Рішення
від 03.11.2020 по справі 440/5282/20
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5282/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Релігійна організація "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області" про визнання протиправним та скасування рішення, скасування реєстраційних дій. Під час розгляду справи суд, -

В С Т А Н О В И В:

24 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, оформлену листом № 01-20/1728 від 17 вересня 2020 року за підписом тимчасово виконуючого обов`язки директора Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Удовіченко І.А., у вчиненні реєстраційних дій на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;

- скасувати проведені Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА в особі начальника відділу національностей і релігій, планування, обліку та звітності Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Состіна Володимира Олександровича в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії № 15591050005000166 від 10.04.2019 р. про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (ЄДРПОУ 25868053), а саме - зміни повного найменування, зміни скороченого найменування, зміни місцезнаходження, зміни складу та інформації про засновників та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 15591070006000166 від 17.04.2019 р. про зміну керівника та зміну складу підписантів Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відмовив у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі постанови Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19, що набрало законної сили, яке, на думку позивача, є підставою для внесення відповідних відомостей до реєстру на підставі пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань .

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Релігійну організацію "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області".

Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації копію ухвали про відкриття провадження у цій справі отримав 01.10.2020, однак відзиву на позов та будь - яких доказів в підтвердження правомірності оскарженого рішення не надав.

Третя особа копію ухвали про відкриття провадження отримала 09.10.2020, правом надання пояснень чи доказів також не скористалася.

За змістом частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За відсутності заперечень сторін проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження суд вирішив розглядати справу за наявними в ній матеріалами на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

30 червня 1992 року Полтавською обласною державною адміністрацією зареєстровано статут релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на с. Устивицю та навколишні населені пункти, про що цього числа видано Свідоцтво про реєстрацію статуту релігійної громади №106.

Керуючим Полтавською єпархією Української Православної Церкви Архиєпископом Полтавським і Кременчуцьким затверджено Статут Устивицької парафії Полтавської єпархії, ухвалений парафіяльними зборами 13.03.1993 року, який зареєстрований розпорядженням представника Президента України по Полтавській області №106 від 30.06.1992 року.

Відповідно до пункту 1 Статуту Устивицької парафії, парафія є релігійне об`єднання (релігійна спілка), первинний структурний підрозділ Української Православної Церкви, який безпосередньо входить до складу Полтавської єпархії. Парафія об`єднує громадян православного віросповідання для сумісного здійснення права на свободу, сповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання (пункт 3 Статуту). Вищевказаним статутом визначені структура і управління парафією, парафіяльні заклади, джерела створення коштів та майнові відносини на парафії. Адресою парафії вказане село Устивиця Великобагачанського району Полтавської області.

Указом керуючого Полтавською єпархією Митрополита Полтавського і Миргородського Филипа № 37 (вихідний № 624 від 14.11.2018), насельник Мгарського Спасо-Преображенського монастиря ієромонах Вікентій ( ОСОБА_1 ) призначений тимчасово виконуючим обов`язки настоятеля Михайлівської церкви села Устивиця Великобагачанського району Полтавської області /а.с.10/.

20.12.2018 житель с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_2 , який був головою парафіяльної ради релігійної громади Михайлівського молитовного будинку УПЦ (Михайлівської церкви) подав на ім`я настоятеля цієї церкви ієромонах Вікентія ( ОСОБА_1 ) прохання про звільнення його з посади голови парафіяльної ради за станом здоров`я. Згідно протоколу № 2 від 30.12.2018 року зборів релігійної громади Михайлівської церкви с. Устивиця прохання ОСОБА_2 про звільнення з посади голови парафіяльної ради було задоволено.

07 лютого 2019 року ініціативна група релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви направила до виконавчого комітету Устивицької сільської ради Великобагачанського району Полтавської області повідомлення про те, що 8 лютого 2019 року о 09 год. 30 хв. в приміщенні будинку культури відбудеться зібрання всіх прихожан с. Устивиця з приводу визначення належності релігійної громади до Православної Церкви України .

Відповідно до рішення виконавчого комітету Устивицької сільської ради Великобагачанського району Полтавської області №1 від 07 лютого 2019 року Про забезпечення законності процедури проведення зборів прихожан с. Устивиця , розглянувши звернення ініціативної групи релігійної громади та заслухавши інформацію сільського голови про те, що 08.02.2019 року відбудеться зібрання всіх прихожан с. Устивиця з приводу зміни підлеглості, з метою дотримання законної процедури зібрання (як вказано у даному рішенні), виконавчий комітет даної сільської ради вирішив уповноважити секретаря виконавчого комітету цієї ради ОСОБА_3 провести організаційну частину зборів, контроль за виконанням даного рішення покладено на сільського голову Устивицької сільської ради.

8 лютого 2019 року в приміщенні Устивицького будинку культури в с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області відбулися збори релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви. Згідно протоколу №1 загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви від 08.02.2019 року на зборах були присутні 183. Були ухвалені наступні рішення: 1) обрано ОСОБА_2 головою загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви та ОСОБА_4 обрано секретарем загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви; 2) обрано лічильну комісію загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви в складі чотирьох осіб, головою лічильної комісії обрано ОСОБА_5 ; 3) прийнято рішення, що Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви виходить зі складу Полтавської єпархії Української Православної Церкви; Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви переходить у підпорядкування Полтавської єпархії Православної Церкви України; 4) прийнято рішення про виключення з ЄДР інформації про засновників релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви (ЄДРПОУ 25868053) як помилково зазначену та включення в перелік засновників членів релігійної організації; 5) прийнято статут релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області в новій редакції; 6) обрано ОСОБА_2 уповноваженим від релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області для подачі установчих документів на реєстрацію до Полтавської обласної державної адміністрації.

Крім того, 08.02.2019 року відповідно до протоколу №1 загальних зборів релегійної організації Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви, який затверджений митрополитом Полтавським і Миргородським 08.02.2019 року, які відбувалися за участі 59 членів під головуванням настоятеля ієромонаха ОСОБА_1. Зборами було ухвалено наступні рішення: - підтримати єпископат, духовенство, чернецтво та мирян Української Православної Церкви, які залишаються вірними Українській Православній Церкві та її Предстоятелю - Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію ; - незалежно від рішень, які були проголошені на так званому Об`єднавчому соборі 15.12.2018 року, залишатись вірними та у складі Української Православної Церкви, у єдності та під управлінням її Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія; - виразити свою занепокоєність у зв`язку із можливими провокаціями, які можуть відбутись у відношенні до Релігійної організації Михайлівського молитовного будинку , її членів та храмів, що знаходяться у власності парафії розташованих в с. Устивиця, В-Багачанського району, Полтавської області. У зв`язку з чим, не уповноважувати будь - кого на проведення будь-яких зборів, дій які можуть призвести до виходу Релігійної організації Михайлівського молитовного будинку з підпорядкування Українській Православній Церкві або які можуть призвести до зміни назви Релегійної організації Михайлівського молитовного будинку , її структури, управління, а також місцезнаходження чи зміни майнового стану; - залишити назву Українська Православна Церква та назву Михайлівський молитовний будинок без будь-яких змін; - підтримати Постанови Архієрейського Собору Української Православної Церкви від 13.11.2018 року та рішень Священного Синоду УПЦ від 17.12.2018 року. Висловити підтримку та прихильність Предстоятелю Української Православної Церкви Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію та керуючому Полтавською єпархією УПЦ Високопреосвященнішому митрополиту Полтавському та Миргородському Филипу .

26 лютого 2019 року до апарату Полтавської обласної державної адміністрації за підписами десяти громадян - ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_14 та ОСОБА_15 подано заяву на реєстрацію у новій редакції статуту релігійної організації релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України, яка діє в с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, прийнятий на загальних зборах релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України 08 лютого 2019 року; вказано вид релігійної організації та її віросповідна належність, місце знаходження АДРЕСА_1 .

Розпорядженням тимчасово виконуючого обов`язки голови Полтавської обласної державної адміністрації Товстого Р. №187 від 19.03.2019 року Про реєстрацію статуту релігійної громади , було прийнято рішення про реєстрацію статуту у новій редакції: релігійної організації Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області ; цим же розпорядженням доручено Департаменту культури і туризму облдержадміністрації (Вождаєнко В.В.) у встановленому порядку оформити реєстраційні документи та видати їх зазначеній релігійній громаді.

Статут релігійної організації Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної Церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (нова редакція) було затверджено керуючим Полтавською єпархією Православної Церкви України Архієпископом Полтавським та Кременчуцьким.

В подальшому Департаментом культури і туризму Полтавської облдержадміністрації було проведено наступні реєстраційні дії :

- державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053) від 10.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591050005000166, а саме: зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу та інформації про засновників;

- внесення змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну громаду Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053), що не пов`язані зі змінами в установчих документа від 17.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591070006000166, а саме: зміна керівника та зміна складу підписантів /витяг з ЄДРПОУ, а.с. 12-16/.

У березні 2019 року Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви звернулася до Великобагачанського районного суду Полтавської області з позовною заявою до ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень загальних зборів від 08.02.2019, які оформлені протоколом № 1, підписаним ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .

Рішенням Велибагачанського районного суду Полтавської області від 12.09.2019 у справі № 525/391/19 в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19 рішення Великобагачанського районного суду Полтавської області від 12 вересня 2019 року скасовано.

Постановлено нове рішення, яким позовні вимоги Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку Української Православної Церкви до ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень загальних зборів задоволено.

Визнано незаконним рішення Загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви села Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, які оформлені протоколом №1 від 8 лютого 2019 року, підписаним ОСОБА_2 , як головою зборів та ОСОБА_4 , як секретарем зборів.

Скасовано протокол №1 від 8 лютого 2019 року Загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви села Устивиця Великобагачанського району Полтавської області.

09.09.2020 виконуючий обов`язки настоятеля Михайлівської церкви села Устивиця Великобагачанського району Полтавської області ієромонах ОСОБА_1 звернувся до голови Полтавської обласної державної адміністрації із заявою, у які просив внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі постанови Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19 /вих. № 350, а.с. 30-31/.

Листом Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації № 01-20/1728 від 17.09.2020 відмовлено у вчиненні реєстраційних дій на підставі пункту 5 частини 1 статті 28 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань /а.с. 32-33/.

Підставою для відмови у вчиненні реєстраційних дій слугувало те, що на думку відповідача постанова Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19 не тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і не є належною підставою для скасування реєстраційних дій/записів № 15591050005000166 від 10.04.2019 та № 15591070006000166 від 17.04.2019.

Позивач не погодився з такою відповіддю Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації та звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні відносини регулюються Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755- IV у редакції, чинній на момент спірних відносин) та іншими Законами.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 2 статті 6 вказаного Закону державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

За приписами частини 1 статті 10 Закону № 755- IV якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, визначеним статтею 15 Закону № 755- IV.

У статті 16 Закону № 755- IV закріплено, що найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правову форму (крім державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, державних, комунальних організацій, закладів, установ) та назву.

Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію про мету діяльності, вид, спосіб утворення, залежність юридичної особи та інші відомості згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм юридичних осіб, установленими Цивільним, Господарським кодексами України та цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв`язку з юридичною особою; 3) документ про сплату адміністративного збору у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону № 755- IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України Про виконавче провадження , зокрема, щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особ ;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

За приписами частини 5 статті 25 Закону № 755-IV суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті:

1) звертається до суду за роз`ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб`єкта державної реєстрації;

2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення;

3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини);

4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

Вичерпний перелік підстав для відмови у здійснення державної реєстрації міститься у частині 1 статті 28 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань . Зокрема, встановлено, що підставами для відмови у державній реєстрації є:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Системний аналіз викладених правових норм дає підстави дійти до висновку, що законодавством регламентовано перелік підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, який є виключним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 у справі № 826/4947/16, від 05.02.2019 у справі №П/811/279/16, від 12.10.2020 у справі № 824/988/17-а.

Водночас, частинами 1, 3, 4 статті 15 Закону України Про звернення громадян визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Як зазначалося судом, підставою для відмови у вчиненні спірних реєстраційних дій слугувало те, що на думку відповідача постанова Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19 не тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і не є належною підставою для скасування реєстраційних дій/записів № 15591050005000166 від 10.04.2019 та № 15591070006000166 від 17.04.2019.

Як встановлено судом та підтверджується постановою Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19, що набрало законної сили, підставою для вчинення спірних реєстраційних дій/записів № 15591050005000166 від 10.04.2019 та № 15591070006000166 від 17.04.2019 було рішення Загальних зборів віруючих релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Української Православної Церкви села Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, які оформлені протоколом №1 від 8 лютого 2019 року, підписаним ОСОБА_2 , як головою зборів та ОСОБА_4 , як секретарем зборів.

Скасування вищезазначеного рішення Загальних зборів віруючих релігійної громади постановою Полтавського апеляційного суду від 30.07.2020 у цивільній справі № 525/391/19, що набрало законної сили, на думку суду є достатньою підставою для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України № 755- IV.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 24.04.2019 у справі № 802/1024/18-а.

За таких обставин, відповідач протиправно відмовив у внесенні змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань листом № 01-20/1728 від 27.09.2020 з посиланням на пункт 2 частини 1 статті 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за відсутності підстав, визначених частиною 1 статті 28 Закону № 755- IV.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зокрема, абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов`язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов`язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов`язок розв`язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.

Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи встановлені обставини справи суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправною та скасування відмови Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації у вчиненні реєстраційних дій, оформленої листом № 01-20/1728 від 17 вересня 2020 року та скасування:

- державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053) від 10.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591050005000166, а саме: зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу та інформації про засновників;

- внесення змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну громаду Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053), що не пов`язані зі змінами в установчих документа від 17.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591070006000166, а саме: зміна керівника та зміна складу підписантів .

Відтак, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову у повному обсязі відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 3, 6 - 10, 72 - 77, 90, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (Мгарський Спасо-Преображенський монастир, с. Мгар, Лубенський район, Полтавська область, рнокпп відсутній, паспорт серії НОМЕР_1 ) до Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації (вул. Соборності, б.45, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 0222741) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Релігійна організація "Релігійна громада Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) Православної церкви України с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області" (вул. Сінна, 11, с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 25868053) про визнання протиправним та скасування рішення, скасування реєстраційних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати відмову Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації у вчиненні реєстраційних дій, оформлену листом № 01-20/1728 від 17 вересня 2020 року.

Скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053) від 10.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591050005000166, а саме: зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження, інші зміни, зміна складу та інформації про засновників.

Скасувати внесення змін до відомостей про юридичну особу - Релігійну громаду Михайлівського молитовного будинку (Михайлівської церкви) с. Устивиця Великобагачанського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 25868053), що не пов`язані зі змінами в установчих документа від 17.04.2019, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15591070006000166, а саме: зміна керівника та зміна складу підписантів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення .

Головуючий суддя К.І. Клочко

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.11.2020
Оприлюднено04.11.2020
Номер документу92620526
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —440/5282/20

Постанова від 15.07.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Постанова від 15.07.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 29.06.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 18.06.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 04.02.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 04.02.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 29.12.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 15.12.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 15.12.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Рішення від 03.11.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні