КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/761/20
Провадження №2/319/341/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2020 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Гляня О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Смокової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Більмак в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Єрмоленко Лілії Володимирівни до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
14.09.2020 р. позивач звернувся до суду з позовом про надання додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина зокрема у вигляді земельної ділянки площею 4,61 га, розташована на території Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області. Вказує, що іще за життя баба залишила заповіт, яким належне їй майно заповіла позивачу. Інших спадкоємців після смерті немає.
Зазначає, що у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та пропустив строк для прийняття спадщини з тих причин, що не знав про складений на його ім?я заповіт.
Вважає, що пропустив строк подання заяви з поважних причин та просив визначити йому додатковий строк у 3 місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання представник позивача адвокат Єрмоленко Л.В. надала заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника, в якій додатково зазначила, що про смерть спадкодавця позивачу стало відомо випадково в розмові із подругою померлої, після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини, в ході якої також дізнався про наявність заповіту, складеного на його ім?я.
Відповідач Новоукраїнська сільська рада Більмацького району Запорізької області надала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, в якій просила позов задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 .
Заповітом від 07.05.2002 року, складеним в селі Новоукраїнка Куйбишевського району Запорізької області та посвідченим Новоукраїнським сільським головою Куйбишевського району Запорізької області та зареєстрованим в реєстрі за номером 112, ОСОБА_2 заповіла усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що вона буде мати на момент смерті за законом, у тому числі земельну ділянку розміром 4,61 га, яка належить їй на підставі державного акту на право власності на землю, виданого Куйбишевською районною державною адміністрацією, ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту.
У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
В матеріалах справи окрім зазначених вище доказів містяться: копія державного акту серії ІІІ-ЗП № 024471 на право приватної власності на землю, виданий ОСОБА_2 , відповідно до якого на підставі розпорядження Куйбишевської районної державної адміністрації від 06.02.2002 року № 31 їй передається у приватну власність земельна ділянка площею 4,61 га, яка розташована на території Новоукраїнської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; копія витягу зі Спадкового реєстру про відсутність спадкових справ та виданих ні їх підставі свідоцтв про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як на підставу пропущення строку для прийняття спадщини позивач посилався на необізнаність про наявність заповіту.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Згідно з пунктом 2.2 глави 10 чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
Пунктом 3.2. глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
Судом встановлено, що про існування складеного на його ім`я заповіту, позивачу стало відомо випадково, після спливу шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
При вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини необхідно ураховувати свободу заповіту та повагу до волі спадкодавця, як фундаментальний принцип спадкового права. Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
Враховуючи те, що в законодавстві не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини, їх поважність визначається у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи.
Враховуючи обставини справи, зокрема, відсутність інших спадкоємців, поважність причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини через необізнаність про наявність заповіту, суд вважає, що позивачем пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1268-1270, 1272 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Єрмоленко Лілії Володимирівни до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк у три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повні дані учасників справи: позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_2 , паспорт № НОМЕР_3 , виданий 25.11.2019 органом № 1437, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; відповідач - Новоукраїнська сільська рада Більмацького району Запорізької області - вул. Снитка, буд. 49, с. Новоукраїнка, Більмацький район, Запорізька область, код ЄДРПОУ 04352629.
Суддя: О.С.Глянь
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2020 |
Оприлюднено | 05.11.2020 |
Номер документу | 92628171 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Глянь О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні