Справа № 311/2651/20
Провадження № 2/311/929/2020
01.10.2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІMЕНЕM УКРАЇНИ
01 жовтня 2020 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
Головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
при секретарі: Осінцевій Л.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області (місцезнаходження: вул.Гагаріна буд.108 с.Лугове Василівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ - 04351894), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
26 серпня 2020 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати ОСОБА_3 у віці 67 роки. Після її смерті відкрилася спадщина за законом. До складу спадщини входить житловий будинок АДРЕСА_1 , який згідно записів в погосподарській книзі належав ОСОБА_3 . У встановлений законом шестимісячний строк позивач ОСОБА_1 звернувся до Василівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та за отриманням свідоцтва про право на спадщину, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок нотаріальна контора відмовила по причині відсутності правовстановлюючих документів на дане спадкове майно, а саме відсутня реєстрація права власності на житловий будинок у відповідних органах. Також, позивач ОСОБА_1 звернувся до ДКП Василівське БТІ для того щоб зареєструвати право власності за померлим, однак там було порекомендовано звернутись до суду із заявою про визнання права власності на будинок та роз`яснили, що в листі Міністерства юстиції України від 21.02.2005 року № 19/32/319 вказано, що в разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного власника повинно вирішуватись у судовому порядку. Тому позивач ОСОБА_1 вимушений звертатися до суду з даним позовом, в якому просить: визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок - А з господарськими будівлями та спорудами: Б - Літня кухня, В - Гараж, Г - сарай, Д - сарай, Є - сарай, Ж - сарай, З - погріб, І - вбиральня, №1 - Огорожу, № 2 - Водогін, розташованими по АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 11 вересня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.23).
В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, проте на адресу суду надано заяви з проханням розглядати справу за його відсутністю, заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить позов задовольнити за підставами, викладеними у позовній заяві (а.с.41).
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, проте на адресу суду надано заяву, в якій просить розглянути дану справу без його участі, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі (а.с.40).
Представник відповідача: Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області в підготовче судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно, належним чином та у встановленому законом порядку, проте надав суду заяву, в якій просить розглянути цивільну справу у відсутність їх представника, не заперечують проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно (а.с.34,37).
З врахуванням положень ч.1 ст.198, ч.3 ст.211 ЦПК України суд ухвалив про проведення підготовчого засідання за відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 4 ст.206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи обставину, що відповідачі визнають позовні вимоги, проти їх задоволення заперечень не висловили, і таке визнання позовних вимог відповідає Закону, не порушує будь-чиї права чи законні інтереси інших осіб, суд вважає за можливе на підставі ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення у цій справі.
Дослідивши у повному обсязі матеріали цивільної справи № 311/2651/20, повно та всебічно з`ясувавши обставини у даній справі, об`єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , у віці 67 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Лугівською сільською радою Василівського району Запорізької області від 16.10.2008 року, за актовим записом № 08 (а.с.8).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_1 , про що 14.08.1972 року виконавчим комітетом Кам`янської сільської ради Василівського району Запорізької області вчинено актовий запис №58, та де в графі батько вказаний ОСОБА_4 , а в графі мати вказана - ОСОБА_3 (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_4 , у віці 43 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Василівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 04.10.2016 року, за актовим записом № 35 (а.с.9).
Відповідно до Довідки за №454 від 13.12.2018 року, виданої Лугівською сільською радою Василівського району Запорізької області, вбачається, що земельна ділянка розміром 0,25 га - для ведення будівництва та обслуговування житлового будинку і господарчих будівель, 0,25 га - для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 , згідно запису в земельно-кадастровій книзі за №б/н під №98, загальними зборами колгоспу Восток , прот.№1 від 25.02.1972 року виділено ОСОБА_3 (а.с.11).
Згідно заяви за №243/02-01-12/06 від 28.09.2020 року, виданої Лугівською сільською радою Василівського району Запорізької області, вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 на день смерті та протягом шести місяців після смерті ОСОБА_3 були зареєстровані: син - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невістка - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , онук - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , Станом на ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно погосподарської книги №01 господарем домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 була ОСОБА_3 . На теперішній час згідно погосподарської книги №1 господарем домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 являється ОСОБА_1 (а.с.34,37), що також підтверджується копією погосподарської книги №1 Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області (а.с.35,38) та копією катки об`єкта погосподарського обліку на 2016-2020 роки (а.с.36,39)
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 , виготовленого РКП Василівське бюро технічної інвентаризації станом на 14.12.2018 року, вбачається, що вказаний житловий будинок складається з: коридор, санвузол, передпокій, кімната, кімната, кімната, які розташовані по АДРЕСА_1 (а.с.13-15).
Як вбачається зі Звіту про оцінку нерухомого майна, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та знаходиться в користуванні ОСОБА_1 , складеного ФОП ОСОБА_7 , станом на 19 серпня 2020 року вартість вищевказаного об`єкту нерухомого майна становить - 78966,00 гривень (а.с.16-17).
Постановою державного нотаріуса Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області, що діє в порядку заміщення державного нотаріуса Василівської державної нотаріальної контори Запорізької області Косаревською М.В. за №81/02-31 від 05.02.019 року державним нотаріусом Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області Косаревською М.В. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 після померлого ОСОБА_8 з тих підстав, що відповідно до п.4.15, п.4.18 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про право власності на майно, яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Спадкоємцем ОСОБА_1 не надано оригіналу або дублікату правовстановлюючого документа на вказаний житловий будинок та рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання про встановлення права власності на вищевказаний житловий будинок (а.с.10).
Згідно матеріалів спадкової справи № 112/2009, заведеної Василівською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що 11.04.2009 року лише ОСОБА_1 , позивач у справі, звернувся до Василівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.29 зворот).
Відповідно до інформаційної довідки № 61684827 від 16.09.2020 року, виданої Василівською державною нотаріальною конторою, 11.04.2009 року заведена спадкова справа № 11/2009 року після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , та яка на теперішній час є чинною (а.с.32).
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/договори) за №61684809, виданої 16.09.2020 року Василівською державною нотаріальною конторою Запорізької області, - заповіти відсутні (а.с.33).
Згідно ст.1216 Цивільного кодексу Україна (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті.
Згідно ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття.
Згідно ст.1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
За вимогами ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до вимог ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Таким чином, враховуючи, що після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , із заявою про прийняття спадщини у встановлені законом строки, 11.04.2009 року звернувся лише ОСОБА_1 , позивачка по справі, який є спадкоємцем за законом на спадкове майно, у тому числі у вигляді житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , первинна реєстрація вказаного об`єкту нерухомого майна за померлою ОСОБА_3 своєчасно не проведена та правовстановлюючі документи на житловий будинок АДРЕСА_1 , відсутні. Крім того, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги відповідачами ОСОБА_4 та Лугівською сільською радою Василівського району Запорізької області визнані у повному обсязі, а тому не підлягають доказуванню, відповідно до положень ч.1 ст..82 ЦПК України, на підставі викладеного суд приходить до висновку, що заявлені позивачем ОСОБА_1 позовні вимоги про визнання за ним права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі за вищенаведеними підставами.
Керуючись ст.ст.328,331,392,1216-1218,1258,1268,1276,1297 ЦК України, ст.ст.9,12,13,81,82,141,259,263-265,268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лугівської сільської ради Василівського району Запорізької області, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно. - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (громадянина України, уродженця с.Лугове Василівського району Запорізької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) - право власності на житловий будинок - літ. А з господарськими будівлями та спорудами: літ.Б - Літня кухня, літ.В - Гараж, літ.Г - сарай, літ.Д - сарай, літ.Є - сарай, літ.Ж - сарай, літ.З - погріб, І - вбиральня, №1 - Огорожу, № 2 - Водогін, та який розташований по АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно пункту 3 розділу XII Прикінцеві положення ЦПК України в редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 18 червня 2020 року №731-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено - 06 жовтня 2020 року.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО
Суд | Василівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2020 |
Оприлюднено | 10.11.2020 |
Номер документу | 92682706 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Василівський районний суд Запорізької області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні