ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2020 Справа № 904/4416/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТРА-С", м. Полтава
до Селянського (фермерського) господарства "ДИНАСТІЯ", с. Вільне, Синельниковський район, Дніпропетровська область
про стягнення грошових коштів за договором в розмірі 231 191,28 грн.
Суддя Ліпинський О.В.
Секретар судового засідання Перебийніс О.О.
Представники:
від позивача Войтенко К.В.
від відповідача не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МІТРА-С" (надалі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з Селянського (фермерського) господарства "ДИНАСТІЯ" (надалі - Відповідач) грошових коштів в розмірі 231 191,28 грн., з яких: 50 160,00 грн. - основного боргу, 2 508,00 грн. - індексації, 145 475,28 грн. - процентів за користування чужими грошовими коштами, 33 048, 00 грн. - 30% штрафу.
Заявлені вимоги мотивовано неналежним виконанням Відповідачем умов договору поставки на умовах товарного кредиту № МК0520/1/19 від 20.05.2019 року.
18.08.2020 року суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі, яка направлялась за адресою місцезнаходження Відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулися до суду з поштовою відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса одержувача".
Ухвалою від 15.10.2020 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в засідання 03.11.2020 року о 14:00 год.
Відповідна ухвала була направлена за адресою місцезнаходження Відповідача. Крім того, з метою повідомлення відповідача про слухання справи по суті, 15.10.2020 на офіційному сайті Господарського суду Дніпропетровської області розміщено відповідне повідомлення /https://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/pres-centr/news/1008269/.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов не подав, у зв`язку із чим, справа вирішується за наявними матеріалами.
В порядку ст.ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 03.11.2020 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів із дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши стислий зміст та підстави вимог позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.05.2019 року між Позивачем (Продавцем) та Відповідачем (Покупцем) укладено договір поставки на умовах товарного кредиту № МК0520/1/19 (надалі - Договір).
Згідно п. 1.1. Договору у строки зумовлені Договором, Продавець зобов`язується поставити та передати у власність Покупця насіння соняшника, кукурудзи та засоби захисту рослин (надалі товар ), а Покупець зобов`язується прийняти товар, сплатити проценти за користування товарним кредитом та ціну товару відповідно до умов Договору (додаткових угод та Специфікацій до нього).
Відповідно до п. 2.1. Договору найменування (асортимент) товару, його ціна за одиницю та ціни всього товару наведені у Специфікаціях до Договору, які є невід`ємними його частинами. Ціна товару, що вказана у Специфікаціях, визначена на дату укладання Договору.
Сума договору складається із суми всіх Специфікації, підписаних в рамках цього Договору, в яку включається ціна товару та проценти за користування товарним кредитом. (п. 2.3. Договору).
Пунктом 4.2. Договору передбачено, що продавець зобов`язується поставити Покупцю товар у строки, що визначені у Специфікаціях, при умові надходження на його поточний рахунок у строки, визначені у Специфікаціях, авансових платежів, тобто платежів до дати передачі товару, якщо такі передбачені Специфікаціями. Товар може поставлятися Покупцю партіями.
Товар вважається переданим Продавцем і прийнятим Покупцем: за кількістю (одиниць виміру) - відповідно до кількості (одиниць виміру), вказаної у видатковій накладній (акті); за якістю - відповідно до якості, сказаної у документі про якість. Датою поставки (передачі) товару є дата, сказана у видатковій накладній (акті). Право власності на товар переходить до Покупця в момент передачі товару (п. 4.4 Договору).
Згідно п. 5.1 Договору продавець надає покупцю товарний кредит у розмірі ціни отриманого і неоплаченого покупцем товару за період: з дати отримання товару покупцем до дати оплати його згідно із Договором.
Відповідно до п. 5.2 Договору процентна ставка по товарному кредиту, розрахунок та сума процентів за користування товарним кредитом вказується у Специфікаціях.
Пунктом 6.1 Договору передбачено, що Покупець зобов`язується оплатити Продавцю товар у строки та в розмірах, що вказані у Специфікаціях.
При зверненні Продавця до суду із позовною заявою про стягнення із Покупця заборгованості за цим Договором, сума заборгованості Покупця перед Продавцем, визначається таким чином: СЗ=(К2/К1)*СПП, де СЗ - сума заборгованості (основного боргу) Покупця перед Продавцем, СПП - сума всіх прострочених покупцем платежів, К2-курс гривні до долару США, встановлений на комерційному валютному ринку на дату складання позовної заяви Продавцем про стягнення із Покупця заборгованості за цим Договором, К1 - курс гривні до долару США, встановлений на комерційному валютному ринку на дату укладення договору. Якщо К2 є меншим за К1, то СЗ дорівнює СПП. Якщо покупцю не відомо про курс, він у день платежу дізнається у продавця (п. 6.8 Договору).
Відповідно до підпункту 8.2.3 Договору за прострочення (порушення) строків виконання грошових зобов`язань покупець сплачує продавцю пеню в розмірі 0,5% від простроченої суми грошового зобов`язання за кожен день прострочення, а в разі якщо прострочення складає понад 30 календарних днів покупець додатково сплачує продавцю штраф у розмірі 30 відсотків від вартості Договору за кожен факт порушення терміну платежу.
20.05.2019 року сторонами підписано Специфікацію № 1, якою погоджено поставку насіння соняшнику Лімагрейн 5582 в кількості 24 мішка за ціною 4 590,00 грн. на загальну суму 110 160,00 грн. з ПДВ.
На викання умов Договору Позивач поставив у власність Відповідачу товар на суму 110 160,00 грн., що підтверджується, актом прийому-передачі (а.с. 25).
Згідно погоджених сторонами умов Специфікації № 1, товар мав бути оплачений відповідачем в такі строки: - перший платіж розміром 30% у сумі 33 048,00 грн. перераховується покупцем продавцю у строк не пізніше до 31.07.2019 року; другий платіж розміром 70% у сумі 77112,00 грн. перераховується покупцем продавцю у строк не пізніше 31.10.2019 року.
За поставлений товар Відповідач розрахувався частково, сплативши на користь Позивача суму в розмірі 60 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №87 від 21.05.2020 року (а.с.26).
Таким чином, внаслідок неналежного виконання Відповідачем своїх договірних зобов`язань, в останнього виникла заборгованість перед Позивачем в розмірі 50 160,00 грн.
На час розгляду справи, доказів сплати заборгованості суду не надано.
Згідно вимог статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до положень статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що у якщо в зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, невиконання зобов`язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання.
За приписами ст. 192 Цивільного кодексу України законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до норм ст. 524 Цивільного кодексу України, зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.
Тобто, сторони договору мають право фактично зафіксувати еквівалент ціни договору (зобов`язання) в будь-якій іншій іноземній валюті.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 533 Цивільного кодексу України, грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Вказана норма кореспондується з положеннями ч. 2 ст. 198 Господарського кодексу України.
Як вище встановлено судом, пунктом 6.7 Договору сторони передбачили, що при зверненні Продавця до суду із позовною заявою про стягнення із Покупця заборгованості за цим Договором, сума заборгованості Покупця перед Продавцем, визначається таким чином: СЗ=(К2/К1)*СПП, де СЗ - сума заборгованості (основного боргу) Покупця перед Продавцем, СПП - сума всіх прострочених покупцем платежів, К2-курс гривні до долару США, встановлений на комерційному валютному ринку на дату складання позовної заяви Продавцем про стягнення із Покупця заборгованості за цим Договором, К - курс гривні до долару США, встановлений на комерційному валютному ринку на дату укладення договору. Якщо К2 є меншим за К1, то СЗ дорівнює СПП. Якщо покупцю не відомо про курс, він у день платежу дізнається у продавця.
Із застосування погоджених сторонами умов договору, Позивач провів індексацію суму заборгованості та просить суд стягнути з Відповідача суму 2 508,00 грн., яка фактично становить курсову різницю.
Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі у вигляд обов`язку сплатити неустойку.
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до підпункту 8.2.3 Договору за прострочення (порушення) строків виконання грошових зобов`язань покупець сплачує продавцю пеню в розмірі 0,5% від простроченої суми грошового зобов`язання за кожен день прострочення, а в разі якщо прострочення складає понад 30 календарних днів покупець додатково сплачує продавцю штраф у розмірі 30 відсотків від вартості Договору за кожен факт порушення терміну платежу.
На підставі наведеного пункту договору, у зв`язку із простроченням виконання зобов`язання з оплати товару строком понад 30 календарних днів, Позивач просить суд стягнути з Відповідача штраф у розмірі 30 048 грн.
Згідно ст. 536 ЦК України, за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Частиною 3 ст. 692 ЦК України визначено, що у разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
Відповідно до ст. 694 ЦК України договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу. Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі невиконання продавцем обов`язку щодо передання товару, проданого в кредит, застосовуються положення статті 665 цього Кодексу. Якщо покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, продавець має право вимагати повернення неоплаченого товару. Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати. Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов`язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем. . З моменту передання товару, проданого в кредит, і до його оплати продавцю належить право застави на цей товар.
Пунктом 8.4 Договору сторони погодили, що згідно ч. 3 ст. 692, 694, 536 ЦК України, сторони домовились, що у разі прострочення сплати будь-якого платежу Покупець сплачує продавцю проценти за користування чужими грошовими коштами від простроченої суми за весь час прострочення, сума яких розраховується таким чином: СП=(СПП*0,5*Д):100, де СП сума процентів, що підлягає сплаті Покупцем Продавцю, СПП - сума простроченого платежу; Д - кількість календарних днів прострочення платежу
Позивач розрахував та просить стягнути з Відповідача проценти за користування чужими грошовими коштами в розмірі 145 475,28 грн. (а.с. 5).
Здійснивши перевірку складених Позивачем розрахунків, зокрема, розрахунку курсової різниці, штрафу та процентів за користування чужими грошовими коштами, суд дійшов висновку, що проведені нарахування відповідають умовам договору та вимогам чинного законодавства.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню повністю в розмірі 231 191,28 грн., з яких: 50 160,00 грн. - основний борг, 2 508,00 грн. - курсова різниця, 145 475,28 грн. - проценти за користування чужими грошовими коштами, 33 048, 00 грн. - штраф.
У складі судових витрат Позивач просить стягнути з Відповідача витрати на правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн.
Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
В обґрунтування суми понесення витрат на правову допомогу у розмірі 10 000,00 грн., Позивачем подано до матеріалів справи договір про надання правової допомоги від 04.09.2019 року № 0409/01, додаткову угоду до договору про надання правової допомоги від 10.08.2020 року, рахунок № 1 від 10.08.2020 року, платіжне доручення № 553 від 11.08.2020 року та акт надання послуг №1 від 04.09.2020 року.
Оцінюючи зазначені докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем доведено розмір понесених ним витрат на професійну правничу допомогу.
В силу приписів ч. 5, 6 ст. 126 ГПК України, сторона може заявити клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу в разі неспівмірності відповідних витрат. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідач жодних заперечень стосовно розміру заявленої до стягнення суми витрат на оплату правничої допомоги адвоката не надав, у зв`язку із чим, суд дійшов висновку, що сума відповідних витрат підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача в повному обсязі.
Враховуючи приписи ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 5, 73, 74, 77-79, 86, 129, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "ДИНАСТІЯ" (52513, Дніпропетровська область, Синельниковський район, с. Вільне, вул. Центральна ,57, код ЄДРПОУ 25022095) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТРА-С" 36015, м. Полтава, вул. Сакко, 10, код ЄДРПОУ 42824971) 50 160,00 грн. основного боргу, 2 508,00 грн. курсової різниці, 145 475,28 грн. процентів за користування чужими грошовими коштами, 33 048, 00 грн. штрафу, 3 467,87 грн. витрат зі сплати судового збору, 10 000 грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 09.11.2020
Суддя О.В. Ліпинський
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2020 |
Оприлюднено | 10.11.2020 |
Номер документу | 92703571 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бєлік Вікторія Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні