Ухвала
від 28.10.2020 по справі 738/1392/20
МЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 738/1392/20

№ провадження 1-кс/738/369/2020

УХВАЛА

28 жовтня 2020 року місто Мена Чернігівської області

Слідчий суддя Менського районного суду Чеpнiгiвської областi ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «НАДІЯ АГРО» на рішення дізнавача про закриття кримінального провадження,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

учасників судового розгляду:

заявника ОСОБА_3 ,

представника заявника ОСОБА_4 ,

дізнавача ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2020 року до слідчого судді Менського районного суду Чернігівської області надійшла скарга директора СТОВ «НАДІЯ АГРО» ОСОБА_3 на рішення дізнавача про закриття кримінального провадження.

Скарга мотивована тим, що на підставі договору оренди землі №19 від 13 листопада 2007 року, укладеного між Менською районною державною адміністрацією та СТОВ «НАДІЯ АГРО», який був зареєстрований у відділі Держкомзему у Менському районі, останньому було передано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану на території Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області за межами населеного пункту, кадастровий номер - 7423082500:04:000:0129. Однак, не зважаючи на наявність у товариства правовстановлюючого документа на землю, громадянином ОСОБА_6 було самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 44,85 га, кадастровий номер 7423082500:04:000:0129, розташовану на території Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області за межами населеного пункту, шляхом обробленням вказаної земельної ділянки та її посіву. 11 березня 2020 року за заявою директора СТОВ «НАДІЯ АГРО» внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020271170000033 по факту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, а саме самовільного зайняття земельної ділянки. 15 жовтня 2020 року дізнавачем сектору дізнання Менського ВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 винесено постанову про закриття кримінального провадження №42020271170000033 у зв`язку з відсутністю складу кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, останнім також зазначено про те, що спірні питання, які виникли між СТОВ «НАДІЯ АГРО» та ОСОБА_6 , щодо користування спірною земельною ділянкою повинні вирішуватись у цивільно-правовому порядку.

Заявник просить скасувати вказану постанову, яку таку, що винесена незаконно, посилаючись на те, що перевірка щодо встановлення обставин події за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, належним чином не проводилась, розслідування здійснювалось не об`єктивно та однобічно, що є прямим порушенням норм процесуального права, а тому дізнавач передчасно прийшов до висновку про відсутність складу кримінального правопорушення та про закриття кримінального провадження.

Заявник в судовому засіданні підтримав скаргу, посилаючись на викладені в ній обставини, просив її задовольнити.

Представник заявника ОСОБА_4 в судовому засіданні 27 жовтня 2020 року підтримав подану його довірителем скаргу, просив її задовольнити, посилаючись на те, що ОСОБА_6 без відповідного документу, що підтверджує його право володіння, користування чи розпорядження землею, самовільно зайнято земельну ділянку загальною площею 44,85 га, кадастровий номер 7423082500:04:000:0129, розташовану на території Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області за межами населеного пункту, а саме оброблено та засіяно. При цьому, представник заявника зазначає, що Державний акт на право постійного користування землею, виданий на ім`я ОСОБА_6 , стосується зовсім іншої земельної ділянки, яка має площу 49,50 га, та розташована на території не Городищенської, а Волосківської сільської ради, та надана була ОСОБА_6 у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства, яке, як юридична особа, рішенням Господарського суду Чернігівської області у 2006 році було ліквідоване. ОСОБА_6 не користувався наданою йому у постійне користування земельною ділянкою з 2006 року по 2019 рік, не сплачував податки, крім того, як особа, яка мала у постійному користуванні земельну ділянку, не переоформив її у відповідності до п.6 Перехідних положень ЗК України до 01 січня 2008 року. В зв`язку з самовільним зайняттям ОСОБА_6 земельної ділянки, яка на підставі договору оренди землі №19 від 13 листопада 2007 року, укладеного між Менською районною державною адміністрацією та СТОВ «НАДІЯ АГРО», який був зареєстрований у відділі Держкомзему у Менському районі, була передана в строкове платне користування заявнику, останній поніс збитки. Всі ці обставини, на думку представника заявника, не були перевірені дізнавачем, у зв`язку з чим останній передчасно дійшов висновку про відсутністьв діях ОСОБА_6 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, та наявність спору цивільно-правового характеру.

Дізнавач ОСОБА_5 в судовому засіданні 27 жовтня 2020 року просив в задоволенні скарги відмовити, посилаючись на те, що при винесені постанови про закриття кримінального провадження ним було всебічно та повно з`ясовано всі обставини кримінального провадження, вказане рішення було прийнято з урахуванням інформації наданої відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши матеріалами справи та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Одним з принципів кримінального провадження є законність, що передбачає серед іншого обов`язок органу досудового розслідування всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.

Згідно з п.2 ч.1 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається при встановлені відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.

Закриття кримінального провадження відповідно до положень Глави 24 КПК України є формою закінчення досудового розслідування, яке здійснюється в силу наявності обставин, що виключають кримінальне провадження, або при наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Прийняття рішення про закриття кримінального провадження можливе лише після проведення всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження та безпосереднього дослідження та оцінки слідчим, прокурором показань, речей і документів, які стосуються цього провадження у їх сукупності.

З метою виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України, прийняттю слідчим, дізнавачем, рішення про закриття кримінального провадження має передувати вжиття ним всіх можливих заходів в порядку, передбаченому КПК України, для з`ясування обставин, які мають значення для кримінального провадження.

Змістом досудового розслідування є діяльність слідчого, дізнавача, спрямована на збирання, дослідження, оцінку, перевірку і використання доказів, попередження, запобігання та розкриття кримінального правопорушення, встановлення об`єктивної істини, забезпечення правильного застосування закону, охорону прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб.

Основним засобом збирання доказів, а отже основним засобом всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, досягнення його завдань, є проведення слідчих дій.

Відповідно до ч.1-2 та 6 ст. 223 КПК України слідчими (розшуковими) є дії, спрямовані на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для їх проведення є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Доказуванню у кримінальному провадженні згідно із ч.1 ст. 91 КПК України підлягають, зокрема, подія кримінального правопорушення, винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення. Процесуальними джерелами доказів відповідно до ч.2 ст. 84 КПК України є показання, речові докази, документи та висновки експертів.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Таким чином, прийняття рішення про закриття кримінального провадження можливо лише після всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин кримінального провадження, безпосереднього дослідження та оцінки слідчим доказів, які стосуються цього провадження в сукупності.

Під час судового розгляду слідчим суддею встановлено, що дізнавачем сектору дізнання Менського ВП ГУНП в Чернігівській області здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження № 42020271170000033 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.

Відомості про дане кримінальне провадження було внесено до ЄРДР 11 березня 2020 року на підставі письмової заяви директора СТОВ «НАДІЯ АГРО» по факту самовільного зайняття належної йому на підставі правовстановлюючого документу земельної ділянки загальною площею 44,85 га, кадастровий номер -7423082500:04:000:0129, розташованої на території Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області за межами населеного пункту, невідомими особами.

Відповідно до диспозиції ч.1 ст.197-1 КК України, кримінальній відповідальності підлягає самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.

У ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» зазначається, що самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Безпосередній об`єкт вказаного кримінального проступку - земельні відносини як суспільні відносини власності щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Предметом вказаного кримінального правопорушення є земельна ділянка як об`єкт права власності.

Об`єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 Кримінального кодексу України, полягає у самовільному зайнятті земельної ділянки.

Самовільне зайняття ділянки - це активні протиправні дії по заволодінню (захопленню) всупереч встановленому порядку земельної ділянки. Остання належить на праві власності іншій особі (фізичній чи юридичній), яка володіє нею на інших законних підставах. Причому земельна ділянка для винної особи є чужою, вона не має необхідних і достатніх прав на володіння, користування чи розпорядження ділянкою як власник чи як особа, якій надано право постійно чи тимчасово володіти і користуватися нею.

Для встановлення суті самовільного зайняття земельної ділянки важливим є визначення моменту виникнення права власності на земельну ділянку чи права користування нею. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, здійснюються державними органами приватизації.

Суб`єктивна сторона вказаного кримінального правопорушення характеризується умисною виною: особа усвідомлює, що самовільно, з порушенням встановленого порядку займає (захоплює) чужу для неї земельну ділянку, передбачає, що власнику чи законному володільцю буде спричинена її діями значна шкода, і бажає цього. Мотив і мета даного кримінального правопорушення - корисливі та інші.

Як вбачається з постанови про закриття кримінального провадження від 15 жовтня 2020 року кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11 березня 2020 року за № 42020271170000033 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв`язку з відсутністю складу кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.

Вказана постанова мотивована тим, що під час досудового розслідування даного кримінального провадження було встановлено, що земельна ділянка площею 44,85 га, кадастровий номер 7423082500:04:000:0129, обробляється ОСОБА_6 на підставі Державного акту на право постійного користування землею, серії ЧН №00123 від 05 січня 2001 року, відповідно до якого останньому у встановленому законом порядку надано спірну земельну ділянку у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства, а тому дізнавач дійшов висновку, що в його діях відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, спірні питання, які виникли між СТОВ «НАДІЯ АГРО» та ОСОБА_6 щодо користування спірною земельною ділянкою повинні вирішуватись у цивільно-правовому порядку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_6 на праві постійного користування користується земельною ділянкою площею 49,50 га, цільове призначення якої для ведення селянського (фермерського) господарства, розташованою на території Волосківської сільської ради, на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН №00123, виданого 05 січня 2001 року на підставі рішення 6 сесії 23 скликання Менської районної Ради народних депутатів Менського району Чернігівської області від 19 березня 1999 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №132.

Відповідно до договору оренди землі №9 від 13 листопада 2007 року Менською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, було надано орендарю СТОВ «НАДІЯ АГРО» в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 44,85 га, у тому числі ріллі 41,86 га, боліт 2,67 га, чагарників 0,32 га (землі запасу), сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Городищенської сільської ради, строком на 49 років. Даний договір оренди зареєстрований у відділі Держкомзему у Менському районі, після чого до товариства перейшло право користування землею.

Передача вказаної земельної ділянки в оренду СТОВ «Надія АГРО» підтверджується актом передачі землі в оренду від 14 листопада 2007 року.

Положеннями статей 140, 141 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку та припинення користування земельною ділянкою.

Під час здійснення досудового розслідування в рамках даного кримінального провадження дізнавачем було допитано в якості потерпілого директора СТОВ «НАДІЯ АГРО» ОСОБА_3 , здійснено запити до відділу Держгеокадастру у Менському районі, Городищенської сільської ради Менського району Чернігівської області з метою встановлення складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.

Як вбачається з повідомлення №8-25.30-112/110-20 від 08 квітня 2020 року, наданого відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, відповідно до рішення Господарського суду Чернігівської області від 31 жовтня 2006 року за поданням Менської прокуратури в інтересах держави було ліквідовано юридичну особу СФГ «Зерно» ОСОБА_6 , та знято з державної реєстрації, однак, Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЧН №00123, який був виданий ОСОБА_6 , не був скасований в установленому законом порядку. Площа земель, яка передавалась у постійне користування 49.5000 га, в тому числі 46,4 га - рілля, 1,3000 га - пасовища, 1,8000 га чагарники. Разом з цим, вказане повідомлення містить відомості про те, що вказана земельна ділянка розташована на території Городищенської сільської ради Менського району, а у вищевказаному Державному акті помилково зазначено місце розташування земельної ділянки на території Волосківської сільської ради Менського району. На даний час Менською місцевою прокуратурою здійснюються заходи щодо скасування державного акту на право постійного користування землею серії ЧН №00123, виданого на ім`я ОСОБА_6 , в судовому порядку. Розпорядженням голови Менської районної державної адміністрації від 09 липня 2007 року №532 більша частина вказаної земельної ділянки була передана в оренду СТОВ «НАДІЯ АГРО», кадастровий номер 7423082500:04:000:0129, договір оренди зареєстрований 13 липня 2007 року.

З оглядуна викладене, слідчий суддядійшов висновку,що доводи представниказаявника ОСОБА_4 проте,що Державнийакт направо постійногокористування землею,виданий наім`я ОСОБА_6 ,стосується іншоїземельної ділянки,яка маєплощу 49,50га тарозташована натериторії неГородищенської,а Волосківськоїсільської ради,не знайшлисвого підтвердження,а навпакиспростовуються вищевказаним повідомлення відділу у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Як вбачається з повідомлення Менської районної ради від 29 жовтня 2019 року за № 02-01/178, Менською районною радою не вирішувалося питання щодо вилучення земельної ділянки площею 49,5 га у ОСОБА_6 .

Також необхідно зазначити про те, що в п. 6 Перехідних положень ЗК зазначається, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них. Конституційний Суд України у рішенні від 22 вересня 2005 р. № 5 рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) дійшов до висновку, що пункт 6 Перехідних положень ЗК через відсутність встановленого порядку переоформлення права власності або оренди та унеможливлення безоплатного проведення робіт із землеустрою і виготовлення технічних матеріалів та документів для переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або оренди в строки, визначені Кодексом, суперечить положенням Конституції України. Цим рішенням втратили чинність відповідні положення зазначеної постанови ВРУ. Саме тому, якщо особи не здійснили переоформлення своїх прав на земельні ділянки навіть після 1 січня 2008 року, їх діяння не містить склад злочину, передбаченого ст. 197-1 КК України. Раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Окрім цього, під час розгляду скарги, встановлено, що в провадженні Менського районного суду Чернігівської області перебувають цивільні справи за позовною заявою прокурора в інтересах держави до ОСОБА_6 про припинення права постійного користування земельною ділянкою наданою ОСОБА_6 для ведення селянського (фермерського) господарства загальною площею 49,50 га, що посвідчено Державним актом серії ЧН 00123 від 05 січня 2001 року, зареєстрованого в Книзі записі державних актів за № 132, та за позовною заявою ОСОБА_6 до Менської районної державної адміністрації, СТОВ «НАДІЯ АГРО» про визнання неправомірними та скасування розпоряджень Менської райдержадміністрації та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №9 від 13 листопада 2007 року, укладеного між Менською районною державною адміністрацією та СТОВ «НАДІЯ АГРО».

Вказані обставини свідчать про те, що між СТОВ «НАДІЯ АГРО» та ОСОБА_6 з приводу вказаної земельної ділянки існує цивільно-правовий спір, який на даний час вирішується Менським районним судом Чернігівської області.

З огляду на викладене, слідчий суддя не знаходить законних підстав для задоволення скарги.

Керуючись статтями 303, 306, 307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенніскарги сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «НАДІЯ АГРО» на рішення дізнавача про закриття кримінального провадження відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Чернiгiвського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту оголошення.

Повний текст ухвали виготовлений 02 листопада 2020 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудМенський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення28.10.2020
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу92614975
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження

Судовий реєстр по справі —738/1392/20

Ухвала від 28.10.2020

Кримінальне

Менський районний суд Чернігівської області

Волошина Н. В.

Ухвала від 28.10.2020

Кримінальне

Менський районний суд Чернігівської області

Волошина Н. В.

Ухвала від 22.10.2020

Кримінальне

Менський районний суд Чернігівської області

Волошина Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні