Справа № 931/347/20
Провадження № 2/931/178/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2020 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,
за участю: секретаря - Гупалик А.С.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
вдповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Локачинської райдержадміністрації в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , ОСОБА_5 про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в :
04.06.2020 року позивач звернувся в суд в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_5 про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав та стягнення аліментів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачі є батьками малолітніх дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Батьки ухиляються від виконання батьківських обов`язків, не піклуються належним чином про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання та виховання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують повноцінним харчування і необхідним медичним доглядом. Внаслідок невиконання батьківських обов`язків батьками по відношенню до своїх малолітніх дітей створились умови, які шкодять їх інтересам, залишення дітей в сім`ї є небезпечним для їхнього життя, здоров`я і морального виховання.
Відповідачі офіційно не працевлаштовані. Умови проживання складні. Господарством не займаються. В будинку порядку не наводять.
За результатами оцінки рівня безпеки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено, що умови, які виникли в сім`ї ОСОБА_6 негативно впливають на життя дітей, стан їх здоров`я та розвиток. Батьки не створили належних умов проживання, не забезпечили їх необхідним харчуванням, медичною допомогою та відповідним для їхнього віку доглядом. Дані обставини розцінені як загроза життю та здоров`ю дітей, а також потреба у вжитті невідкладних заходів до забезпечення їхньої безпеки. Діти невідкладно направлені до Локачинської ЦРЛ для обстеження стану їхнього здоров`я, надання необхідної медичної допомоги в стаціонарних умовах (акти оцінки рівня безпеки від 25.05.2020 року).
Після поступлення у Локачинську ЦРЛ обоє дітей направлені у педіатричне відділення з наступними діагнозами: ОСОБА_3 - гострий фарингіт, гострий пієлонефрит та ОСОБА_4 - гострий бронхіт.
Відповідно до розпорядження голови Локачинської РДА від 25.05.2020 року №84 відібрано малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 та тимчасово влаштовано у дитяче відділення Локачинської центральної районної лікарні для проведення обстеження та надання необхідної медичної допомоги.
Протягом 2019-2020 років на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини п`ять разів розглядалось питання, що стосувались сім`ї ОСОБА_6 .
29.05.2020 року за заявою бабусі ОСОБА_7 , жительки міста Ківерці, діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 тимчасово влаштовані у її сім`ю.
Враховуючи висновок органу опіки та піклування Локачинської райдержадміністрації від 03.06.2020 року №470/1.08/2-20, позивач просить суд відібрати малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 без позбавлення їх батьківських прав.
Також просить стягнути з ОСОБА_5 та ОСОБА_2 в користь особи, куди будуть влаштовані діти, аліменти на утримання малолітніх - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в твердій грошовій сумі в розмірі 890 грн на кожну дитину, щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення ними повноліття.
18.09.2020 року відповідачі подали відзив на позов, в якому просили відмовити в позові, оскільки вони вважають, що висновок служби у справах дітей не повною мірою відповідає дійсності.
Так, вони зробили косметичний ремонт в будинку, там же наявні продукти харчування, засоби гігієни, речі повсякденного вжитку. Для дітей створено окремі місця для відпочинку. Під час літнього періоду вони покращили своє матеріальне становище.
Зазначають, що вони повністю усвідомили свої помилки, змінили своє бачення щодо виховання та ставлення до дітей і вживають усіх заходів, щоб їх повернули в сім`ю.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала повністю із підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідачі у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві. Відповідач ОСОБА_2 зазначила, що неналежними є умови проживання її дітей на даний час в сім`ї її матері ОСОБА_7 .
Заслухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що батьками малолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_4 є відповідачі - ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвами про народження дітей серії НОМЕР_1 від 16.06.2015 та серії НОМЕР_2 від 26.06.2019 (а.с. 13, 14).
Відповідачі разом із дітьми проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Дорогиничівської сільської ради № 272 від 28.05.2020. При цьому відповідач ОСОБА_5 проживає за даною адресою без реєстрації (а.с. 15).
Із характеристик, наданих Дорогиничівською сільською радою від 28.05.2020 року на ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , вбачається, що ОСОБА_2 ніде не працює, перебуває по догляду за дитиною. Основним і єдиним джерелом доходу є допомога на дитину до трьох років. Старша дитина навчається в Затурцівській школі-інтернат. Умови проживання складні. Господарством не займається. В будинку порядку не наводить. Щоденно ходить з дитиною без діла в центрі села, в районному центрі, біля магазинів. Громадського порядку не порушує, скарг на її поведінку не поступало. ОСОБА_5 з сім`єю проживає рідко, говорить, що на заробітках. Умови проживання складні, не створює належних умов для проживання і виховання малолітніх дітей. Господарством не займається. Біля будинку порядку не наводить. Скандальний, не врівноважений. Скарг на його поведінку до сільської ради не поступало (а.с. 16, 17).
25.05.2020 року при обстеженні умов проживання сім`ї ОСОБА_6 встановлено, що умови проживання сім`ї незадовільні. В помешканні безлад, в коридорі дуже брудно, розкиданий мотлох. Житло знаходиться в занедбаному стані, необхідне генеральне прибирання, ремонт та впорядкування речей. Старша донька спить на дивані, постільна білизна відсутня. Спальні місця батьків у неналежному стані: матрац не відповідає розміру ліжка, дуже брудний. В будинку відчутний неприємний запах. Малолітня ОСОБА_4 має власне місце для відпочинку (ліжечко), візочки брудні, закидані одягом. Для дитини придбано підгузники, дитяче харчування. З розмови із старшою донькою з`ясовано, що батько не застосовує фізичне покарання до неї. Разом з тим, у ОСОБА_2 наявні синці на обличчі та в ділянці шиї. З`ясовано, що тілесні ушкодження їй наніс ОСОБА_5 , який свою вину визнав. Встановлено, що між батьками постійно виникають конфліктні ситуації, що супроводжуються сварками та бійками. ОСОБА_2 відмовилась від влаштування у Волинський обласний центр соціально-психологічної допомоги (а.с. 18, 19).
За результатами проведення оцінки рівня безпеки дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановлено, що умови, які виникли в сім`ї ОСОБА_6 негативно впливають на життя дітей, їх психіку, стан здоров`я та розвиток. Батьки не створили належних умов проживання, не забезпечили дітей необхідним харчуванням, медичною допомогою та відповідним для їхнього віку доглядом, між ними систематично виникають конфліктні ситуації. Дані обставини розцінені як загроза життю та здоров`ю дітей, а також потреба у вжитті невідкладних заходів до забезпечення їх безпеки. Діти невідкладно направлені до Локачинської ЦРЛ для обстеження стану їх здоров`я, надання необхідної медичної допомоги в стаціонарних умовах (а.с. 20-25).
Після поступлення у Локачинську ЦРЛ обоє діти направлені у педіатричне відділення з наступними діагнозами (під питанням): ОСОБА_3 - гострий фарингіт, гострий пієлонефрит та ОСОБА_4 - гострий бронхіт (а.с. 26, 27).
Згідно з положеннями ч. 2, 3 ст. 170 СК України, у виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров`я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків. У цьому разі орган опіки та піклування зобов`язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
Відповідно до розпорядження голови Локачинської РДА від 25.05.2020 року №84 відібрано малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 та тимчасово влаштовано у дитяче відділення Локачинської центральної районної лікарні для проведення обстеження та надання необхідної медичної допомоги (а.с. 29).
Згідно з інформацією територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Локачинської райдержадміністрації від 27.05.2020 року № 420/06/2-20 встановлено, що сім`я ОСОБА_6 перебуває на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та їм надається послуга соціального супроводу з 26.02.2019 року. В сім`ї виховуються неповнолітні діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спеціалістами відділу здійснювалось неодноразове відвідування даної сім`ї. В житловому приміщенні порушені санітарно-гігієнічні норми: брудно, безлад, розкидані речі, прибудинкова територія в неналежному стані. Проте у дітей наявні необхідні речі - засоби гігієни, одяг, іграшки, дитяче ліжечко, візок, ванночка, підгузки, дитяче харчування. Дитячий одяг випраний та чистий. Продукти в будинку наявні, проте не забезпечується повноцінне харчування. Батьківський потенціал слабкий в обох батьків. Фактори сім`ї та середовища частково сприяють вирішенню проблемних питань. Стосунки з батьками ОСОБА_2 є переважно конфліктними. Сім`я ОСОБА_6 отримала комплекс соціальних послуг, з батьками проводилась робота для створення безпечних і комфортних умов для дітей, а також надавались соціально-економічні послуги у вигляді гуманітарної допомоги (одяг, взуття, продуктові набори). Проведено консультування щодо підвищення рівня батьківських знань і навичок виховання та догляду за дітьми, їх повноцінного харчування. Надавалась психологічна підтримка, рекомендації щодо покращення умов проживання та набуття навичок відповідального батьківства, ведення домашнього господарства та планування сімейного бюджету. Батьки не завжди виконували надані рекомендації. У зв`язку із затримкою мовленнєвого розвитку ОСОБА_3 спонукали до відвідувань занять з логопедом та психологом у інклюзивно - ресурсному центрі. З 2019 року дитина відвідує дошкільну групу Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки . Відзначається значне покращення мовленнєвого розвитку. Фахівці відділу сприяли у вирішенні питання з оформленням документів на житло та реєстрацію мами і малолітніх дітей у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , для призначення допомоги при народженні. Здійснювалось супроводження мами до місця проживання після лікування у неонатальному центрі ВОДТМО (2019 рік) та Волинській обласній інфекційній лікарні (27.03. - 23.04.2020 року, діагноз - менінгококова інфекція), у зв`язку з відсутністю коштів для найму транспортного засобу. 25.05.2020 року здійснено виїзд у дану сім`ю з метою з`ясування обставин конфліктної ситуації. З`ясовано, що 23.05.2020 року ОСОБА_2 був здійснений виклик поліції, у зв`язку з нанесенням їй тілесних ушкоджень чоловіком ОСОБА_10 . Після конфлікту мама з малолітніми дітьми залишилась на ночівлю у сусідів (а.с. 30, 32, 33).
В сім`ї ОСОБА_6 неодноразово здійснювались обстеження умов проживання, проводились індивідуально-профілактичні бесіди, надавались консультації з питань виховання, належного догляду, створення необхідних умов для навчання та відпочинку дітей. За результатами більшості обстежень умови проживання сім`ї незадовільні, а саме: в будинку порушені санітарно-гігієнічні норми, брудно, холодно, відсутні комунальні зручності, відсутні належні місця для відпочинку, постільна білизна в неналежному стані, житло потребує ремонту, впорядкування дитячих речей та речей повсякденного вжитку, продуктами харчування для повноцінного харчування дітей не забезпечено, пічне опалення потребує ремонту, прибудинкова територія в запущеному вигляді. Особливу увагу приділено питанню працевлаштування батька, отримання державної соціальної допомоги, планування сімейного бюджету, формування ідеології здорового способу життя й подолання шкідливих звичок (зловживання алкогольними напоями). Батькам надавались рекомендації, виносились усні попередження. Взимку 2019 року ОСОБА_2 з дитиною проживала у своїх батьків в м. Ківерці за рекомендацією комісії (акти обстежень умов проживання від 23.10.2018 року, 26.12.2018 року, 16.01.2019 року, 26.02.2019 року, 18.06.2019 року, 06.08.2019 року, 06.09.2019 року, 09.01.2020 року, 23.04.2020 року) (а.с. 34-42).
Свідки ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 підтвердили зазначені вище обставини. Пояснили, що в сім`ї ОСОБА_6 постійно виникають конфлікти, які переростають у бійки, що супроводжується нанесенням тілесних ушкоджень ОСОБА_5 . ОСОБА_2 , у зв`язку з чим остання систематично викликає працівників поліції, після приїзду яких відмовляється від написання письмових заяв, дачі пояснень для притягнення його до відповідальності. Вказані конфлікти виникають на грунті вживання алкогольних напоїв ОСОБА_5 та в присутності дітей. ОСОБА_2 відмовляється від надання їй допомоги фахівцем - психологом. Свідки зазначили, що відповідачі не обробляють присадибну земельну ділянку, вони самостійно не можуть впоратися із проблемами, що виникають, у зв`язку з чим їм постійно надається допомога соціальних служб, гуманітарна допомога, а також матір`ю ОСОБА_2 - ОСОБА_7 , їм придбано будинок для проживання, право власності на який вони не можуть самостійно зареєструвати. Свідки ОСОБА_12 , ОСОБА_13 категорично заперечували щодо повернення дітей відповідачам. Сільський голова Дорогиничівської сільської ради Дрозда О.П. пояснив, що на даний час в їх будинку прибрано та зроблено невеликий косметичний ремонт, однак присадибна ділянка не оброблена, не встановлено наявності палива для обігріву будинку взимку.
Свідок ОСОБА_14 пояснила, що вона декілька раз доглядала за старшою донькою ОСОБА_15 , при цьому зазначає, що дитина завжди виглядала охайною, розвиненою на свій вік, також вона не бачила, щоб відповідачі перебували в стані алкогольного сп`яніння, однак у житловому будинку ОСОБА_6 вона не була, а тому інформацією про умови їх проживання не володіє.
Відповідно до висновку Локачинської райдержадміністрації про доцільність відібрання дітей у батьків без позбавлення їх батьківських прав та враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини Локачинської РДА від 29 травня 2020 року, протокол №6, орган опіки та піклування Локачинської райдержадміністрації вважає за доцільне відібрати малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 без позбавлення їх батьківських прав (а.с. 44-48).
На даний час за заявою бабусі ОСОБА_7 , жительки міста Ківерці, діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 тимчасово влаштовані у її сім`ю, де відповідно до акту обстеження створено належні умови їх проживання та виховання (а.с. 119-120).
Згідно з частиною третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 8 Закону України Про охорону дитинства передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України Про охорону дитинства ).
У частині сьомій статті 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частинами першою-четвертою статті 150 СК України батьки зобов`язанні виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, свої Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Відповідно до частини першої статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Згідно із пунктами 2-5 частини першої ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Підставами для відібрання дитини від батьків серед іншого є випадки, що охоплюють ситуації, коли залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Така небезпека може випливати не лише із поведінки батьків (безвідповідальне ставлення до дитини та невжиття заходів щодо забезпечення лікування дитини у зв`язку із її тяжким станом здоров`я), а й із їх особистих негативних звичок. Для відібрання дитини від батьків достатня наявність ризику лише для життя, здоров`я або лише для морального виховання. Варто враховувати й ступінь небезпеки для кожної окремо взятої дитини, враховуючи її фізичний та психічний розвиток.
Європейський суд з прав людини зазначив, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (рішення у справі "Мамчур проти України", № 10383/09, п. 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що відповідачами не було створено належних умов для забезпечення прав їх малолітніх дітей, вони нехтували своїми обов`язками щодо наведення порядку в будинку, а також на прибудинковій території, не обробляли належним чином присадибну ділянку, хоча була така можливість, позаяк двоє батьків працездатні, не забезпечували дітям повноцінного харчування, при обстеженні житла в осінню та зимову пору було зафіксовано, що в будинку холодно, що створювало загрозу здоров`ю дітей, ОСОБА_2 неодноразово здійснювала виклик працівників поліції у зв`язку із вчиненням відносно неї насильства в сім`ї її чоловіком ОСОБА_5 , що супроводжувалось нанесенням їй тілесних ушкоджень, що негативно впливало на психічний стан здоров`я дітей. На вказані обставини, зокрема, звертала увагу ОСОБА_7 (мати ОСОБА_2 ) у зверненні до органу опіки та піклування Локачинської РДА (а.с.43). За наявності такої винної поведінки батьків, з метою захисту прав та законних інтересів дітей, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було негайно відібрано у відповідачів та орган опіки та піклування 04.06.2020 року звернувся до суду з позовом про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав.
В ході судового розгляду відповідачами вжито деяких заходів щодо покращення умов їх проживання, зокрема, в будинку наведено лад, зроблено косметичний ремонт, наявні продукти харчування, одяг для дітей, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 вживали заходів для підробітку, що підтверджується актом обстеження умов проживання від 26.08.2020 року та долученими до матеріалів справи фото будинку та речей (а.с.73-90, 103). ОСОБА_2 стверджує, що її чоловік ОСОБА_5 уже не вживає алкогольних напоїв та не наносить їй тілесних ушкоджень, їздить до Республіки Польща з метою заробити кошти, необхідні для проведення реєстрації права власності на будинок, де вони проживають.
Разом з тим, ОСОБА_2 також зазначила, що в період перебування дітей у її матері ОСОБА_7 коштів на утримання дітей вони не надавали, пояснила, що має конфліктні відносини із своїми батьками.
Суд вважає, що сім`я ОСОБА_6 не є явно неблагополучною, однак, оцінивши низку факторів, суд дійшов висновку про передчасність повернення відповідачам дітей, позаяк вжиті ними заходи є поверхневими. Зокрема, ними не вирішено питання належного опалення житлового будинку, доказів заготівлі палива на зиму не подано, при цьому судом взято до уваги, що взимку 2019 року ОСОБА_2 з дітьми проживала у батьків в м. Ківерці, позаяк у житловому будинку, де вони проживають, було холодно. Отже, небезпека здоров`ю дітей існує. Не усунута проблема водопостачання, позаяк воду відповідачі беруть у сусідів, реєстрації права власності на будинок, офіційного працевлаштування.
Крім того, відповідач ОСОБА_2 стверджує про наявність продуктів харчування, що отримані в результаті обробітку земельної ділянки, однак доказів зазначеного не подала, а свідок ОСОБА_13 , який є сільським головою Дорогиничівської сільської ради, зазначає, що земельна ділянка і на даний час не оброблена належним чином.
ОСОБА_2 відмовилась від надання їх фахової психологічної допомоги, хоча в ході судового розгляду спочатку визнавала факт спричинення їй тілесних ушкоджень чоловіком, потім не визнавала, свідок ОСОБА_12 зазначила, що ОСОБА_2 стверджувала, що не буде більше звертатися до працівників поліції в разі настання таких обставин, також ОСОБА_2 вказувала на проблеми у відносинах із батьками, однак із її пояснень та поведінки не вбачається бажання вирішити ці питання для забезпечення нормального морального виховання своїх дітей.
А тому суд приходить до висновку про відібрання дітей від відповідачів без позбавлення їх батьківських прав та вважає, що повернення дітей батькам можливе лише за умови, якщо перестануть існувати всі обставини, які стали підставою для їх відібрання, та батьками буде забезпечено належні умови їх проживання та розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі.
Твердження ОСОБА_2 про те, що перебування дітей у сім`ї ОСОБА_16 є небезпечним для дітей, не доведено відповідачкою відповідними доказами та спростовується інформацією служби у справах дітей Ківерцівської РДА "Про сім`ю Постригач" від 11.06.2020 року та актом обстеження умов проживання даної сім`ї (а.с.119, 120).
При цьому відповідачам необхідно роз`яснити, що відповідно до ч.3 ст. 170 СК України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дітей її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дітей.
Згідно з ч. 4 ст. 170 СК України при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Визначаючи розмір стягуваних аліментів, суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дітей, стан здоров`я та матеріальне становище платників аліментів, те, що у платників аліментів немає інших утриманців.
Відповідно до ч.1,2 ст. 184 СК України судза заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.
Частиною 2 ст. 182 СК України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно ч.1 ст. 141 СК України мати та батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що з відповідачів слід стягнути в користь особи, куди будуть влаштовані діти, аліменти на утримання малолітніх - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в твердій грошовій сумі по 890 грн на кожну дитину, щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення позову до досягнення дітьми повноліття.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Отже, позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись ст.ст. 10-13, 77, 81, 263-265, п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, ст.ст. 7, 141, 150, 155, 164, 170, 182, 184, 191 Сімейного Кодексу України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити повністю.
Відібрати малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у батьків ОСОБА_5 та ОСОБА_2 без позбавлення їх батьківських прав.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , в користь особи, куди будуть влаштовані діти, аліменти на утримання малолітніх - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі в розмірі 890 грн на кожну дитину, щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з індексацією суми відповідно до закону, починаючи з 04.06.2020 року до досягнення ними повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , в користь особи, куди будуть влаштовані діти, аліменти на утримання малолітніх - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в твердій грошовій сумі в розмірі 890 грн на кожну дитину, щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з індексацією суми відповідно до закону, починаючи з 04.06.2020 року до досягнення ними повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Позивач: орган опіки та піклування Локачинської райдержадміністрації, адреса: смт. Локачі, вул. Миру, 37 Локачинського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04051419.
Відповідач: ОСОБА_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий.
Суддя Локачинського районного суду Т.О. Кідиба
Суд | Локачинський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2020 |
Оприлюднено | 10.11.2020 |
Номер документу | 92677636 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Локачинський районний суд Волинської області
Кідиба Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні