Рішення
від 04.11.2020 по справі 147/106/20
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 147/106/20

Провадження № 2/147/210/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року смт.Тростянець

Тростянецький районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Натальчук О.А.,

із секретарем Свистун А.П.,

розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Леткіської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно.

Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з права на земельну частку (пай), яка розташована на території Летківської сільської ради Тростянецького району, що підтверджується Сертифікатом серії ВН №045592. Спадкоємцем до майна померлої за заповітом являється позивач по справі. ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки у визначений законом строк звернулася до нотаріуса з відповідною заявою. У видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів. ОСОБА_1 просила визнати за нею право на земельну частку (пай), розташовану на території Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Сертифікату серії ВН №045592 від 28.08.1997р.

Ухвалою Тростянецького районного суду від 03.08.2020 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.

Позивач в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутність представника Летківської сільської ради, не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 .

Згідно з частиною третьою статті 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України ) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі, зокрема, визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 ЦПК України (частина четверта статті 200 ЦПК України ).

Згідно з частинами першою, четвертою статті 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві; у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову; якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступного висновку.

Суд встановив, що 10.02.2010 р. секретар Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області посвідчила заповіт, який зареєстровано в реєстрі за №23, згідно якого ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає в с.Северинівка Тростянецького району Вінницької області, на випадок її смерті зробила заповітне розпорядження на все майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, у тому числі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповідає ОСОБА_1 (а.с. 7).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років, про що 29.08.2013 р. складено відповідний актовий запис №34 (а.с. 6).

Згідно довідки №381 від 03.12.2019 р., виданої виконкомом Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області ОСОБА_1 , 1962 р.н., яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , дійсно ОСОБА_2 , 1938 р.н., була зареєстрована і проживала до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 . Спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 на підставі ст. 1261 ЦК України та на підставі заповіту, посвідченого від її імені секретарем Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області 10.02.2010 р., за реєстром №23 є ОСОБА_1 , яка своєчасно прийняла спадщину, тому що фактично вступив в управління спадковим майном та подала до Тростянецької державної нотаріальної контори заяву про прийняття. За наявною у сільській раді інформацією, заповіт на даний час ніким не скасовано та не змінено. До складу спадкового майна належить земельна ділянка, яка розташована на території Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області в межах, згідно з планом, яка належить померлій ОСОБА_2 . Відповідно до записів у погосподарських книгах сільської ради за 1991-1995 роки, ОСОБА_2 , 1938 р.н., працювала у місцевому колгоспі Перемога с.Летківка Тростянецького району Вінницької області, та була включена до списку, який додавався до Державного акту на право колективної власності та було видано сертифікат, про що є запис в книзі реєстрації сертифікатів (а.с.8).

Листом начальника відділу у Тростянецькому районі ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 13.01.2020 року № 29-2-0.36-4/177-20 повідомлено про те, що ОСОБА_2 отримала Сертифікат на земельну частку (пай) на території Летківської сільської ради серії ВН №045592, про що свідчить підпис в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) та була включена до списку-додатку, що додавався до Державного акту на право колективної власності на землю колишнього КСП Перемога с.Летківка. Видати дублікат Сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ВН №045592, виданого на ім`я ОСОБА_2 не має можливості, оскільки у зв`язку із завершенням у 2001 році розпаювання земель по Тростянецькому району, сертифікати не виготовляються (а.с.12).

Сертифікат на земельну частку (пай) серії ВН №045592, реєстраційний номер 92, виданий на ім`я ОСОБА_2 втрачено, про що опубліковано оголошення в газеті Тростянецькі вісті від 2.02.2018 р. №5 (а.с.17-19).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із частиною п`ятою статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України).

Згідно копії спадкової справи №71/2014 р. до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 вбачається, що із заявою про прийняття спадщини після її смерті зверталася ОСОБА_1 . Заява надійшла 05.02.2014 р. за №155, тобто позивач звернулася до нотаріальної контори у визначений законом строк.

Також, ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 11.06.2015 р. після смерті ОСОБА_2 , а саме на житловий будинок, розташований в АДРЕСА_2 , належного спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності нерухоме майно серії НОМЕР_2 , виданого виконкомом Летківської сільської ради Тростянецького району.

Таким чином, судом встановлено, що позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 та спадщину прийняла у відповідності до вимог ч.1 ст. 1270 ЦК України.

У Постанові державного нотаріуса Тростянецької державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 09.10.2020 р. №415/02-31 вказано, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), у зв`язку з відсутністю у неї документу, що посвідчує право власності спадкодавця на дану земельну частку (пай) (а.с.62).

Згідно абзацу 1 п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішені спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Статтею 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Згідно п. 3.5 Інформаційного листа Вищого ССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи те, що позивач не має іншої можливості захистити своє право на спадщину, суд вважає, що відповідно до ст. 16 ЦК України, його цивільне право підлягає захисту шляхом визнання за ним права.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і спадкоємцем до її майна за заповітом є ОСОБА_1 , яка своєчасно прийняла спадщину, оскільки у встановлений законом строк звернувлася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, Сертифікат на право земельну частку (пай) у позивача відсутній, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 268, 272 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно , - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай), розташовану на території Летківської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на земельну частку (пай) серії ВН№045592 від 28.08.1997 р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянка України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Летківська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, місцезнаходження якої: 24310 Вінницька область, Тростянецький район, с.Летківка, вул.Центральна, 211, код ЄДРПОУ:04331082.

Повний текст рішення складено 04.11.2020 р.

Суддя О.А. Натальчук

Дата ухвалення рішення04.11.2020
Оприлюднено05.11.2020

Судовий реєстр по справі —147/106/20

Рішення від 04.11.2020

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Натальчук О. А.

Ухвала від 02.09.2020

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Натальчук О. А.

Ухвала від 03.08.2020

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Натальчук О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні