015 до договору поставки №1609-КД від 08.12.2014 передбачено, що сторони дійшли згоди змінити п.5.4 договору та викласти його в наступній редакції: "5.4 Розрахунки за продукцію, яка поставляється постачальником за цим договором, здійснюються покупцем в порядку та строки, узгоджені сторонами у відповідних специфікаціях, які є невід`ємною частиною даного договору. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця" (т.1, а.с.55).

21.12.2016 та 16.01.2017 сторонами підписані специфікації до договору №1609-КД від 08.12.2014, згідно з якими постачальник зобов`язався поставити до 25.02.2017 продукцію на загальну суму 310876,20 грн та 410340 грн відповідно (т.1, а.с.59-60).

Вказаними специфікаціями, зокрема, передбачено, що розрахунки за продукцію, яка поставляється постачальником за даною специфікацією до договору, здійснюються покупцем шляхом безготівкового розрахунку грошових коштів на поточний рахунок постачальника протягом 5 (п`яти) робочих днів з 45 календарного дня з дати поставки продукції на підставі отриманого покупцем рахунку і за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної і документів, передбачених умовами договору. Датою оплати вважається дата списання грошових коштів з поточного рахунку покупця.

Дана специфікація є невід`ємною частиною договору, набуває чинності з дати її підписання уповноваженими представниками сторін і скріплення печатками сторін.

На виконання умов договору, позивачем був поставлений товар на суму на загальну суму 419253,24 грн, що підтверджується видатковими накладними №РН-0000001 від 13.01.2017 та №РН-0000013 від 24.02.2017; товарно-транспортними накладними №1 від 13.01.2017 та №13 від 24.02.2017 (т.1 а.с.61-64, 65-68).

Поставлений позивачем товар прийнятий відповідачем без будь-яких зауважень.

У встановлений договором строк відповідач оплату за поставлений товар не здійснив.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка кореспондується зі ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 530 ЦК України визначено, що у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти цей товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ст.265 ГК України).

Відповідно до ч.1 ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не передбачено договором, законом або не виникає з характеру відносин сторін (ч.2 ст. 712 ЦК України).

Згідно з ст.692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Станом на час прийняття рішення судом у справі, документів на підтвердження виконання відповідачем зобов`язання за укладеним з позивачем договором №1609-КД від 08.12.2014 щодо оплати товару, до суду надано не було.

В порушення вказаних вище вимог законодавства та договору, відповідач взяті зобов`язання щодо здійснення своєчасної оплати за поставку товару не виконав, у зв`язку з чим утворилась заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 419253,24 грн.

За таких обставин, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 419253,24 грн підлягає задоволенню.

Також, позивач, на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, просив стягнути 3% річних в розмірі 32072,32 грн, за період з 14.01.2017 по 21.10.2019, та інфляційні втрати в сумі 108100,22 грн.

Здійснивши самостійно розрахунок нарахованих позивачем 3% річних та інфляційних втрат, з урахуванням умов, погоджених сторонами в специфікаціях до договору поставки від 08.12.2014, суд вважає вимоги в цій частини такими, що підлягають задоволенню частково, в сумі 32010,11 грн та 100645,5 грн відповідно.

Суд не приймає доводи відповідача щодо неможливості підтвердження або спростування договірних відносин з позивачем, скільки надані позивачем документи дають можливість суду дійти однозначного висновку про наявність таких відносин між сторонами та здійснення позивачем поставки товару відповідачу. З таких саме міркувань суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності доказів поставки товару саме відповідачу внаслідок здійснення поставки на непідконтрольну територію. Крім того, як зазначає відповідач у відзиві, контроль над підприємством був втрачений 13.03.2017, повідомлення до правоохоронних органів було подано 15.03.2017, в той же час поставка товару була здійснена 13.01.2017 та 24.02.2017.

Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.

Відповідно до ст.129 ГПК України, судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд

В И Р I Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" (85000, Донецька обл., м.Добропілля, вул.Київська, 1, ідентифікаційний код юридичної особи - 05508186) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донпромопоставка" (93100, Луганська обл., м.Лисичанськ, вул.П.Морозова, 39, ідентифікаційний код юридичної особи - 30498016) основний борг - 419253 (чотириста дев`ятнадцять тисяч двісті п`ятдесят три) грн 24 коп., 3% річних - 32010 (тридцять дві тисячі десять) грн 11 коп., інфляційні втрати - 100645грн (сто тисяч шістсот сорок п`ять) 50 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 8278 (вісім тисяч двісті сімдесят вісім) грн 75 коп.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається в порядку встановленому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п.п.17.5) п.п.17 п.1 Розділу ХІ Перехідні положення ГПК України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02.11.2020.

Суддя О.В. Говорун

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено04.11.2020
Номер документу92586062
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2263/19

Ухвала від 11.12.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Рішення від 21.10.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Рішення від 21.10.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 24.09.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 23.09.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 22.09.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 14.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 18.03.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тарапата Світлана Степанівна

Ухвала від 11.02.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тарапата Світлана Степанівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні