Рішення
від 02.11.2020 по справі 542/1200/19
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 542/1200/19

Провадження № 2/542/85/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2020 року смт Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Афанасьєвої Ю.О.,

за участю секретаря судового засідання - Чиж Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Полтаваобленерго до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не обліковану електричну енергію, суд -

В С Т А Н О В И В:

13.09.2019 року АТ "Полтаваобленерго" звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не обліковану електроенергію згідно Акта про порушення №00000221 від 01.03.2019 року, в якому просило стягнути з останнього 21931,11 грн. завданих збитків та 1921,00 грн. судових витрат.

Свої вимоги обґрунтовувало тим, що 01.03.2019 року представниками Новосанжарської філії АТ Полтаваобленерго під час контрольного огляду та технічної перевірки електроустановки, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року за №312 та п.3.1.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, яке полягало в самовільному підключенні струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку на вводі, накид проводів на ввід в будівлю на окрему розетку. Порушення було виявлено із застосуванням електровимірювальних кліщів інвентарний номер 31007101 та штангель циркуля інвентарний номер 33001809.

Встановивши факт порушення, працівниками, за участю споживача ОСОБА_1 було складено акт про порушення №00000221, який підписано представниками постачальника електроенергії та відповідачем.

12.03.2019 року комісією Новосанжарської філії під час розгляду акту про порушення, керуючись Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ , було визначено обсяг необлікованої електричної енергії та суму завданих збитків, що складає 21931,11 грн.

В зв`язку з невідшкодуванням вказаної суми в добровільному порядку, позивач звернувся до суду.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 01.10.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 14.11.2019 року (а.с.24-25).

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив позов Акціонерного товариства Полтаваобленерго про стягнення заборгованості за не обліковану електроенергію задовольнити частково, у зв`язку з допущенням помилок під нас складання позивачем розрахунку обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, а саме неврахування обсягу облікованої електричної енергії.

У відзиві зазначив, що у додатках до позовної заяви міститься розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення від 12.03.2019 року. Згідно з відомостями, зазначеними в розрахунку, обсяг необлікованої електричної енергії становить 12140 кВт/год, при цьому, у графі Обсяг і вартість облікованої електричної енергії, спожитої згідно показів лічильника в період, за який виконано розрахунок , зазначено показник 0 кВт/год., що не відповідає дійсності, адже протягом періоду з 01.03.2018 по 01.03.2019 ним було сплачено вартість 432 кВт/год електричної енергії, що підтверджується відповідними квитанціями, доданими до відзиву. Розрахунки за електроенергію проведені з урахуванням його пільги, як учасника бойових, яка становить 75%.

Вартість облікованої електроенергії становить 388 грн. 80 коп., враховуючи ціну електроенергії у розмірі 0,9 грн. за 1 кВт/год.

Вказав, що працівниками Акціонерного товариства Полтаваобленерго під час здійснення розрахунку не взято до уваги ані показники лічильника, ані відомості, зазначені у рахунках за спожиту електроенергію та у квитанціях про їх оплату (а.с.30-31).

Представником позивача було надано відповідь на відзив та додаткові пояснення, де останній вказав на правильність здійснення розрахунків позивачем з огляду на п. 3.3 та п. 3.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562.

Зазначив, що АТ Полтаваобленерго діяло виключно в межах чинного законодавства, з дотриманням вимог ЗУ Про ринок електричної енергії , Правил роздрібного ринку електричної енергії, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Додатково надав пояснення з приводу фактичного обсягу спожитої електричної енергії відповідачем за період з 01.03.2018 по 01.03.2019 по об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача, за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Позов просив задовольнити. Пояснення надав аналогічні, викладеним у позові, відповіді на відзив та додаткових поясненнях. В подальшому надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 104)

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечували в частині здійснення розрахунку позивачем. Пояснення надали аналогічні, викладеним у відповіді на відзив. В подальшому надали заяву про розгляд справи без їй участі (а.с. 103).

Суд, вислухавши пояснення учасників справи у вступному слові, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

17.04.2019 ПАТ Полтаваобленерго перейменоване на АТ Полтаваобленерго .

Встановлено, що відповідач зареєстрований в АДРЕСА_1 .

Згідно з договором про користування електричною енергією, укладеним 22.07.2004 між ним та ВАТ Полтаваобленерго є споживачем електричної енергії (а.с.10-11).

Відповідно до ч.3 ст. 58 Закону України Про ринок електричної енергії споживач електричної енергії зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до ч. 1 ст.77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.77 Закону України Про ринок електричної енергії правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії , затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 (далі - ПРРЕЕ) споживач електричної енергії зобов`язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення та до методики, затвердженої НКРЕ.

01.03.2019 року представниками Новосанжарської філії АТ Полтаваобленерго під час контрольного огляду та технічної перевірки електроустановки, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 було виявлено порушення п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року за №312 та п.3.1.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, яке полягало в самовільному підключенні струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку на вводі, накид проводів на ввід в будівлю на окрему розетку. Порушення було виявлено із застосуванням електровимірювальних кліщів інвентарний номер 31007101 та штангельциркуля інвентарний номер 33001809.

Встановивши факт порушення, працівниками, за участю споживача ОСОБА_1 було складено акт про порушення №00000221, який підписано представниками постачальника електроенергії та відповідачем (а.с. 4-5).

Факт самовільного підключення струмоприймачів до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку на вводі, накид проводів на ввід в будівлю на окрему розетку, не заперечував відповідач в судовому засіданні.

12.03.2019 року комісією Новосанжарської філії під час розгляду акту про порушення, керуючись Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ , було визначено обсяг необлікованої електричної енергії та суму завданих збитків, що складає 21931,11 грн (а.с.8).

Згідно з пунктом 3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ №562 (в редакції чинній на час виявлення правопорушення та здійснення розрахунку), вартість необлікованої електричної енергії розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури та в разі виявлення зазначених у ній порушень.

Пунктом 3.1 Методики №562 передбачено, зокрема, що підставою для застосування її положень є виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку.

Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії згідно з пунктом 3.3 Методики №562 здійснюється за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який розраховується розмір вартості не облікованої електричної енергії; та за кількістю днів (розрахунковий період).

Залежно від характеру виявленого порушення ПКЕЕ (підпункти 1-7 пункту 3.1 Методики №562) добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулами, які визначені пунктами 2.7, 3.4 та 3.6 цієї Методики. Кількість днів, яка береться для розрахунку обсягу самовільно спожитої електричної енергії, може становити шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, дванадцять місяців та три роки , в залежності від вчиненого порушення(пункт 3.3 Методики № 562).

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується актом від 01.03.2019 при огляді домоволодіння відповідача було виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі електропостачальника з порушенням схеми обліку на вводі, накид проводів на ввід в будівлю на окрему розетку.

Тобто, в даному випадку підлягає застосуванню підпункт б) пункту 3.3 вказаної Методики, та нарахування повинно здійснюватись за період з 01.03.2018 по 01.03.2019, тобто, із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, та до дня усунення порушення.

Таким чином, враховуючи спосіб підключення, суд вважає, що позивачем зроблено правильний розрахунок збитків, завданих енергопостачальнику, відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 за період з 01.03.2018 по 01.03.2019 на суму 21931,11 грн.

Водночас, суд критично ставиться до доводів відповідача щодо необхідності врахування під час здійснення розрахунку збитків суми коштів, сплаченої відповідачем за використану електричну енергію за 432кВт/год протягом періоду з 01.03.2018 по 01.03.2019, а також необхідності врахування пільги відповідача як учасника бойових дій.

Так, за змістом положень п. 3.7 Методики у разі виявлення у споживача порушень ПКЕЕН, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 3.1 Методики, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості електричної енергії відповідно до виставлених споживачу за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення.

У разі, коли вартість електричної енергії відповідно до виставлених за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, менша вартості електричної енергії, оплаченої за період порушення, сума досплати має бути зменшена на величину вартості оплаченоїелектричної енергії.

В інших випадках споживачу виписується рахунок на всю розраховану суму.

Враховуючи, що порушення, допущене відповідачем не передбачене пунктами 1-4 пункту 3.1 Методики, сума збитків, яка підлає до сплати не може бути зменшена на суму вартості електричної енергії, оплаченої за період порушення.

Натомість, порушення, допущене відповідачем, передбачено пунктом 5 пункту 3.1 Методики- самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку.

Відтак, застосуванню підлягає абзац 3 пункту 3.7 Методики, відповідно до якого за порушення, які не передбачені пунктами 1-4 пункту 3 Методики виписується рахунок на всю розраховану суму.

Крім того, відповідно до пункту 3.3 Методики під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електроенергії.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за не обліковану електричну енергію згідно акта про порушення № 00000221 від 01.03.2019 року в сумі 21931,11 грн.

Враховуючи, що позовні вимоги суд задовольняє повністю, то з відповідача, у відповідності до ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню судовий збір в сумі 1921 грн.

На підставі вищевикладеного та, керуючись ст.ст.259, 263-265 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов Акціонерного товариства Полтаваобленерго до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не обліковану електричну енергію - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства Полтаваобленерго заборгованість за не обліковану електричну енергію згідно акта про порушення № 00000221 від 01.03.2019 року в сумі 21931 (двадцять одна тисяча дев`ятсот тридцять одна) гривня 11 (одинадцять) копійок на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в АТ ТАСКОМБАНК , МФО 339500, код 00131819.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства Полтаваобленерго витрати на сплату судового збору в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 в АТ ТАСКОМБАНК , МФО 339500, код 25717213.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Акціонерне товариство Полтаваобленерго , місцезнаходження: м.Полтава, вул.Старий Поділ, 5, 36022, в особі Новосанжарської філії АТ Полтаваобленерго , місцезнаходження: 39300, Полтавська область, смт Нові Санжари, вул.Чкалова, 9А;

Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник відповідача: ОСОБА_3 , робоча адреса: АДРЕСА_2 .

Повний текст рішення складений 02.11.2020 року.

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Ю.О. Афанасьєва

Дата ухвалення рішення02.11.2020
Оприлюднено04.11.2020
Номер документу92592678
СудочинствоЦивільне
Сутьстягнення заборгованості за не обліковану електричну енергію, суд

Судовий реєстр по справі —542/1200/19

Рішення від 02.11.2020

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

Ухвала від 01.10.2019

Цивільне

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Афанасьєва Ю. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні