Рішення
від 29.10.2020 по справі 391/517/20
КОМПАНІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 391/517/20 Провадження № 2/391/195/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29.10.2020р.селище Компаніївка

Компаніївський районний суд Кіровоградської області:

головуюча суддя - Мумига І.М.

за участю секретаря - Качинської О.В.

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до суду з позовною заявою про встановлення факту прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області, має право на спадкування за другою чергою спадкоємців за законом. Вона у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після смерті рідного брата ОСОБА_3 , фактично прийняла спадщину оскільки вступила в управління та володіння спадковим майном, розпорядилася особистими речами брата, документами домашнього архіву, розпорядилася облаштуванням місця поховання брата та прийняла участь у його похованні, доглядала за його могилою на цвинтарі.

На виконання вимог п.п. 2, 3 ч. 3 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України суд зазначає заяви та клопотання, що подавались під час судового розгляду справи, інші процесуальні дії.

Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 11.09.2020 року прийнято позовну заяву ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання, вирішено розглянути справу в порядку загального позовного провадження.(а.с.25-26)

Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 01.10.2020 року, постановленою протокольно на місці під час підготовчого судового засідання, задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 про допит свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.32,34-35)

Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 01.10.2020 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті. (а.с.36-37)

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала, просила їх задовольнити, надала пояснення згідно позову.

Представник відповідача - територіальної громади в особі Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області в особі сільського голови М.Цуран направив до суду клопотання від 28.09.2020 № 320/02-27, зареєстроване Компаніївським районним судом Кіровоградської області 30.09.2020 року за вх.№ 2581/20-вх, у якому просить розглянути судову справу № 391/517/20 у справі про встановлення факту прийняття спадщини без участі сільської ради, заперечень щодо вимог позовної заяви не має(а.с.31).

Відзив на позовну заяву та відповідь на відзив до суду не надходили.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала повністю та пояснила, що позивач ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області є рідними братом та сестрою. Родинні відносини між ними встановлені рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 24.09.2019 року у справі № 391/567/19, яке набуло законної сили 25.10.2019 року. Позивач має право на спадкування за другою чергою спадкоємців за законом. ОСОБА_2 у шестимісячний строк з дня смерті ОСОБА_3 , фактично прийняла спадщину: вона вступила в управління та володіння спадковим майном, розпорядилася особистими речами та будинком свого брата, документами домашнього архіву, розпорядилася облаштуванням місця поховання брата та прийняла участь у його похованні, доглядає за його могилою на цвинтарі. ОСОБА_3 не мав спадкоємців першої черги за законом, бо він не перебував у зареєстрованому шлюбі, не має рідних чи усиновлених дітей, їх батьки померли. На випадок своєї смерті ОСОБА_3 не складав заповіт.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повідомили суду, що є рідними сестрами між собою. Померлий ОСОБА_3 приходився їм вітчимом. Вони знають позивача ОСОБА_2 як рідну сестру свого вітчима. Свідки повідомили суду, що після смерті їх вітчима, позивач приймала участь у похованні свого брата, у шестимісячний строк з дня смерті позивач розпорядилася особистими речами ОСОБА_3 , розпорядилася його документами, його старим будинком, доглядає за місцем поховання свого брата, облаштувала його могилу на цвинтарі.

Заслухавши пояснення учасників, свідків, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлені слідуючі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01.09.2001 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області. (а.с. 14)

ОСОБА_2 є рідною сестрою ОСОБА_3 , що підтверджується рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 24.09.2019 року у справі № 391/567/19, яке набуло законної сили 25.10.2019 року. (а.с.12-13)

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № витягу: 53116037 дата видачі 29.08.2018, 13:51 відомості щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в Спадковому реєстрі відсутні. (а.с.15-18)

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № витягу: 53116030 дата видачі 29.08.2018, 13:51 за параметрами запиту ОСОБА_3 у Спадковому реєстрі інформація відсутня. (а.с.19) .

Згідно довідки Мар`ївської сільської ради від 04.04.2017 № 62 ОСОБА_3 видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КР № 0053630, за ним було закріплено земельну ділянку на схемі поділу СПСС Нива за номером НОМЕР_2 площею 5,84 га ріллі. (а.с.30)

Згідно довідки Мар`ївської сільської ради від 10.06.2019 № 339 ОСОБА_3 дійсно до дня смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Дані щодо фактичного вступу ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 у управління та володіння спадковим майном, проживання у спадковому домоволодінні, розпорядженні особистими речами, домашнім архівом та документами померлого відсутні. (а.с. 14 зворот)

Відповідно до ст. 530 ЦК УРСР друга черга спадкоємців за законом закликається до спадкування в разі відсутності спадкоємців першої черги за законом. Спадкоємцями другої черги спадкоємців за законом є брати і сестри померлого.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР в изнається, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 1994 року № 18/5(в редакції, чинній на час відкриття спадщини): 113. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто таким, які фактично вступили в управління або володіння спадковим майном чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини (ст.549 Цивільного кодексу ( 1540-06 ). Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього. Ці документи приймаються державним нотаріусом з урахуванням у кожному випадку всіх конкретних обставин і при відсутності заперечень з боку інших спадкоємців.

Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть бути за згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, включені до свідоцтва про право на спадщину як такі, що прийняли спадщину. Така згода спадкоємців повинна бути викладена у письмовій формі і подана державній нотаріальній конторі до видачі свідоцтва про право на спадщину. Справжність підписів спадкоємців на заяві повинна бути засвідчена у відповідності з правилами, викладеними в пункті 110 цієї Інструкції.

Спадкоємець, якому за рішенням суду строк на прийняття спадщини продовжений, повинен у межах строків, встановлених статтею 549 Цивільного кодексу ( 1540-06 ), одержати свідоцтво про право на спадщину чи прийняти спадщину шляхом фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном, або шляхом подачі нотаріальному органові за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду України від 06 лютого 2013 року у справі № 6-167цс12 згідно з положеннями ст.ст. 548,549,554 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій. Спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. В статті 553 ЦК УРСР зазначено, що спадкоємець за законом або за заповітом має право відмовитися від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Вважається, що відмовився від прийняття спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчить про прийняття спадщини. Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій. Неприйняття спадкоємцем спадщини може бути виражено фактично , коли спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не здійснює дій, що свідчать про намір прийняти спадщину, або може бути виражено явно, коли спадкоємець шляхом подачі заяви в нотаріальну контору виражає свою незгоду прийняти спадщину.

Судом встановлено, що воля позивача була спрямована на фактичне прийняття спадщини за законом за другою чергою спадкування, яка відкрилася після смерті рідного брата ОСОБА_3 . Позивач вчинила активні дії на реалізацію свого волевиявлення - вона вступила в управління та володіння спадковим майном, розпорядилася особистими речами та будинком свого брата, документами домашнього архіву, розпорядилася облаштуванням місця поховання брата та прийняла участь у його похованні, доглядає за його могилою на цвинтарі. Разом з тим, суд встановив, що позивач не подавала до державної нотаріальної контори заяви про відмову від спадщини.

Таким чином, встановлено, що представник відповідача не заперечував проти задоволення заяви, пояснення позивача в позовній заяві знайшли своє підтвердження в письмових доказах та поясненнях свідків, що у позивача виникла необхідність прийняти спадщину і у неї немає іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт прийняття нею спадщини, тому зазначені в позовній заяві вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ст. ст. 133, 141 ЦПК України судові витрати по справі віднести за рахунок позивача.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 133, 141, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини задовольнити повністю.

Встановити факт прийняття ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою села Теклівка Березнівського району Ровенської області, жительки АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн. віднести за рахунок позивача.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду через Компаніївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Територіальна громада в особі Мар`ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, місцезнаходження вул. Центральна, 3, с. Мар`ївка Компаніївського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364970.

Суддя І.М. Мумига

СудКомпаніївський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.10.2020
Оприлюднено06.11.2020
Номер документу92663976
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —391/517/20

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Мумига І. М.

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Мумига І. М.

Ухвала від 01.10.2020

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Мумига І. М.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Мумига І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні