Рішення
від 03.11.2020 по справі 518/1274/20
ШИРЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ширяївський районний суд Одеської області

03.11.2020 Справа №: 518/1274/20 Провадження № 2/518/536/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року

Ширяївський районний суд Одеської області в складі:

Головуючого судді Тарасенка М.С.,

при секретарі Шевчук Г.С.,

розглянувши цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Світанок Старі Маяки (ЄДРПОУ 03766582) до Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області (ЄДРПОУ 04379143) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

встановив:

ТОВ Світанок Старі Маяки звернулось в суд з позовом до Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді належної йому земельної ділянки площею 9,27 гектара, кадастровий номер 5125485600:01:001:0420, яка розташована на території Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області.

За час життя ОСОБА_1 склав заповіт, яким вказана земельна ділянка заповідалась ТОВ Світанок Старі Маяки .

Маючи намір оформити спадкові права після смерті ОСОБА_1 , позивач звернувся до нотаріуса, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено, оскільки ним пропущений шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини.

Оскільки, на думку позивача, строк для подачі заяви про прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, він вимушений звернутись з позовом до суду.

Представник позивача надав суду заяву в якій підтримав заявлені вимоги, просить суд їх задовольнити та розглянути справу в його відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу в його відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді належної йому земельної ділянки площею 9,27 гектара, кадастровий номер 5125485600:01:001:0420, яка розташована на території Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області.

23.10.2015 року приватним нотаріусом Любашівського районного нотаріального округу Одеської області Бобошко Н.Є. посвідчено заповіт ОСОБА_1 , відповідно до якого земельна ділянка площею 9,27 гектара, кадастровий номер 5125485600:01:001:0420, яка розташована на території Старомаяківської сільської ради Ширяївського району Одеської області, заповідалась ТОВ Світанок Старі Маяки .

Вказаний заповіт зареєстровано в реєстрі за № 969, що підтверджується витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі від 23.10.2015 року № 41885006.

Судом встановлено, що про складання ОСОБА_1 заповіту на користь ТОВ Світанок Старі Маяки , позивачу відомо не було, про наявність вказаного заповіту позивач дізнався вже поза межами строку, встановленого законом для прийняття спадщини.

03.06.2020 року позивач звернувся до Любашівської районної державної нотаріальної контори Одеської області з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Державним нотаріусом Любашівської районної державної нотаріальної контори Одеської області, ТОВ Світанок Старі Маяки відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки ним пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини, надані письмові рекомендації, щодо звернення з відповідним позовом до суду.

Право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає, що шестимісячний строк для прийняття спадщини ТОВ Світанок Старі Маяки пропущено з поважних причин, а саме внаслідок необізнаність спадкоємця про наявність заповіту спадкодавця.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17 та Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року в справі № 565/1145/17.

Таким чином, суд вважає причину пропуску позивачем шестимісячного терміну для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини поважною, та вважає можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 141, 265, 354 ЦПК України , суд -

вирішив:

Позов ТОВ Світанок Старі Маяки - задовольнити.

Визначити Товариству з обмеженою відповідальністю Світанок Старі Маяки (ЄДРПОУ 03766582) додатковий строк достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановивши його терміном шість місяців з дня набрання законної сили рішенням у даній справі.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя М. Тарасенко

СудШиряївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.11.2020
Оприлюднено06.11.2020
Номер документу92652069
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —518/1274/20

Рішення від 03.11.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні