ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2020 року справа №200/10113/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Ястребової Л.В., Гайдара А.В., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Донецької обласної організації політичної партії Наш край на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року у справі №200/10113/20-а (головуючий І інстанції Аляб`єв І.Г., складена в повному обсязі 01.11.2020 року в м.Слов`янськ Донецької області) за позовом Донецької обласної організації політичної партії Наш край до Слов`янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
31 жовтня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Донецької обласної організації політичної партії Наш край (надалі - позивач) до Слов`янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області (надалі - відповідач), в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Слов`янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області щодо врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141193 з виборів депутатів Краматорської районної ради Донецької області, депутатів Слов`янської міської ради та Слов`янського міського голови Краматорського району Донецької області; визнати протиправною бездіяльність Слов`янської міської територіальної виборчої комісії Краматорського району Донецької області щодо неприйняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141193 з виборів депутатів Краматорської районної ради Донецької області, депутатів Слов`янської міської ради та Слов`янського міського голови Краматорського району Донецької області; зобов`язати Слов`янську міську територіальну виборчу комісію Краматорського району Донецької області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №141193 з виборів депутатів Краматорської районної ради Донецької області, депутатів Слов`янської міської ради та Слов`янського міського голови Краматорського району Донецької області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року позовну заяву повернуто позивачу на підставі пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України.
Не погодившись із вищевказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
В обґрунтуванні апеляційної скарги, зазначено, що позовна заява підписана власноруч Головою Донецької обласної організації політичної партії Наш край Недавою О.А. Зазначена особа є керівником організації та має право підпису, що підтверджується витягом з реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Крім того, позовна заява скріплена печаткою Донецької обласної організації політичної партії Наш край , що додатково підтверджує волевиявлення позивача в особі Недави О.А. на звернення до суду із відповідним позовом. Наголошує, що суддя не є експертом в галузі почеркознавства, отже висновок про те, що підпис вчинено за допомогою факсиміле ґрунтується лише на припущеннях.
Сторони до суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Згідно з частиною першою статті 22 Виборчого Кодексу України суб`єктами виборчого процесу на відповідних виборах, зокрема, є: 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах.
Відповідно до частини 2 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно пункту 3 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено випадків, коли допускається подання позовних заяв із факсимільним підписом.
Статтею 43 Кодексу адміністративного судочинства України визначено зміст адміністративної процесуальної правосуб`єктності, відповідно до якої це є здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові.
Отже, оскільки процесуальним законодавством не передбачено інших способів звернення до суду, окрім особистого звернення заявника та підписання заяви уповноваженою особою, то подання відповідних заяв з використанням факсимільного відтворення підпису певної особи, який є фактично штампом із зображенням певного підпису фізичної особи, не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути доказом волевиявлення певної особи на підписання документа.
Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява подана головою Донецької обласної організації політичної партії Наш край О.А. Недавою.
Суд першої інстанції повертаючи позов позивачу виходив із того, що позовну заяву підписано з використанням факсиміле.
Разом із тим, в апеляційній скарзі апелянт наголошує на тому, що позов був підписаний власноруч головою Донецької обласної організації політичної партії Наш край О.А. Недавою та скріплений печаткою.
Оглянувши підпис голови Донецької обласної організації політичної партії Наш край О.А. Недави, на якій міститься печатка Донецької обласної організації політичної партії Наш край , колегія суддів не може прийти до беззаперечного висновку про те, що позовну заяву підписано саме з використанням факсиміле.
Колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин, питання щодо підпису позовної заяви можливо було вирішити після відкриття провадження у справі. У разі встановлення у судовому засіданні, що позов був підписаний саме з використанням факсиміле, суд у відповідності до вимог пункту 2 частини 2 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України своєю ухвалою залишає позов без розгляду.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив передчасний висновок про те, що позовну заяву підписано з використанням факсиміле, що стало підставою для повернення позовної заяви.
Колегія суддів зауважує, що застосування судом правових норм й вчинення дій, що мають юридичне значення, повинно відбуватись із урахуванням обставин конкретної справи та забезпеченням ефективного захисту прав, свобод та законних інтересів. Формальний підхід суду до здійснення своїх повноважень вже на стадії звернення особи до суду може призвести до порушення права на справедливий судовий розгляд.
Відповідно до ч. 1 ст. 320 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 312, 315, 320, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Донецької обласної організації політичної партії Наш край - задовольнити.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року у справі №200/10113/20 - скасувати, а справу направити до Донецького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Повне судове рішення складено 04 листопада 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді: А.В. Гайдар
І.Д. Компанієць
Суд | Перший апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2020 |
Оприлюднено | 05.11.2020 |
Номер документу | 92622048 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Ястребова Любов Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні