Справа №303/5695/20
2/303/1913/20 ряд.стат.звіту №61
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2020 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі: головуючого-судді Монич В. О.
при секретарі Варга Н.В.
Справа №303/5695/20 розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ракошинської сільської ради Мукачівського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позов мотивує тим, що позивач являється сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Після смерті матері позивача відкрилася спадщина на все належне їй майно а саме : на домоволодіння в АДРЕСА_1 , головою домогосподарства якого вона була. На день її смерті в домоволодінні ніхто зареєстрований не був, що стверджується відповідною довідкою, однак, позивач фактично проживав разом з матір`ю, що стверджується відповідним актом, хоча був зареєстрований разом з своєю сім`єю за іншою адресою. Він являється єдиним спадкоємцем першої черги спадкоємців за законом після смерті матері. Звернувшись до приватного нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, йому було відмовлено у прийнятті спадщини, так як, він пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини терміно 6 місяців. Спадкова справа за померлою ОСОБА_2 не відкривалась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось, заповіти від імені ОСОБА_2 не посвідчувались та не реєструвались. У померлої матері позивача немає інших спадкоємців за заповітом або за законом, окрім її сина позивача по справі. У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері, так як, на день смерті він разом з нею проживав, доглядав її, разом вели спільне господарство, тому, був впевнений, що він фактично вступив в управління спадковим майном. Він вважав, що може оформити свої спадкові права в будь-який час, так як, являється єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 .. Тому, просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, просить позов задоволити з підстав наведених у позовній заяві. Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи заяви сторін, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до слідуючого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , яка являлась позивачу матір"ю померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.9-10).
Відповідно до довідки виданої Ракошинською сільською радою 10 серпня 2020 року за №1196/02-10 на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у дворогосподарстві в АДРЕСА_1 згідно даних по господарської книги за 2006-2010 роки №7, ніхто зареєстрований не був (а.с.11).
Згідно акту виданого Ракошинською сільською радою 25 вересня 2020 року за №54/02-10, позивач ОСОБА_1 проживав без реєстрації в АДРЕСА_1 разом з своєю матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.12). Відповідно до виписки з погосподарської книги №7 стор.158-159 Ракошинської сільської ради за 2005-2010 роки, головою дворогосподарства за адресою : АДРЕСА_1 до дня смерті була ОСОБА_2 (а.с.13). На усне звернення позивача до приватного нотаріуса Мукачівського районного нотаріального округу Тромпак Н.В. щодо прийняття спадщини, 29 вересня 2020 року нотаріусом в листі було відмовлено у відкритті спадщини у зв`язку із пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини терміно 6 місяців (а.с.19-20). Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 29.09.2020 року, №61855776 спадкова справа за померлою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 не відкривалась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось (а.с.20). Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 29.09.2020 року, №61855798 заповіти від імені ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та постійно проживала в АДРЕСА_1 , Ракошинською сільською радою Мукачівського району Закарпатської області не посвідчувались та не реєструвались (а.с.21).
Позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини за померлою матір"ю, оскільки на день смерті він разом з нею проживав, доглядав її, разом вели спільне господарство, тому, був впевнений, що він фактично вступив в управління спадковим майном. Він вважав, що може оформити свої спадкові права в будь-який час, так як, являється єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 ..
За змістом ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ч.1 ст.1223 ЦК України). Частиною 2 ст.1223 ЦК України передбачено, що у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи зазначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Згідно ч.3 ст.1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Частиною 3 ст.1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Як вбачається з ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. У ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. У відповідності до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Однак, ч.3 ст.1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за №7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов"язані з об"єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Таким чином, вимоги позивача є підставними, тому суд вважає їх такими, що підлягають до задоволення. Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 77, 81, 89, 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст.1270, 1272 ЦК України суд, - у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2 додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини за померлою ОСОБА_2ІНФОРМАЦІЯ_4 року.
Додатковий строк рахувати з дня винесення рішення протягом трьох місяців.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляцйної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач : ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою : АДРЕСА_3 ;
Відповідач : Ракошинської сільської ради Мукачівського району, Код ЄДРПОУ 04350659, с.Ракошино, вул.Дружби, 20, Мукачівського району, Закарпатської області, поштовий індекс - 89620.
Головуючий В.О.Монич
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2020 |
Оприлюднено | 05.11.2020 |
Номер документу | 92644165 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Монич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні