Справа № 229/2943/20
Провадження № 2/229/1141/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2020 р. м.Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
за участю секретаря судового
засідання Гумірової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Орлівської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
позивачі звернулися до суду з позовом до Орлівської сільради, в якому просять визнати за кожним право власності в порядку спадкування за законом на 1/3частку житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , що належав їх батькові ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обгрунтовують вимоги таким. Вони є доньками ОСОБА_4 . Після смерті батька залишився житловий будинок по АДРЕСА_1 . Зазначений будинок розташований на земельній ділянці, яка належала ОСОБА_4 на праві власності. Вони вчасно звернулися до Авдіївської державної нотаріальної контори для оформлення права на спадщину після смерті батька. Нотаріусом була заведена спадкова справа. Позивачам були видані лише свідоцтва про право на спадщину на частки земельної ділянки. У видачі свідоцтва про право на спадщину на будинок було відмовлено, через відсутність інформації на заявлене майно, а також не надано відомостей про це майно на паперовому носії інформації.
На теперішній час, крім позивачів, в померлого є ще донька - спадкоємець, яка звернулася із заявою до нотаріальної контори на прийняття своєї частки спадщини, але не оформила її належним чином; інших спадкоємців , які б прийняли спадщину, немає.
Вони виконали усі умови , передбачені законом для прийняття спадщини, але позбавлені права отримати свідоцтво про право на спадщину через причини, які від них не залежать.
Ухвалою суду від 08 липня 2020року позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Орлівської сільради залишено без руху. (а.с.32-33)
Ухвалою суду від 17 липня 2020року позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в загальному порядку позовного провадження. Призначено підготовче засідання (а..40-42)
Ухвалою суду від 15 вересня 2020року продовжено строк проведення підготовчого засідання на тридцять днів, витребувані у нотаріуса відомості про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 (а.с.96-97)
Ухвалою суду від 01 жовтня 2020року залучено до участі у даній цивільній справі в якості співвідповідача ОСОБА_3 (а.с.106-107)
Ухвалою суду від 15 жовтня 2020року закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті. (а.с.115)
В судове засідання сторони не з"явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 адвокат Посвалюк В.В. надала суду заяву про розгляд справи у їх відсутність. На позові наполягає, не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідачі причини неявки суду не повідомили, відзив на позово не надали.
Суд прийняв рішення про заочний розгляд справи.
Дослідивши докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 41 Конституції України, частини першої статті 319, частини першої статті 321 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Право приватної власності є непорушним.
У статті першій Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованогоЗаконом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції , зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається за підставами, які не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.1-3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст.1297 ЦК України спадкоємець, що прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ст.1299 ЦК України, якщо в складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов`язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно частини першої статті 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Згідно з п. 4.15 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5(зі змінами та доповненнями), видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є доньками померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (а.с.9-12)
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді будинку, розташованому за адресою АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,1193га за цією ж адресою, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку, господарських будівель, які перебували у власності померлого, що підтверджується довідкою секретаря сільради 3312 від 10.02.2020р, виданою на підставі витягу з погосподарської книги №11 за 2006-2010року, особовий рахунок НОМЕР_1 , та державним актом на право власності на землю серії ДН №036966, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 875, виданого на підставі рішення Орлівської сільради від 31.07.2003р № 134/10-ІV. (а.с.13-18)
Також після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай), , розміром в умовних кадастрових гектарах 3,79га , розташованої на території Ясинуватського району, належного останньому на підставі Сертифікату на право на земельну частку пай серії ДН № 0127999, виданого на підставі рішення Ясинуватської райдержадміністрації від 15 квітня 1997року № 153 (а.с.61)
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_6 та ОСОБА_7 своєчасно звернулися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_4 .
Також після смерті ОСОБА_4 звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини дочка померлого ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 )
Дружина померлого ОСОБА_8 , яка на день смерті спадкодавця , проживала разом з ним по АДРЕСА_1 , відмовилася від належної їй спадщини , що лишилася після смерті її чоловіка, ОСОБА_4 на користь донькам спадкодавця ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.55)
18 червня 2010року державним нотаріусом Авдіївської державної нотаріальної контори Пономаренко О.О. видані свідоцтва про право на спадщину за законом у спадковій справі №406/2009, зареєстровані в реєстрі за №№1108,1111,1114, на 1/3 частку права на земельну частку (пай) ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відповідно (а.с.67-72) .
06 червня 2020року державним нотаріусом Першої Покровської державної нотконтори Цукуровою М.І. видані свідоцтва про право на спадщину за законом у спадковій справі №406/2009, зареєстровані у спадковому реєстрі за №№32, 33 на 1/3 частку земельної ділянки площею 0,1193га для будівництва і обслуговування житлового будинку , господарських будівель і споруд, розташованої за адресою с.Ласточкіне, Ясинуватського району Донецької області, за кадастровим номером 1425584300:03:000:0004, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відповідно (а.с.85-87)
Судом встановлено, що спадкоємиця ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , після її смерті заведено спадкову справу №191 за 2011рік , її спадкоємець ОСОБА_3 , згідно заяви про прийняття спадщини, який зареєстрований у АДРЕСА_2 (а.с. )
06 червня 2020року, в.о. державного нотаріуса Авдіївської держнотконтори М.І. Цукурова відмовила ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , на житловий будинок , розташований за адресою АДРЕСА_1 , роз"яснено, що відповідно до п. 4,15,4,18 гл.10 розд.ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадищну на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації , проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно. Через відсутність документу, що підтверджує право власності на зазначений будинок, яка належить спадкодавцю ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 неможливо видати свідоцтво про право на спадщину. (а.с.89)
Позивачі прийняли спадщину, але не можуть оформити своє право на спадщину у зв`язку із тим, що відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, а саме будинок по АДРЕСА_1 .
Водночас, позивачами на підтвердження права власності у спадкодавця ОСОБА_4 на вищевказаний будинок , надано довідку виконавчого комітету Орлівської сільської ради, згідно якої по даним погосподарської книги №11 за 2006-2010роки, особовий рахунок НОМЕР_1 , будинок по АДРЕСА_1 належить на праваі власнсоті померлому ОСОБА_9 (а.с.17).
Отже суд вважає, що право власності спадкодавця ОСОБА_4 на вказаний будинок знайшло підтвердження в судовому засіданні.
Позивачі вчасно звернулися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини , проте у видачі свідоцтв їм було відмовлено. З огляду на таке, вбачається, що наявні підстави для задоволення позовних вимог про визнання за ними права власності після смерті батька, на домоволодіння по АДРЕСА_1 , по 1/3 частки за кожним , в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Орлівської сільської ради Ясинуватського району Донецької області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , право власності за кожним на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: Т.Л. Панова
Суд | Дружківський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2020 |
Оприлюднено | 05.11.2020 |
Номер документу | 92626555 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дружківський міський суд Донецької області
Панова Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні