Рішення
від 03.11.2020 по справі 647/2524/20
БЕРИСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 647/2524/20

№ провадження 2/647/541/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2020 року Бериславський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді: Корсаненкової О.О.

за участю секретаря: Налиснік І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Берислав Херсонської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Новокаховського міжрайонного відділення комерційного обліку Акціонерного товариства Херсонобленерго до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди заподіяної порушенням ПРРЕЕ,

встановив:

У вересні 2020 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що 11.12.2019 року уповноваженими представниками оператора системи, від якого споживач одержував електричну енергію АТ Херсонобленерго , при перевірці дотримання споживачем ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , встановлено факт порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме самовільне підключення електроустановки споживачем, електроприймачів до електричної мережі АТ Херсонобленерго без зміни схеми підключення. При цьому електрична енергія споживається, і електричним лічильником обліковується, але споживачем не сплачується. Внаслідок порушення п.8.2.4, п.8.2.5 ПРРЕЕ складено акт №133175. На підставі даного акту, відповідно до положень постанови НКРЕКП України №1525 від 18.07.2019 року Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено величину обсягу електричної енергії, яка підлягає оплаті, загальна сума якої складає 5 511, 63 грн., яку у добровільному порядку не відшкодовано. В зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь зазначену суму, а також понесені судові витрати.

Ухвалою суду від 28.09.2020 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

В судове засідання представник позивача не з`явився, заявою просив розглянути справу за його відсутності, на позовних вимогах наполягав, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином в порядку п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, про що свідчить поштове повідомлення. Причину своєї неявки не повідомив, відзив на позов не подав.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Положенням ст.5 ЦПК України визначено, що суд, здiйснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором . Перелiк способів захисту цивiльних прав та iнтересiв мiститься в статтi 16 ЦК України. Цей перелiк не є вичерпним i суд може захистити цивiльне право або інтерес iншим способом, що встановлений законом або договором.

Правовідносини з постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, ст.ст. 56- 58, 77 Закону України Про ринок електричної енергії , Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Частиною 1 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

За приписами ч. 1, 3 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії, є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку.

Підпунктом 8 пункту 5.5.5. Розділу 5 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що споживач зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до пп.20 п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, споживач також зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пункт 8.2.5 ПРРЕЕ передбачає, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії (п. 8.2.4 ПРРЕЕ).

Згідно із п.п.5 п.8.4.2. ПРРЕЕ, з дня останнього контрольного огляду засобу комерійного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку), або відключення електроустановки споживача (якщо контрольний огляд засобу комерційного обліку та/або технічна перевірка у період з дати відключення електроустановки споживача до дати виявлення порушення не були проведені) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

За положеннями пп.1 п.8.4.8. ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , відповідач по справі, проживає за адресою АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка про реєстрацію місця проживання особи від 05.03.2020 року, та є користувачем електроенергії Новокаховського МВКО АТ Херсонобленерго . Особовий рахунок №162061 (37226610) за вказаною адресою, відкритий на ОСОБА_2 .

При проведенні перевірки 11.12.2019 року за адресою АДРЕСА_1 , виявлено самовільне підключення електроустановки споживачем, електроприймачів до електричної мережі АТ Херсонобленерго без зміни схеми підключення, спожита електроенергія розрахунковим електролічильником обліковується, але не оплачується, про що складено акт №133175 від 11.12.2019 року.

Відповідно протоколу засідання комісії АТ Херсонобленерго (по споживачам Новокаховського МВКО) по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ №146 від 21.01.2020 року, перевірено правильність складання акту про порушення ПРРЕЕ №133175 від 11.12.2019 року, визначено вид порушення ПРРЕЕ, а також проведений розрахунок збитків по акту порушення п.8.4.2.(5) ПРРЕЕ, де зазначений період за який проведений розрахунків та визначено суму збитків, заподіяних внаслідок порушення ПРРЕЕ.

Зважаючи на те, що останній контрольний огляд та технічна перевірка проводилась 04.09.2018 року під час проведення рейдовою бригадою Новокаховського МВКО перевірки споживача по дотриманню вимог ПРРЕЕ, тому вартість збитків, заподіяних порушенням ПРРЕЕ визначено за період з 11.06.2019 року по 11.12.2019 року, тобто за 6 місяців за формулою, що визначена пп.8.4.11. ПРРЕЕ, та складає 5 511, 63 грн.

З метою досудового врегулювання спору листом від 26.02.2020 року Новокаховським МВКО АТ Херсонобленерго , направлялась вимога про відшкодування завданих збитків в добровільному порядку.

За встановлених обставин, перевіривши підстави та порядок нарахування вартості збитків, заподіяних внаслідок порушення ПРРЕЕ, зважаючи на те, що зазначена вартість у добровільному порядку відповідачем не відшкодована, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, із ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтвердженні судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 102, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265, 279, 280-284 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Новокаховського міжрайонного відділення комерційного обліку Акціонерного товариства Херсонобленерго - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Новокаховського міжрайонного відділення комерційного обліку Акціонерного товариства Херсонобленерго вартість збитків заподіяних, порушенням ПРРЕЕ, у розмірі 5 511, 63 (п`ять тисяч п`ятсот одинадцять грн. шістдесят три коп.) грн., а також судові витрати у розмірі 2 102, 00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги із врахуванням п. 15.5 розділу ХII Перехідні положення ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач Новокаховське міжрайонне відділення комерційного обліку Акціонерного товариства Херсонобленерго , адреса 74900, Херсонська область, м.Нова Каховка, вул.Французька, 6а, код ЄДРПОУ 42885919.

Представник позивача Чехмистренко Євген Миколайович, АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 .

Відповідач ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Суддя О.О.Корсаненкова

СудБериславський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення03.11.2020
Оприлюднено04.11.2020
Номер документу92614159
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —647/2524/20

Рішення від 03.11.2020

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Корсаненкова О. О.

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Корсаненкова О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні