Справа № 452/2489/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"29" вересня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.
секретар судового засідання Задорожна В.Б.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Лукавська сільська рада Самбірського району Львівської області про поновлення строку для прийняття спадщини по спадкуванню за законом,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезгаданим позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Залужани Самбірського району Львівської області померла його мати ОСОБА_3 . Після її смерті залишився будинок. Ще за життя матері позивач постійно приїжджав до неї, допомагав по господарству. Після її смерті також постійно приїжджає до батьківського дому, наводить лад біля будинку, косить траву, збирає фрукти із саду, тому фактично вступив у володіння спадковим майном.
Документів на будинок після смерті матері позивач не знайшов, тому і не звертався до нотаріуса щодо спадкування, оскільки вважав, що це і так його будинок, оскільки виріс в ньому, провів дитинство, юність.
У червні 2020 року позивачу повідомили, що внаслідок буревію, який пройшов на Самбірщині, на будинок впало дерево і зламало дах. Під час ремонту покрівлі, на горищі, він знайшов Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я матері ОСОБА_3 . Про існування наведеного сертифікату йому не було відомо.
При зверненні в нотаріальну контору з метою оформлення спадкових прав, нотаріус його повідомив, що ним пропущено шестимісячний строк звернення до нотаріуса і порекомендовано звернутись в суд для поновлення даного строку.
Враховуючи той факт, що позивачем пропущено строк звернення до нотаріуса через те, що йому не було відомо про існування спадкового майна після смерті матері, але він фактично вступив у володіння спадковим майном, просить суд визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву, в якій позов підтримав повністю, покликаючись на обставини викладені в ньому, просив слухати справу у його відсутності та задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилась, подана заяву, в якій не заперечувала щодо задоволення возову та просила слухати справу у її відсутності.
Представник третьої особи Лукавської сільської ради Самбірського району Львівської області в підготовче засідання не з`явився, але подав до суду клопотання про визнання позову та розгляд справи у відсутності представника.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із такого.
Згідно зі ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Залужани Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 . (а.с. 3) .
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст. ст. 1261 та 1265 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_3 , тобто спадкоємцем за законом після її смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 цього Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Із повідомлення виданого приватним нотаріусом Самбірського районного нотаріального округу Мінкевич А.А. від 09.07.2020 року відомо, що причиною відмови нотаріуса в оформленні спадщини, є пропуск ОСОБА_1 шестимісячного терміну для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 ( а.с. 4).
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачем у позовній заяві зазначено про те, що документів на будинок після смерті матері він не знайшов, тому і не звертався до нотаріуса щодо спадкування, оскільки вважав, що це і так його будинок, оскільки виріс в ньому, провів дитинство, юність. Під час ремонту покрівлі, на горищі, він знайшов Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я матері ОСОБА_3 . Про існування наведеного сертифікату йому не було відомо. Позивачем пропущено строк звернення до нотаріуса через те, що йому не було відомо про існування спадкового майна після смерті матері, але він фактично вступив у володіння спадковим майном. Позивач вважає, що причини його пропуску для подачі заяви про прийняття спадщини є вагомими, та підлягають поновленню.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд доходить висновку, що позов слід задовольнити визначивши ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини терміном шість місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк на шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання АДРЕСА_2 .
Третя особа: Лукавська сільська рада Самбірського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370188, адреса місцезнаходження с. Лука Самбірського району Львівської області, поштовий індекс 81472.
Повне судове рішення буде складено 05.10.2020 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2020 |
Оприлюднено | 06.11.2020 |
Номер документу | 92658608 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Галин В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні