ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.2020м. ДніпроСправа № 904/3430/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу
про стягнення 11 206 грн. 76 коп.
без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх. №3004/20 від 26.06.2020), в якій просить суд стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ФМК Україна Еко Технології" 11 206 грн. 76 коп., що складає 10 281 грн. 34 коп. - заборгованості за активну електроенергію, поставлену відповідно до умов Договору від 12.05.2008 №118 про постачання електричної енергії, 422 грн. 98 коп. - річних та 502 грн. 44 коп. - інфляційних втрат, 2 102 грн. 00 коп. - суму сплаченого судового збору.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.07.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.
При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 242 Господарського процесуального кодексу України (а.с.54).
Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.
Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.
Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Справа згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглядалася протягом розумного строку у зв`язку із вжитими в Україні карантинними заходами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.05.2008 між Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» , яке змінило найменування на Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго» та яке перейменовано на Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпрообленерго» , як постачальником, та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "ФМК Україна Еко Технології", як споживачем, було укладено договір №118 про постачання електричної енергії (надалі - Договір), відповідно до розділу 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 320 кВт/372, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до пункту 2.2 Статуту Акціонерного товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» позивач - Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпровські електромережі» є правонаступником Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» (а.с.21 - 23).
Відповідно до пункту 2.3. Договору споживач зобов`язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку «Порядок розрахунків» та «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» .
Відповідно до пункту 7.6 Договору на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов Додатка Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії оформлюються, зокрема акт про використану електричну енергію.
Як вбачається у грудні 2018 року відповідачем було спожито активної електричної енергії у кількості 5 517 кВт, про що свідчить складений сторонами Акт від 31.12.2018 за № 321/118/12/1 прийняття-передавання товарної продукції за грудень 2018 року (а.с.17).
27.12.2018 позивачем було виставлено відповідачу рахунок від 27.12.2018 за №321/118/12/1 за активну електричну енергію за грудень 2018 у кількості 5517 кВт на суму 10 281 грн. 34 коп. із розрахунку 1,920720 грн./кВтГод. та рахунок - розшифровку від 27.12.2018 за №321/118/12/1 за грудень 2018.
Вказаний рахунок, акт та рахунок - розшифровку було отримано відповідачем 24.01.2018, про що свідчить електронний підпис його представника - Чумак О.Л. (а.с. 16,17,18).
Додатковою угодою №15 від 01.02.2015 сторони погодили внесення змін до додатку №3 до Договору Порядок розрахунків наступного змісту:
"1. Розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць. а саме: з 27 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця.
При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважати прирівняними.
2. Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу використання електричної енергії заявленого на розрахунковий період за формою попередньої оплати.
Попередня оплата здійснюється до 22 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю у розмірі повної вартості договірної величини споживання електричної енергії згідно з додатком до Договору Обсяги постачання електричної енергії Споживачу на підставі самостійно отриманого у Постачальника рахунка.
Остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за надання послуг з компенсації" перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання Споживачу додаткових послуг, суми завданих Споживачем збитків тощо) згідно з умовами цього Договору, здійснюється на рахунки Постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом (п`яти) операційних днів з дня їх отримання.
Рахунки на оплату можуть надаватися Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника, поштовим зв`язком, кур`єром, факсимільним зв`язком, електронною поштою, через персональну сторінку споживача на web-сайті Постачальника або іншим способом у порядку, визначеному чинним законодавством та обумовленому відповідним окремо укладеним між Постачальником та Споживачем договором або додатковою угодою до діючого Договору."
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи те, що відповідач отримав рахунок, акт та рахунок-розшифровку 24.01.2019, про що свідчить його електронний підпис, тому строк оплати за активну електричну енергію вважається таким, що настав, і відповідач повинен був оплатити виставлені рахунки до 31.01.2019 включно.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.
Заборгованість відповідача перед позивачем за активну електричну енергію становить 10 281 грн. 34 коп.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, згідно розрахунку інфляційні нарахування становлять 502 грн. 44 коп. (01.02.2019 - 15.06.2020), а річні - 422 грн. 98 коп. (з 01.02.2019 по 15.06.2020).
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, витрати по сплаті судового збору у сумі 2 102 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 169, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"(49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22; ідентифікаційний код 23359034) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФМК Україна Еко Технології" (49000, м. Дніпро, вул. Барикадна, 4Б; ідентифікаційний код 32509904) про стягнення 11 206 грн. 76 коп. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФМК Україна Еко Технології" (49000, м. Дніпро, вул. Барикадна, 4Б; ідентифікаційний код 32509904) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"(49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22; ідентифікаційний код 23359034) 10 281 (десять тисяч двісті вісімдесят одна) грн. 34 коп. - заборгованості за активну електричну енергію, 502 (п`ятсот дві) грн. 44 коп. - інфляційних нарахувань, 422 (чотириста двадцять дві) грн. 98 коп. - річних та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України,
09.11.2020.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2020 |
Оприлюднено | 11.11.2020 |
Номер документу | 92733453 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні