Справа№938/248/20
Провадження № 2/938/145/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2020 року селище Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,
з участю секретаря судового засідання Ласкурійчук С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області та Орган опіки та піклування Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду із позовними вимогами до відповідача ОСОБА_2 , третьої особи,про позбавлення відповідача батьківських прав, відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він проживав з відповідачкою у цивільному шлюбі, у якому в них народилося дві дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідачка після народження молодшої дочки почала зловживати спиртними напоями і в січні 2015 року забрала дітей та виїхала з ними в невідомому напрямку. Після цього, він звернувся до сектору кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в Івано-Франківській області, де йому повідомили про те, що ОСОБА_7 мають намір позбавити батьківських прав відносно дітей, оскільки вона веде жебрацький спосіб життя. 14.06.2019 він дізнався, що відповідач покинула дітей на знайому, яка проживає в Косівському районі і служба у справах дітей Косівської РДА забрали дітей до Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабітації дітей Івано-Франківської ОДА. В подальшому він звернувся до суду з позовом про визнання батьківства відносно дітей та внесення змін до актових записів про їх народження, який було задоволено. 28.02.2020 він забрав дітей з Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабітації дітей Івано-Франківської ОДА. Відповідач за весь час перебування дітей в даному закладі та до звернення з позовом до суду, не цікавилася дітьми, не приходила до них, самоусунулася від їх виховання. А тому вважає позовні вимоги підставними.
Ухвалою судді від 22.06.2020 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.
Відповідач у встановлений ухвалою суду строк відзив на позов не подала.
Ухвалою суду від 08.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить позов задовольнити. Не заперечив проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час і місце судового засідання належним чином повідомлялася, зокрема через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, причин неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву до суду не подала.
Представники третіх осіб - Орган опіки та піклування Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області та Орган опіки та піклування Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в судове засідання не з`явилися. Представник Органу опіки та піклування Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області Токарик І.М. подав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення позову. Крім того, органом опіки було представлено суду висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . А тому суд вважає за можливе завершувати розгляд справи у відсутності третіх осіб.
Суд,оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які посилається позивач та треті особи, позов задовольняє з таких підстав.
У відповідності до ч.2,3 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Крім цього, статтею 18 Конвенції про права дитини визначено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Статтею 59 Закону України Про освіту , статтею 12 Закону України "Про охорону дитинства" передбачені обов`язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини, відповідно до яких батьки зобов`язані виховувати дітей в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, поважати гідність дитини, готувати до самостійного життя, забезпечити здобуття повної загальної середньої освіти та ін.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Крім цього, як роз`яснив у своїй постанові Пленум Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Як вбачається з довідки Милуванської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 15.07.2019 №355 (а.с.25), з ОСОБА_1 , 1982 року народження з квітня 2011 року по січень 2015 року, без реєстрації шлюбу з неповнолітніми дітьми проживала ОСОБА_8 , 2009 року народження, ОСОБА_9 , 2012 року народження, ОСОБА_10 , 2014 року народження.
Згідно з свідоцтвами про народження дітей серія НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , виданих Тисменицьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м.Івано-Франківськ (а.с.13,14), батьками малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
При цьому, встановлено, що заочним рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 27.12.2019 (а.с.10-12) визнано ОСОБА_1 батьком ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , внесено зміни до актових записів про народження дітей щодо прізвища дітей та відомостей про батька.
Згідно актів про факт передачі дітей від 28.02.2020 (а.с.15-16), адміністрацією Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей в особі в.о.директора Серденько М.В. передано дітей ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 батькові ОСОБА_1 .
Крім того, з виписок Івано-Франківського обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей від 28.02.2020 (а.с.17,18) вбачається, що малолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 14.06.2019 перебували в Івано-Франківському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей.
Згідно довідки Милуванської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 12.05.2020 №183 (а.с.20) малолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживають з ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 .
Таким чином, з наведеного вбачається, що малолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на даний час проживають з позивачем та знаходиться на його матеріальному утриманні. Відповідач з дітьми не проживає з 14.06.2019.
Із довідок Милуванського навчально-виховного комплексу "Загально освітня школа І-ІІ ступенів - Дошкільний навчальний заклад" (а.с.21,22) вбачається, що ОСОБА_4 з 03.03.2020 зарахована в садкову групу закладу, ОСОБА_3 з 03.03.2020 зарахована на навчання в 2 клас закладу.
Крім цього, з висновку органу опіки та піклування від 06.10.2020 за №249/01-036/163 (а.с.74) вбачається, що малолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживають з батьком. Мати дітей не цікавиться долею дітей та не займається їх вихованням більше трьох років. А тому орган опіки та піклування прийшов до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно малолітніх дітей ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З врахуванням наведеного, оскільки відповідач ОСОБА_2 з 14.06.2019 року ухилялася від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та матеріальному забезпеченню малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , залишила їх, внаслідок чого діти були влаштовані в Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей, не цікавилася дітьми, не відвідувала їх, а тому суд приходить до висновку про наявність підстав для позбавлення її батьківських прав стосовно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому позовні вимог слід задовольнити.
Одночасно задовольняючи позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав, суд враховує, що така за правилами частин 2 та 3 статті 166 Сімейного кодексу України, не звільняється від обов`язку щодо утримання дітей, а тому суд приймає рішення про стягнення аліментів на дітей.
Положеннями ст. 180 Сімейного Кодексу України передбачено обов`язок обох батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
У відповідності до вимог ст.ст.181, 182 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі, а мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Оскільки, судом зроблено висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав щодо дітей, що є окремою підставою для стягнення аліментів, а тому вимоги позивача про стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей є обґрунтованими.
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів роз`яснено, що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
А тому враховуючи стан здоров`я та матеріальне становище дітей, їх потреби, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, яка є особою молодого віку, працездатною, виходячи з визначеного законодавством прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, суд приходить до висновку про те, що слід стягувати з відповідача на користь позивача, аліменти на утримання малолітніх дітей в розмірі 1/3 частини від усіх видів її заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, які підлягають індексації відповідно до закону, щомісячно, починаючи з дня звернення з позовом до суду до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Задовольняючи позовні вимоги, слід вирішити питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 282, 284, 354, 355, Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з дня звернення до суду 25.05.2020 та до досягнення найстаршою дитиною ОСОБА_3 , повноліття.
Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, в межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держависудовий збір в розмірі 840 гривень 80 копійок (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: с Красник, Верховинський район, Івано-Франківська область.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:
Орган опіки та піклування в особі Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, юридична адреса: селище Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, вул. Франка, 20; ЄДРПОУ 34976537,
Орган опіки та піклування Тисменицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області, юридична адреса: м.Тисмениця, Івано-Франківська область, вул. Галицька, 17; ЄДРПОУ 26343022.
Повний текст рішення суду складено 04 листопада 2020 року.
Суддя: Бучинський А.Б.
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2020 |
Оприлюднено | 05.11.2020 |
Номер документу | 92635793 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Бучинський А. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні