Рішення
від 10.11.2020 по справі 922/2967/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2020 р.м. ХарківСправа № 922/2967/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго", місто Харків до Красненської сільської ради, Харківська область, Первомайський район, село Красне про стягнення 225 354,60 грн. без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Харківобленерго" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з Красненської сільської ради (відповідача) 225 354,60 грн., з яких: 218 030,40 грн. - сума основного боргу за Договором про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 від 16.12.2019, 4 271,25 грн. - три відсотки річних та 3 052,95 грн. - інфляційні втрати. Також позивач просить суд покласти на Красненську сільську раду витрати зі сплати судового збору.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17 вересня 2020 року позовну заяву Акціонерне товариство "Харківобленерго" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/2850/20; визнано справу № 922/2850/20 малозначною та постановлено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку частини п`ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України. Відповідачу, згідно з частиною першою статті 251 Господарського процесуального кодексу України, встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.

З матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення з ухвалою господарського суду про відкриття провадження у справі № 922/2967/20 вручено Красненській сільській раді 22.09.2020; Акціонерному товариству "Харківобленерго" 23.09.2020, що підтверджується рекомендованими повідомленнями Укрпошти, які повернулися на адресу суду та долучені до матеріалів справи. Отже, сторони визнаються такими, що були належним чином повідомлені про розгляд даної справи.

Красненська сільська рада, разом з тим, наданими відповідачу процесуальними правами не скористалася; у встановлений статтею 251 ГПК України строк відзив на позовну заяву АТ "Харківобленерго" до суду не подала.

Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

16 грудня 2019 року між Акціонерним товариством "Харківобленерго" (далі - Виконавець послуг) та Красненською сільською радою (далі - Замовник) укладено Договір про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 (далі - Договір). Зміст Договору визначено відповідно до типової форми, встановленої "Кодексом систем розподілу", затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ), від 14.03.2018 за № 310.

Відповідно до Розділу 2 "Предмет Договору" Виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об`єкта Замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об`єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації па зовнішнє електропостачання та здійснює підключення об`єкта Замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього Договору. Замовник оплачує Виконавцю послуг вартість приєднання до електричних мереж системи розподілу на умовах цього Договору.

Згідно пункту 4.1. Договору на дату укладання цього Договору плата за стандартне приєднання відповідно до затверджених НКРЕ ставок становить 218030,40 грн., у т.ч. ПДВ 36338,40 грн.

Плата за стандартне приєднання здійснюється Замовником протягом 10 днів після підписання сторонами акта з надання послуги стандартного приєднання за наданим Виконавцем послуг рахунком-фактурою на поточний рахунок Виконавця НОМЕР_1 у філії ХОУ АТ "Ощадбанк" МФО 351823 з наступним призначенням платежу: "Оплата за стандартне приєднання об`єкта, який знаходиться за адресою: (адреса з п. 1.1 цього договору)".

Пунктом 3.2.3. Договору також визначено, що Замовник зобов`язаний оплатити на умовах пункту 4 цього Договору вартість наданих Виконавцем послуг з приєднання електроустановок Замовника до електричних мереж системи розподілу в точці приєднання.

Відповідно до пункту 8.1 Договору по факту виконання зобов`язання Виконавця послуг з приєднання об`єкта Замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об`єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) Сторони складають відповідний акт наданих послуг, але в будь-якому разі фактом виконання такого зобов`язання Виконавця послуг з приєднання об`єкта Замовника вважається факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання.

Згідно пункту 7.1 Договору, цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов`язань, але не довше ніж до 31.12.2020.

Як свідчать матеріали справи, позивач належним чином виконав взяті на себе зобов`язання за Договором, а саме: приєднав до власних мереж об`єкт Замовника, про що свідчить Акт про надання послуги стандартного приєднання від 03 січня 2020 оку за № 106536_572_J, без зауважень підписаний представниками та скріплений печатками сторін. Вартість послуг згідно вказаного Акта - 218 030,40 грн. Враховуючи те, що Акт погоджено та підписано сторонами 03.01.2020, - строк оплати складає до 13.01.2020 включно.

Разом з тим, за твердженням позивача, оплату за фактично надані АТ "Харківобленерго" послуги "Приєднання до електричних мереж об`єкту обслуговування та будівництва центру дозвілля за адресою: вул. Центральна, б. 34, с. Червоне, Первомайський р-н, Харківська обл., Україна (ДКПП 35.13)" відповідачем проведено не було. Таким чином, на час розгляду справи заборгованість відповідача за Договором про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 від 16.12.2019 становить 218 030,40 грн. Крім того, внаслідок прострочення виконання Красненською сільською радою грошового зобов`язання, позивачем також нараховано та заявлено до стягнення три відсотки річних в розмірі 4 271,25 грн. та інфляційні втрати в розмірі 3 052,95 грн.

Обставини щодо стягнення суми основного боргу та вказаних нарахувань в примусовому порядку стали підставою для звернення Акціонерного товариства "Харківобленерго" до суду із даним позовом.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

За загальними положеннями цивільного законодавства цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 Цивільного кодексу України). Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, стаття 12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), зі змістом якої кореспондуються і приписи статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконати її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).

Частиною третьою статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно статті 193 ГК України та статті 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Крім того, за змістом статті 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом. Аналогічні застереження містить стаття 525 ЦК України.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина перша статті 193 ГК України).

Укладений між Акціонерним товариством "Харківобленерго" та Красненською сільською радою Договір про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 від 16.12.2019 за своєю правовою природою є договором про надання послуг, регулювання якого здійснюється главою 63 Цивільного кодексу України.

Так, відповідно до приписів статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно частини першої статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Частиною першою статті 530 ЦК України також встановлено: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Крім того, згідно приписів статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, те що Красненська сільська рада в установленому Господарським процесуальним кодексом України порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростувала, жодних доказів оплати заборгованості за Договором про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 від 16.12.2019 не надала, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства "Харківобленерго" в частині стягнення основного боргу в розмірі 218 030,40 грн. обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

Крім того, у відповідності до приписів статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

При цьому, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням інфляційних витрат на суму боргу та процентів річних виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Отже, у даному випадку, за порушення виконання грошового зобов`язання на відповідача покладається відповідальність, відповідно до статті 625 ЦК України, яка полягає у приєднанні до невиконаного обов`язку нового додаткового обов`язку у вигляді інфляційних втрат весь час прострочення, а також сплати трьох процентів річних від простроченої суми.

Перевіривши надані позивачем до матеріалів справи розрахунки, суд встановив, що під час нарахування 3% річних позивачем неправильно визначено строк виконання зобов`язання та останній день строку оплати послуг - 13.01.2020. Разом з тим, якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то з урахуванням конкретних обставин справи суд самостійно визначає суми нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних нарахувань. Так, здійснивши самостійний розрахунок 3% річних суд зазначає, що арифметично правильними є такі нарахування: з 14/01/2020 до 07/09/2020 - 218 030,40 x 3 % x 238 : 366 : 100 = 4 253,38 грн.

Щодо нарахування інфляційних втрат слід зазначити, що розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Так, за розрахунком суду інфляційне збільшення становить: 218 030,40 x 1.01197440 - 218 030,40 = 2 610,78 грн.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог АТ "Харківобленерго" в цій частині і стягнення з відповідача трьох процентів річних в розмірі 4 253,38 грн. та інфляційних втрат в розмірі 2 610,78 грн. В задоволенні позову в частині стягнення з Красненської сільської ради 3% річних в розмірі 17,87 грн. та інфляційних втрат в розмірі 442,17 грн. суд відмовляє, у зв`язку із безпідставністю відповідних нарахувань.

Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог у даній справі, судовий збір покладається на Красненську сільську раду та підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до суми задоволених вимог - в розмірі 3 373,41 грн.

Керуючись статтями 1, 13, 18, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "Харківобленерго" задовольнити частково.

Стягнути з Красненської сільської ради (місцезнаходження: 64132, Харківська область, Первомайський район, село Красне, вулиця Копцова, будинок 1; код ЄДРПОУ 22719074) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (місцезнаходження: 61037, місто Харків, вулиця Плеханівська, будинок 149; код ЄДРПОУ: 00131954) основну заборгованість за Договором про стандартне приєднання до електричних мереж електроустановок бюджетних організацій № 572/1/1245 від 16.12.2019 в розмірі 218 030,40 грн., три проценти річних в розмірі 4 253,38 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 610,78 грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 373,41 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В задоволенні позову в частині стягнення з Красненської сільської ради трьох процентів річних в розмірі 17,87 грн. та інфляційних втрат в розмірі 442,17 грн. - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України, з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, а також пункту 4 розділу X Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "10" листопада 2020 р.

Суддя В.В. Рильова

922/2967/20

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.11.2020
Оприлюднено11.11.2020
Номер документу92734970
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2967/20

Рішення від 10.11.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Рильова В.В.

Ухвала від 17.09.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Рильова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні