ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/3196/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Бахмацьке бурякоприймальне підприємство до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство Бахмацьке бурякоприймальне підприємство звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.02.2020 № 0012865204/329, винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що підприємством було помилково здійснено реєстрацію податкової накладної, тому позивачем було складено та зареєстровано розрахунок коригування № 6 від 18.02.2019 (реєстраційний номер 9034817034) до зайво зареєстрованої податкової накладної. Зазначає, що у випадку відсутності у платника обов`язку складати та реєструвати податкову накладну/розрахунок коригування (помилкове виписування, тощо), звільняє такого платника від відповідальності у вигляді штрафу за пунктом 120.1-1 статті 120-1 Податково кодексу України. Вказує, що оскільки податкова накладна від № 2 від 18.01.2018 була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних помилково, а відповідні суми податку не включені до податкової декларації з ПДВ, застосування штрафу до позивача за порушення строку реєстрації такої накладної є безпідставним.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство не надано доказів, які б підтверджували, що податкова накладна № 2 від 18.01.2018 є зайво складеною. Також зазначає, що Податковим кодексом України не визначено виключень щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі тих, які після /їх реєстрації визнаються як помилково (безпідставно) складені. Тому вважає, що податкове повідомлення-рішення від 21.02.2020 № 0012865204/329, винесене Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, є правомірним.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Приватне акціонерне товариство Бахмацьке бурякоприймальне підприємство (код ЄДРПОУ 24843341) зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, є платником податку на додану вартість.
17.01.2020 старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Прилуцького управління ГУ ДПС у Чернігівській області Дейнекою Валентиною Іванівною проведено камеральну перевірку з питань дотримання строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період січень 2018 року. За результатами якої відповідачем складено акт камеральної перевірки дотримання строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.01.2020 № 196/25-01-52-04-18/24843341 (а.с. 20).
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство несвоєчасно зареєстровало податкову накладну № 2, яка виписана 18.01.2018 на суму ПДВ 30077,94 грн., оскільки її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику податку на додану вартість була здійснена 28.01.2019. Кількість днів порушення терміну реєстрації - 347 календарних днів та розмір штрафної санкції відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України становить 40% від суми ПДВ та складає - 12031,18 грн.
Не погоджуючись із зазначеним актом, позивачем були подані письмові заперечення від 05.02.2020 вих. № 1 та долучені відповідні підтверджуючі документи в обґрунтування помилковості висновків, викладених в акті перевірки, а саме: завірена копія акту звірки з ТОВ Краєвид ; завірена копія банківської виписки за січень 2018 року (а.с. 16, 17-21).
Листом від 19.02.2020 вих. № 2117/10/25-01-04-18-06 Головне Управління ДПС у Чернігівській області повідомило позивача про те, що заперечення посадової особи ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство на акт від 17.01.2020 № 196/25-01-52-04-18/24843341 є не обґрунтованими та не можуть бути враховані для визначення результатів перевірки, тому висновки викладені в зазначеному акті залишені без змін (а.с. 22-25).
На підставі акта перевірки Головне Управління ДПС у Чернігівській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 21.02.2020 № 0012865204/329 яким, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 30077,94 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 40 % у сумі 12031,18 грн. (а.с. 27-29).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
За приписами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, зокрема, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так, згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штраф, в розмірі, зокрема: 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Таким чином, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку з метою виправлення допущеної помилки має право згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України скласти розрахунок коригування до помилкової податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку на додану вартість.
Судом встановлено, позивачем було складено податкову накладну від 18.01.2018 № 2 на суму ПДВ - 30077,94 грн. та зареєстровано її в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.01.2019 (реєстраційний номер 9308961723) на користь ТОВ Краєвид . Разом тим, оскільки така реєстрація відбулась помилково, позивачем було складено та зареєстровано розрахунок коригування № 6 від 18.02.2019 року (реєстраційний номер 9034817034) до зайво зареєстрованої податкової накладної (а.с. 34-39).
Відсутність проведення господарської операції на суму згідно з податковою накладною від 18.01.2018 № 2 підтверджується копією акту звірки взаємних розрахунків між ТОВ Краєвид та ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство та копією банківської виписки по рахункам виконавця та ПАТ Бахмацьке бурякоприймальне підприємство .
У свою чергу, відповідачем доказів на підтвердження факту проведення позивачем господарських операцій згідно з податковою накладною від 18.01.2018 № 2 не надано.
Таким чином, в даному випадку штрафні (фінансові) санкції, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, можуть бути застосовані лише у разі, якщо платник податків - продавець товарів/послуг був зобов`язаний, відповідно до вимог Податкового кодексу України скласти та зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної у зв`язку з постачанням товарів/послуг, надходженням коштів від покупця як авансу, зміною компенсації їх вартості, які впливають (зменшують чи збільшують) суму податкових зобов`язань з ПДВ платника податку - продавця та підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ.
У разі відсутності у платника податку обов`язку складати та реєструвати податкову накладну/розрахунок коригування (помилкове виписування, тощо), звільняє такого платника від відповідальності у вигляді штрафу за пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 05.03.2019 у справі № 806/2975/16; від 28.03.2019 у справі № 809/1420/17.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки податкова накладна від 18.01.2018 № 2 була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних помилково, а відповідні суми податку не включені до податкової декларації з ПДВ, за таких умов застосування штрафу до позивача за порушення строку реєстрації такої накладної є безпідставним, а тому податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 21.02.2020 № 0012865204/329 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Приватного акціонерного товариства Бахмацьке бурякоприймальне підприємство підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Приватного акціонерного товариства Бахмацьке бурякоприймальне підприємство підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Приватного акціонерного товариства Бахмацьке бурякоприймальне підприємство (вул. Конотопська, буд. 160, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500, код ЄДРПОУ 24843341) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 21.02.2020 № 0012865204/329.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Приватного акціонерного товариства Бахмацьке бурякоприймальне підприємство судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.11.2020.
Суддя В.О. Непочатих
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2020 |
Оприлюднено | 09.11.2020 |
Номер документу | 92686357 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Безименна Наталія Вікторівна
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Непочатих В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні