ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" жовтня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/2757/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.,
при секретарі судового засідання Нечепуренко А.П.
розглянувши у судовому засіданні справу №916/2757/20
за позовом Фізичної особи-підприємця Шевчук Віталія Івановича
до відповідача Дочірнього Підприємства "Оздоровчо-спортивний табір "Медик-2" Державного університету медицини і фармації ім. Ніколая Тестеміцану"
про стягнення 12 700,40грн
за участю представників :
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
В С Т А Н О В И В:
23.09.2020р. Фізична особа-підприємець Шевчук Віталій Іванович (далі за текстом - позивач, ФОП Шевчук В.І.) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Дочірнього Підприємства "Оздоровчо-спортивний табір "Медик-2" Державного університету медицини і фармації ім. Ніколая Тестеміцану" (далі за текстом - відповідач, Дочірнє Підприємство) заборгованості за договором поставки № 3 від 01.05.2019р. (далі за текстом - Договір) у розмірі 12 700, 40 грн., а також судового збору у розмірі 2 102 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором щодо повної та своєчасної оплати за поставлений товар.
28.09.2020р. господарським судом Одеської області постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі, та розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (явка учасників справи у судове засідання не є обов`язковою). Судове засідання щодо розгляду справи по суті призначено на 26.10.2020р. Учасникам справи встановлені строки на подання до суду відповідних заяв по суті справи (відзив на позов, відповідь на відзив та заперечення).
У судове засідання 26.10.2020р. позивач не з`явився та надав заяву за вх.№26740/20 від 07.10.2020р., в якій просить суд розглянути справу без участі позивача.
Відповідач також у судове засідання не з`явився та відзив на позов у встановлений судом строк не надав.
При цьому, ухвалу суду від 28.09.2020р. відповідач одержав 01.10.2020р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Оскільки господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду судової справи, та забезпечення реалізації відповідачем своїх прав на судовий захист, в тому числі шляхом надання відповідних заяв по суті справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.
На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 26.10.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи господарським судом встановлено:
01.05.2019р. між Фізичною особою-підприємцем Шевчук Віталієм Івановичем (Постачальник, позивач) та Дочірнім Підприємством "Оздоровчо-спортивний табір "Медик-2" Державного університету медицини і фармації ім. Ніколая Тестеміцану" (Покупець, відповідач) укладений договір поставки № 3, згідно з яким Постачальник зобов`язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити вартість поставленого товару у відповідності до накладних, які є невід`ємною частиною даного договору.
Розділом 2 Договору визначено обов`язки сторін.
Так, пунктом 2.1.1 встановлено, що Постачальник зобов`язується за попередніми заявками Замовника передавати йому товар у власність.
Пунктом 2.2.3 Договору встановлено, що Замовник зобов`язується при прийманні товару підписувати відповідні документи (акти приймання, накладні, та інше). Передання товару за якістю та кількістю перевіряється безпосередньо представниками Замовника та Постачальника і оформляється накладною
Пунктом 2.2.4 Договору встановлено, що замовник зобов`язується сплачувати вартість товару у відповідності та в порядку, встановленим даним договором.
Пунктом 2.3.2 Договору сторони зобов`язались за необхідності проводити звірку взаєморозрахунків та підписувати Акти звіряння.
Пунктом 3.4 Договору встановлено, що товар вважається поставленим Постачальником і прийнятий Замовником: відповідно кількості, вказаній у товарно - транспортній накладній та якості, вказаній у сертифікаті якості. Замовник має право при прийманні товару здійснювати перевірку його якості. Товар, фактично прийнятий Замовником, вважається поставленим Постачальником належним чином, у відповідності з вимогами Замовника, та поверненню не підлягає. Повернення товару у зв`язку з його не реалізацією Замовником, у тому числі по причині спливу строку якості при реалізації в роздрібній мережі, не допускається.
Пунктом 4.2 Договору Ціна товару встановлюється згідно з прейскурантом Постачальника, що діяв на день подання заявки. Ціна товару вказується у накладних з урахуванням доставки товару у межах Одеської області та не включає ПДВ.
Пунктом 4.3 Договору встановлено , що Відповідач сплачує вартість товару виходячи з фактично отриманого Товару у відповідності з цінами вказаними у накладних. Відповідач зобов`язаний сплатити Позивачу вартість отриманого товару на протязі 3 календарних днів з моменту фактичного отримання товару. При цьому строк для оплати вираховується починаючи з дати отримання товару, вказаної в накладній.
Пунктом 6.1 Договору визначено, що у випадках невиконання або неналежного виконання обов`язків згідно Договору, винна сторона несе відповідальність згідно чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 8.1 Договору, Договір набирає чинності з моменту підписання його обома сторонами та діє до 31.12.2019.
Пунктом 9.2 Договору при неможливості врегулювання конфліктів між сторонами шляхом переговорів, мирових угод тощо, конфлікт буде вирішуватися Господарському суді у встановленому законодавством порядку.
Також судом встановлено, шо виконання умов договору позивач поставив відповідачу, а останній прийняв, товар на загальну суму 12 700,40 грн., що підтверджується видатковими накладними №809_07 від 09.08.2019р. та № 813_07 від 13.08.2019р.
В свою чергу відповідач не оплатив поставлений позивачем товар.
В подальшому між сторонами складений і підписаний акт звіряння взаємних розрахунків, згідно з яким станом на 25.06.2020р. заборгованість відповідача становить 12700, 40 грн.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Як вище встановлено господарським судом на підставі укладеного між сторонами договору поставки у позивача виникло зобов`язання поставити, а у відповідача прийняти та оплатити товар по факту поставки товару відповідно до строків, порядку та умов основного договору, а саме: протягом 3-х (трьох) банківських днів з моменту отримання товару.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно з ч.1 ст.692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
В силу вимог ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
Судом на підставі поданих позивачем доказів (видаткової накладної від 09.08.2019р. №809_7, видаткової накладної від 13.08.2019р. №813_07, акту звіряння взаємних розрахунків станом на 25.06.2020р.) встановлено, що товар, який поставлений позивачем на виконання умов укладеного між сторонами договору на суму 12700,40 грн., не оплачений відповідачем, як у строк, що встановлений договором, так і в подальшому.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно зі ст. 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на вищевикладене, а також виходячи з того, що відповідач не надав до суду жодних заперечень щодо позовних вимог, а тим більш доказів, які спростовують позовні вимоги, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог, а отже і їх задоволення.
Щодо заявлених до стягнення з відповідача судових витрат, то їх розподіл здійснюється судом на підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України, якою встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконані договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, у зв`язку із задоволенням позовних вимог Фізичної особи-підприємця Шевчук Віталія Івановича витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов Фізичної особи-підприємця Шевчук Віталія Івановича задовольнити.
2.Стягнути з Дочірнього Підприємства "Оздоровчо-спортивний табір "Медик-2" Державного університету медицини і фармації ім. Ніколая Тестеміцану" (67780, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Сергіївка, вул. Горького, буд. 2-а, код ЄДРПОУ 31772722) на користь Фізичної особи-підприємця Шевчук Віталія Івановича ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість у розмірі 12700 (дванадцять тисяч сімсот) грн. 40 коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 02 листопада 2020 р.
Суддя Г.Є. Смелянець
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2020 |
Оприлюднено | 04.11.2020 |
Номер документу | 92587004 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Смелянець Г.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні