Справа №731/378/20
Провадження №2/731/131/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2020 року смт Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:
судді Савенка А.І.,
за участю секретаря Трохименко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2020 року до Варвинського районного суду Чернігівської області надійшла вказана позовна заява.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна тітка - ОСОБА_2 . Після смерті тітки залишилася спадщина, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області. Спадкоємців першої черги, передбачених ст. 1261 ЦК України, немає. Відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України він має право на спадкування за правом представлення. Проте, звернувшись до нотаріальної контори, отримав відмову у відкритті спадкової справи після смерті тітки у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Зазначений строк ОСОБА_1 пропустив через тривалі хвороби, внаслідок яких об`єктивно не мав змоги подати заяву про прийняття спадщини.
Просить визначити йому додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 16 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено відкрите підготовче судове засідання у справі на 12 жовтня 2020 року.
Ухвалою від 12 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи без його участі, у якій позов підтримав з наведених у позовній заяві підстав та просив задовольнити (а.с. 45).
Від представника відповідача - голови Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області Дмитренка С.М., надійшла заява про розгляд справи без їх участі, відповідно до якої не заперечують проти задоволенню позову (а.с. 46).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Озеряни Варвинського району Чернігівської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка доводився позивачеві ОСОБА_1 рідною тіткою (а.с. 7, 16, 17, 18, 19, 20).
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно - земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (а.с. 21).
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, наданої на запит суду, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заведена, заповіти нею не складались (а.с. 34, 35).
Спадкоємці першої черги відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини (спадкування за правом представлення).
Позивач ОСОБА_1 не прийняв спадщину після смерті своєї тітки у встановлений законом строк. Після закінчення цього строку, 07 вересня 2020 року, він звернувся до нотаріуса із заявою про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , на що отримав відмову через пропуск передбаченого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с. 11).
Згідно зі ст. 1272 ЦК України спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до абзаців 6-7 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
У пункті 2 Листа Вищого спеціалізовано суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що поважною причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини визнається, зокрема, тривала хвороба.
Встановлено, що граничний строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач звернувся з відповідною заявою 07 вересня 2020 року.
Причиною пропуску позивачем строку для прийняття спадщини стала його хвороба, що підтверджується довідками Озерянської сільської лікарні амбулаторії загальної практики - сімейної медицини КНП Варвинський ЦПМСД Варвинської районної ради Чернігівської області від 19 серпня 2020 року (а.с. 13, 14, 15). З наведених довідок вбачається, що позивач ОСОБА_1 знаходиться під наглядом сімейного лікаря Озерянської АМ, у періоди з 03 жовтня 2010 року до 12 жовтня 2010 року, з 16 вересня 2013 року до 25 вересня 2013 року та з 31 жовтня 2018 року до 20 березня 2019 року перебував на лікуванні. При цьому суд звертає увагу на те, що перебування позивача на лікуванні у період з 03 жовтня 2010 року до 12 жовтня 2010 року співпадає з закінченням терміну подання заяви про прийняття спадщини, що свідчить про об`єктивну неможливість подання ним відповідної заяви.
Отже, на підставі вказаних доводів та письмових доказів, суд дійшов висновку про те, що у позивача існували об`єктивні, непереборні, істотні труднощі у вчиненні ним дій щодо подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті батька. Причина пропуску строку для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, наведена позивачем у позові, приймається судом як поважна.
Суд також звертає увагу на те, що позивач позбавлений можливості захистити своє порушене право в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши всі докази по справі у їх сукупності та взаємозв`язку, зважаючи на те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу задоволення позовних вимог, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню, оскільки строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 було пропущено з поважних причин, а тому позивачу необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст.ст. 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04415028, юридична адреса: 17612, Чернігівська область, Варвинський район, с. Озеряни, Українська, 69-а) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його рідної тітки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Варвинський районний суд Чернігівської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І.Савенко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2020 |
Оприлюднено | 11.11.2020 |
Номер документу | 92729894 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Савенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні