Рішення
від 27.10.2020 по справі 918/639/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2020 р. м. Рівне Справа № 918/639/20

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О. , за участі секретаря судового засідання Ткачук І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Рівненської міської ради (33028, вул. Соборна, 12-А, м. Рівне, код ЄДРПОУ 34847334)

до відповідача 1 фізичної особи-підприємця Погонського Олега Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до відповідача 2 фізичної особи-підприємця Гуменюка Ігоря Миколайовича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )

про визнання укладеним додаткового договору про поновлення договору оренди землі

У судовому засіданні приймав участь Погонський О.М.

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року Рівненська міська рада (далі Рада) звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до ФОП Погонського О.М. та ФОП Гуменюка І.М., в якій просить суд: визнати укладеним між Радою та відповідачами додатковий договір про поновлення договору оренди землі строком на 10 років з моменту набрання чинності рішенням суду на умовах запропонованих позивачем. Як на правові підстави позову позивач посилається на ст. ст. 13, 14, 142-145 Конституції України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 6, 14-16, 33 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 12, 124-126 Земельного кодексу України, ст. ст. 13, 15, 16, 638, 641, 648, 649 Цивільного кодексу України, ст. ст. 179, 181 Господарського кодексу України, та зазначає, що відповідачі з моменту закінчення договору оренди ухиляються від належного оформлення орендних правовідносин.

Ухвалою суду від 30.06.2020, зокрема, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 18.08.2020.

Ухвалою суду від 18.08.2020 розгляд справи у підготовчому судовому засіданні відкладено на 08.09.2020.

Ухвалою суду від 08.09.2020 підготовче провадження у справі закрито. Справу призначено до судового слухання по суті на 22.09.2020.

У судовому засіданні 22.09.2020 судом було оголошено перерву до 13.10.2020.

У судовому засіданні 13.10.2020 судом було оголошено перерву до 27.10.2020, про що повідомлений представник позивача під розписку.

У судове засідання 27.10.2020 представник позивача не з`явився, хоча про дату, час та місце слухання справи був повідомлений.

Відповідач ФОП Гуменюк І.М. не забезпечив участь у судовому засіданні 27.10.2020 свого повноважного представника, хоча про дату, час та місце слухання справи повідомлявся за адресою наявною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Відзиву на позов не подав. Разом з тим, від ФОП Гуменюка І.М. на адресу суду повернулись всі поштові відправлення надіслані судом з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання". Будь-якої іншої адреси для листування з відповідачем ФОП Гуменюком І.М. Господарському суду Рівненської області не відомо.

Згідно з ч. 7 ст. 120, п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, Господарським судом вчинено всі можливі заходи для повідомлення ФОП Гуменюка І.М. про час, дату та місце проведення судового засідання з розгляду справи № 918/639/20. Отже, неотримання судової повістки (листа з ухвалою суду) відповідачем є наслідком його діяння (бездіяльності) щодо її належного отримання.

З огляду на викладене, ФОП Гуменюк І.М. вважається повідомленим про судове засідання з розгляду справи по суті належним чином, оскільки судом виконано всі покладені на нього обов`язки.

У судовому засіданні 27.10.2020 присутній відповідач ФОП Погонський О.М. зазначив, що не бажає продовжувати договірні відносини оренди з позивачем. Однак, відзив на позов з обґрунтуванням своїх заперечень проти позову не подав.

У судовому засіданні 27.10.2020 судом було оголошено перерву до 15:30 год. того ж дня. Однак, відповідач ФОП Погонський О.М. у судове засідання після оголошеної перерви не з`явився.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1 ст.202 ГПК України).

Зважаючи на викладене, господарський суд дійшов висновку про можливість проведення 27.10.2020 року судового засідання з розгляду справи по суті за відсутності сторін.

Відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

На підставі п. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Зважаючи на викладене, справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами та містить достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються аргументи позивача, об`єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Між Рівненською міською радою (далі - орендодавець) та фізичною особою-підприємцем Погонським Олегом Миколайовичем та фізичною особою-підприємцем Гуменюком Ігорем Миколайовичем (далі - орендарі) було укладено договір оренди землі строком на 10 років, який зареєстрований у Рівненській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах", про що 30.07.2007 у Державному реєстрі земель вчинено запис № 040758300144 (далі - Договір, а.с. 10-12).

Згідно з умовами Договору, орендодавець надає, а орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку площею 107 кв. метрів для реконструкції квартири №2 під магазин з реалізації товарів непродовольчої групи, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Замковій, 24.

Відповідно до розділу Договору "Об`єкт оренди", в оренду передається земельна ділянка загальною площею 107 (сто сім) кв. метрів на якій знаходиться нерухоме майно (будівля), нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 115 202,85 грн (розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-20/52-1, виданий Рівненським міським управлінням земельних ресурсів станом на 01.01.2008 року).

Згідно з п. 8 Договору, Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендарі має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендарі повинні не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

У відповідності до п. 41 Договору, договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Судом встановлено, що Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відтисками печаток останніх, на час розгляду справи доказів недійсності договору, зокрема відповідних судових рішень, суду не надано.

08.06.2007 сторони підписали акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду (а.с. 13).

11.02.2008 між сторонами укладено додатковий договір №2 (а.с. 14), яким змінено: п. 5 Договору, а саме встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 118 428,53 грн - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-19/52-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2018 року; п. 9 розмір орендної плати в рік за земельну ділянку.

У подальшому після закінчення строку дії Договору, орендодавцем 26.07.2019 направлено орендарям пропозицію про укладення додаткового договору про поновлення договору оренди землі для розгляду і підписання, до якої було долучено проект додаткового договору (а.с. 16-21).

Судом встановлено, що інформації щодо розгляду вказаної пропозиції від відповідачів до позивача не надходило, жодних повідомлень про наявність заперечень щодо поновлення договору або іншого рішення не надходило.

При цьому, відповідачі незважаючи на закінчення строку дії Договору, продовжують користуватися земельною ділянкою, що є предметом договору оренди від 30.07.2007 № 040758300144, про що свідчить відсутність у матеріалах справи акту прийому-передачі земельної ділянки від орендарів позивачу. Крім того, представник позивача у судових засіданнях зазначав, що заборгованість за Договором у орендарів відсутня. Сплата орендної плати за Договором після його закінчення додатково підтверджує відсутність наміру припинити договірні відносини.

Жодних повідомлень про намір розірвати договір оренди з Радою відповідачами суду не надано.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону станом на момент виникнення спірних правовідносин), у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності).

З позовної заяви та пояснень позивача вбачається, що оскільки протягом тривалого часу після закінчення дії Договору спостерігалося ухилення відповідачів від оформлення на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" права користування вищевказаною земельною ділянкою, позивач змушений був звернутися до Господарського суду Рівненської області за захистом своїх прав та інтересів.

Судом встановлено, що позов обґрунтовується обставинами, пов`язаними із закінченням з 31.08.2017 строку дії договору оренди землі зареєстрованого у Державному реєстрі земель за № 040758300144.

При цьому позивач просить суд визнати укладеним Додатковий договір про поновлення договору оренди землі на умовах, викладених в позовній заяві.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до приписів статті 13 Конституції України землі є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 Цивільного кодексу України).

Відповідно до вимог частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

Згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина перша статті 5 названого Закону).

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, договір оренди землі є договором, за яким у сторін виникають обов`язки щодо його виконання: в орендодавця виникає обов`язок передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а в орендаря - обов`язок використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства та сплачувати орендну плату в порядку і розмірі, встановленому договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності, зокрема право оренди земельної ділянки. Відповідно до частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону; згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Отже, орендар набуває речове право оренди земельної ділянки з моменту державної реєстрації такого права.

Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (частина перша стаття 15 Закону України "Про оренду землі").

Згідно із частиною першою статті 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України "Про оренду землі", яка фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.

Відповідно до частин 1-5 статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено одну із підстав поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Визначений наведеною нормою порядок є відмінним від передбаченого положеннями частин першої - п`ятої статті 33 Закону, оскільки передбачає право на поновлення договору оренди земельної ділянки, яке виникає після закінчення строку дії відповідного договору оренди земельної ділянки і орендар продовжує користуватись цією ділянкою, за відсутності заперечення орендодавця про поновлення цього договору, яке має бути надане протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди.

Згідно з частинами восьмою та дев`ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.

Суд встановив, що позивач дотримався процедури повідомлення орендарів про намір пролонгації договору на новий строк, надавши їм проект додаткової угоди. При цьому судом встановлено відсутність заперечень орендодавця про поновлення цього договору, яке могло б бути надане протягом одного місяця після закінчення дії договору оренди.

Крім цього, судом встановлено, що відповідачі продовжують користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору, протилежного відповідачами не доведено.

Статтею 181 Господарського кодексу України передбачено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Натомість статтею 33 Закону України "Про оренду землі" визначено як умови та підстави поновлення договору оренди землі, так і обов`язок сторін укласти додаткову угоду до договору оренди землі про його поновлення.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2018 року у справі № 32/563 (провадження № 12-172гс18) зазначено, що норми Господарського кодексу України визначають загальний порядок укладення господарських договорів, натомість відносини щодо передачі земельних ділянок в користування (оренду) із земель комунальної власності та укладення відповідних договорів оренди регулюються спеціальними нормами законодавства, закріпленими, зокрема, в Земельному кодексі України та Законі України "Про оренду землі". Тобто до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме спеціальні норми Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі".

Великою Палатою Верховного Суду також викладено правовий висновок, що право особи на звернення до суду для внесення змін у договір (чи його розірвання) у передбаченому законом випадку відповідає статті 16 Цивільного кодексу України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення), та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони (постанова від 12 лютого 2019 року у справі № 914/2649/17 (провадження № 12-216гс18).

Отже, суд дійшов висновку стосовно того, що права позивача як орендодавця підлягають захисту у відповідності до спеціальних норм земельного законодавства, зокрема, частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18), від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18), від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18), від 04 червня 2019 року у справі № 916/3156/17 (провадження № 12-304гс18).

Як уже вказувалось, частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" визначено, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. З цього випливає обов`язок орендарів прийняти земельну ділянку у володіння і користування на новий строк. Відповідно до частини восьмої статті 33 названого Закону таке передання здійснюється шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору оренди землі. Зазначена додаткова угода відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є підставою для державної реєстрації права оренди на новий строк у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

З наведеного вбачається, що якщо орендарі відмовляються чи ухиляються від укладення додаткової угоди до договору оренди землі, обов`язковість укладення якої передбачена частиною восьмою статті 33 Закону України "Про оренду землі", то належним способом захисту порушеного права є визнання укладеною додаткової угоди із викладенням її змісту.

Аналізуючи правовідносини між сторонами, судом встановлено, що позивач намагався реалізовувати право на пролонгацію Договору у порядку, передбаченому ч. 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі", однак жодних рішень з цього приводу відповідачами не приймалось.

Суд зазначає, що суть поновлення договору оренди згідно з частиною 6 статті 33 Закону, який є спеціальним нормативно-правовим актом у правовідносинах щодо поновлення дії договору оренди земельної ділянки, полягає саме в тому, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку оренди, а орендодавець, відповідно, не заперечує у поновленні договору, зокрема у зв`язку з належним виконанням договору оренди землі, тобто відсутність такого заперечення має прояв у "мовчазній згоді" орендодавця, що і має місце в даному випадку.

Згідно з частиною 3 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, що у межах цієї справи відповідачі всупереч вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі", не уклали з позивачем договору оренди землі на новий строк, а позивач позбавлений можливості захистити свої майнові права інакше ніж як у судовому порядку.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Проект додаткового договору про поновлення договору оренди землі містить всі істотні умови договору оренди землі, передбачені статтею 15 Закону України "Про оренду землі".

За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про визнання укладеним Додаткового договору про поновлення договору оренди землі на умовах, викладених в позовній заяві.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно стягненню з відповідачів на користь позивача підлягає 2 102 грн 00 коп. судового збору, по 50% із відповідача-1 та відповідача-2.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати додатковий договір про поновлення договору оренди землі площею 107 м 2 , яка знаходиться в м. Рівне, вул. Замкова, 24, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для реконструкції квартири№2 під магазин з реалізації товарів непродовольчої групи) укладеним між Рівненською міською радою та суб`єктом підприємницької діяльності Погонським Олегом Миколайовичем, суб`єктом підприємницької діяльності Гуменюком Ігорем Миколайовичем строком на десять років з моменту набрання чинності рішенням суду у наступній редакції:

"Додатковий договір

про поновлення договору оренди землі

місто Рівне, "__ "


20 року

Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі у тексті "Орендодавець", в особі міського голови Хомка Володимира Євгеновича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - з однієї сторони та суб`єкт підприємницької діяльності Погонський Олег Миколайович (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), що мешкає: АДРЕСА_3 і суб`єкт підприємницької діяльності Гуменюк Ігор Миколайович (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), що мешкає: АДРЕСА_4 , - далі у тексті "Орендарі" - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" надає, а Орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для реконструкції квартири №2 під магазин з реалізації товарів непродовольчої групи), яка знаходиться в м. Рівне на вул. Замковій, 24, за рахунок земель, які були надані Погонському Олегу Миколайовичу та Гуменюку Ігорю Миколайовичу в оренду рішенням Рівненської міської ради від 22 листопада 2006 року №397 (договір оренди землі від 30 липня 2007 року № 040758300144).

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 107 (сто сім) квадратних метрів.

Категорія земель - землі житлової та громадської забудови.

Кадастровий номер 5610100000:01:041:0167.

3. На земельній ділянці знаходиться нерухоме майно.

4. В оренду передається земельна ділянка.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 1 березня 2019 року становить:

кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:041:0167 - 348 892,75 грн. (триста сорок вісім вісімсот дев`яносто дві грн. 75 коп. ),- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1347 від 1 березня 2019 року, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір поновлено до 30 липня 2027 року. Після закінчення строку договору Орендарі мають переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендарі повинні не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки Орендарі сплачують Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 19 886,89 грн. (дев`ятнадцять тисяч вісімсот вісімдесят шість грн 89 коп.), що становить 5,7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №03-04/75, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №17 від 3 квітня 2019 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з 31 липня 2017 року (з наступного дня від дня закінчення терміну дії договору оренди землі від 30 липня 2007 року №040758300144).

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата сплачується Орендарями щомісячно, протягом 30 календарних днів, що наступають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на рахунок UА08899998033419912000017002, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012714, отримувач: УК у м. Рівному /м.Рівне/18010600. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендарі зобов`язуються уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати може змінюватися Орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.

Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- зміни нормативної грошової оцінки;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендарів, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для реконструкції квартири №2 під магазин з реалізації товарів непродовольчої групи).

16. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для реконструкції квартири №2 під магазин з реалізації товарів непродовольчої групи).

17. Умови збереження стану об`єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору Орендарі повертають Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому вони одержали її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

19. Здійснені Орендарями без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарями за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

21. Орендарі мають право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендарі зазнали у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендарі здійснили або повинні здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендарі могли би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат Орендарів визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку відповідно до кадастрового плану не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

25. Права Орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендарям повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.

26. Обов`язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендарям користуватися орендованою земельною ділянкою.

27. Права Орендарів:

- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної Ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендарів.

- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.

28. Обов`язки Орендарів:

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити оренду плату;

- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;

- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;

- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) орендарів, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;

- впродовж трьох робочих днів після підписання сторонами договору оренди землі, надати його копію до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки;

- впродовж трьох робочих днів після реєстрації права оренди земельної ділянки надати Орендодавцю копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки;

- впродовж п`яти днів після реєстрації права оренди земельної ділянки обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок та копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати;

- у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендар відшкодовує орендодавцю орендну плату на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

29. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несуть Орендарі.

Страхування об`єкта оренди

30. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених п. 13 цього договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

32. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарями земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи Орендаря чи смерті фізичної особи Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

34. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається у випадках систематичної несплати орендної плати та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.

35. Перехід права власності на орендованій земельній ділянці до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

36. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

37. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

38. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та підлягає обов`язковій його державній реєстрації.

39. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

40. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Цей договір укладено у чотирьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарям, третій - органу, який провів його державну реєстрацію, а четвертий - Відділу у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Невід`ємними частинами договору є:

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради;

- акт приймання передачі об`єкта оренди.

Реквізити сторін

Орендодавець:

Рівненська міська рада

код ЄДРПОУ 34847334

м. Рівне, вул. Соборна, 12-А

Орендарі:

Погонський Олег Миколайович

ідентифікаційний номер НОМЕР_1

Гуменюк Ігор Миколайович

ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ".

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Погонського Олега Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Рівненської міської ради (33028, вул. Соборна, 12-А, м. Рівне, код ЄДРПОУ 34847334) 1 051 (одну тисячу п`ятдесят одну) грн 00 коп. судового збору.

4. Стягнути з фізичної особи-підприємця Гуменюка Ігоря Миколайовича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12-А, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 34847334) 1 051 (одну тисячу п`ятдесят одну) грн 00 коп. судового збору.

5. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 06.11.2020 року.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя І.О. Пашкевич

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення27.10.2020
Оприлюднено09.11.2020
Номер документу92701796
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/639/20

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Судовий наказ від 27.11.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Судовий наказ від 27.11.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Рішення від 27.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 22.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 18.08.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Пашкевич І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні