Рішення
від 10.11.2020 по справі 924/1013/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" листопада 2020 р. Справа № 924/1013/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", м. Київ

до 1 . селянського (фермерського) господарства "ЛЕВАДА", с. Постолівка, Волочиський р-н., Хмельницька обл.

до 2 . товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ГРУП ЛТД-ЗАХІД", смт. Залізці, Зборівський р-н., Тернопільська обл.

до 3 . фермерського господарства "Зайчиківська нива", м. Волочиськ, Волочиський р-н., Хмельницька обл.

про стягнення грошей

(за правилами спрощеного позовного провадження)

без виклику сторін

встановив:

Позивач у позові просить суд стягнути з відповідачів, солідарно заборгованість, що виникла через неналежне виконання договору фінансового лізингу від 14.02.15 № 22-15-9 ств-пл/32 у розмірі 20 297, 50 грн., з яких: 18 410, 13 грн. основний борг, 1 338, 93 грн. пеня, 322, 50 грн. інфляційні, 225, 94 грн. 3% річних.

Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що між ним, як лізингодавцем та СФГ „Левада» , як лізингоодержувачем укладено вищевказаний договір фінансового лізингу, за яким позивач передав даному відповідачу в користування майно - трактор ХТЗ 17221-21-32 зав. № 5749 на п`ять років. Відповідач же, свої обов`язки щодо оплати лізингових платежів виконував неналежним чином, в зв`язку з чим і виник борг, на який в силу ст. 625 ЦКУ та відповідної умови договору нараховано пеню, інфляційні і річні.

Вимоги до відповідачів ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» та ФГ „Зайчиківська нива» зумовлені тим, що вони є поручителями перед позивачем за виконання СФГ „Левада» своїх зобов`язань за договором фінансового лізингу. Направлені вказаним відповідачам вимоги щодо виконання своїх зобов`язань бажаного результату не принесли (залишені без реагування).

Станом на час розгляду справи позивач жодних клопотань не надіслав. Належність повідомлення позивача про відкриття провадження у справі за його позовом підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому відповідної ухвали суду (з підписом про отримання).

Ухвалою суду від 15.09.20 про відкриття провадження у даній справі відповідачам встановлено строк для подання відзиву на позов до 05.10.20. Однак, станом на зазначену дату, як і на дату вирішення спору, відзивів на позов відповідачі не надіслали, причин не надіслання не повідомили.

Належність повідомлення відповідачів ФГ „Зайчиківська нива» та ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» про відкриття провадження у даній справі підтверджується наявними у справі поштовими повідомленнями про вручення їм ухвали суду (з підписами про отримання) про відкриття провадження у справі.

Ухвала про відкриття провадження у справі, яка направлена відповідачу - СФГ „Левада» на адресу, вказану у позові повернута поштою з відміткою - „адресат відсутній» . Проте, суд виходить з того, що даний відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, оскільки адреса, за якою надсилалась кореспонденція суду, згідно витягу з ЄДРЮОФОПГФ є реєстраційною.

При цьому, суд прийняв до уваги положення ч. 7 ст. 120 ГПК України де вказано, що у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. В даному разі слід вказати, що інформації стосовно іншої адреси відповідача в суду немає.

Крім того, згідно п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК, днем вручення судового рішення (за ст. 232 ГПК ухвала є одним з видів судового рішення) є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПКУ розглядає справу за наявними матеріалами.

Матеріалами справи встановлено.

14.02.15 між ДПАТ „НАК „Украгролізинг» (лізингодавець) та СФГ „Левада» (лізингоодержувач) укладено договір фінансового лізингу № 22-15-9 ств-пл/32, за яким лізингодавець передає лізингоодержувачу у користування на визначений договором строк предмет лізингу, який набувається ним у власність у постачальника, самостійно обраного лізингоодержувачем, та визначений у додатку до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу» , що є специфікацією предмета лізингу, а останній сплачує за це лізингові платежі на умовах договору.

Строк лізингу відраховується з дати підписання акту приймання-передачі між сторонами, що укладається у 5 автентичних примірниках (п. 2.2.). Постачальник, перелік, кількість, ціна, вартість, строк лізингу, строк передачі і адреси місця передачі предмета лізингу встановлюється додатками до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу» (п. 2.3.).

За п. 3.4.3. лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі відповідно до умов договору. Відповідно з п. 4.1. договору за користування предметом лізингу лізингоодержувач сплачує лізингодавцю лізингові платежі, що включають:

- попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості предмета лізингу в розмірі 15 відсотків його вартості (включаючи ПДВ);

- комісію за участь в організації поставки предмета лізингу в розмірі 7 відсотків (без ПДВ) від вартості предмету лізингу відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість;

- відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу;

- комісію за супроводження договору в розмірі 7 (семи) відсотків (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем та черговими платежами вартості предмета лізингу відповідно до законодавства України щодо оподаткування ПДВ.

За п. 4.2. договору лізингоодержувач у строк 7 календарних днів з моменту набрання чинності цим договором на підставі виставленого лізингодавцем рахунку перераховує на рахунок лізингодавця попередній лізинговий платіж у розмірі, визначеному п. 4.1. даного договору.

Згідно п. 4.3. договору з моменту підписання акта лізингоодержувач за користування предметом лізингу сплачує лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають:

- комісію за участь в організації поставки предмета лізингу у розмірі, визначеному п. 4.1. даного договору, разом зі сплатою першого та другого чергового лізингового платежу в частині відшкодування вартості предмета лізингу та комісії за супроводження договору згідно з додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів» ;

- відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу;

- комісію за супроводження договору у розмірі, визначеному п. 4.1. даного договору.

Черговість сплати лізингових платежів у частині відшкодування вартості предмета лізингу та сплати комісії за супроводження договору кратна 1 місяцю. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання акта. Перший лізинговий платіж сплачується через 1 місяць з дати підписання акта, подальші платежі - через кожен 1 місяць.

Розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюються додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів» (п. 4.4.).

За порушення строків сплати лізингових платежів лізингоодержувач за кожний календарний день прострочення від несплаченої суми сплачує лізингодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня (п. 8.1.).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Додатком № 1 до договору сторони погодили найменування, кількість, ціну і вартість предмета лізингу, а саме: трактор ХТЗ-17221-21-32 в кількості 1 од., вартістю 653 580 грн., строком лізингу на 5 років.

Додатком № 2 до договору сторони погодили графік сплати лізингових платежів.

Додатки підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.

24.02.15 між АТ „ХТЗ» (завод-виготовлювач), ДПАТ „НАК „Украгрлізинг» та СФГ „Левада» підписано та скріплено печатками акт № 9 приймання-передачі сільськогосподарської техніки, за яким АТ „ХТЗ» передає, а НАК „Украгролізинг» приймає із зберігання та передає СФГ „Левада» , а СФГ „Левада» приймає трактор ХТЗ-17221-21-32 вартістю 653 580 грн.

05.03.19 господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення у справі № 924/72/19 за позовом ДПАТ „НАК „Украгролізинг» до СФГ „Левада» про стягнення боргу (за неналежне виконання договору фінансового лізингу від 14.02.15 № 22-15-9 ств-пл/32, що покладений в обґрунтування позову також у справі № 924/1013/20), яким позов задоволено, стягнуто з відповідача на користь позивача 40 430, 59 грн. основного боргу, 4 786, 65 грн. пені, 428, 42 грн. 3% річних, 739, 78 грн. інфляційних.

18.04.19 між ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» (поручитель) та ДПАТ „НАК „Украгролізинг» (кредитор) укладено договір поруки № 138, за яким поручитель поручається перед кредитором у повному обсязі, солідарно, за виконання СФГ „Левада» (боржник) зобов`язань, що виникають із договору фінансового лізингу № 22-15-9 ств-пл/32 від 14.02.15 з урахуванням додаткових договорів та додатків до нього (основний договір), укладеним між кредитором (в основному договорі лізингодавець) та боржником (в основному договорі лізингоодержувач), в тому числі, але не виключно, зобов`язань щодо: строків/термінів та розмірів сплати лізингових платежів, сплати визначеної неустойки, індексу інфляції, відсотків річних, збитків та будь-яких інших умов відповідно до умов основного договору; виконання рішення господарського суду Хмельницької області від 05.03.19 у справі № 924/72/19 про стягнення з боржника на користь кредитора заборгованості (вказано розмір).

Згідно п. 2.1. договору передбачений п. 1.1. договору обов`язок поручителя перед кредитором не обмежується певною сумою та встановлюється в повному обсязі, визначеному в основному договорі та рішенні господарського суду Хмельницької області від 05.03.19 у справі № 924/72/19.

Згідно п. 3.1. договору у разі порушення (невиконання чи неналежного виконання) боржником своїх зобов`язань за основним договором, кредитор вправі звернутися з вимогою про усунення таких порушень та виконання зобов`язань за основним договором як до боржника, так і до поручителя, які несуть солідарну відповідальність перед кредитором.

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

12.09.19 господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення у справі № 924/848/19 за позовом ДПАТ „НАК „Украгролізинг» до СФГ „Левада» та ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» про стягнення боргу (за неналежне виконання договору фінансового лізингу від 14.02.15 № 22-15-9 ств-пл/32, що покладений в обґрунтування позову також у справі № 924/1013/20), яким позов задоволено, стягнуто солідарно з відповідачів на користь позивача основний борг, пеню, річні і інфляційні.

02.03.20 господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення у справі № 924/34/20 за позовом ДПАТ „НАК „Украгролізинг» до СФГ „Левада» та ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» про стягнення боргу (за неналежне виконання договору прямого лізингу від 30.12.15 № 22-15-12 пл-стз/525, інший правочин, ніж той що покладений в обґрунтування позову у справі № 924/1013/20), яким позов задоволено частково.

16.07.20 між ФГ „Зайчиківська нива» (поручитель) та ДПАТ „НАК „Украгролізинг» (кредитор) укладено договір поруки № 256, за яким поручитель поручається перед кредитором у повному обсязі, солідарно, за виконання СФГ „Левада» (боржник) зобов`язань, що виникають із договору фінансового лізингу № 22-15-9 ств-пл/32 від 14.02.15 з урахуванням додаткових договорів та додатків до нього (основний договір), укладеним між кредитором (в основному договорі лізингодавець) та боржником (в основному договорі лізингоодержувач), в тому числі, але не виключно, зобов`язань щодо строків/термінів та розмірів сплати лізингових платежів, сплати визначеної неустойки, індексу інфляції, відсотків річних, збитків та будь-чких інших умов відповідно до умов основного договору.

Згідно п. 2.1. договору передбачений п. 1.1. договору обов`язок поручителя перед кредитором не обмежується певною сумою та встановлюється в повному обсязі, визначеному в основному договорі. У разі порушення (невиконання або неналежного виконання) боржником своїх зобов`язань за основним договором, кредитор вправі звернутися з вимогою про усунення таких порушень та виконання зобов`язань за основним договором як до боржника, так і до поручителя, які несуть солідарну відповідальність перед кредитором (п. 3.1.).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

14.07.20 позивач направив відповідачу - ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» вимогу від 10.07.20 № 14/531, де просить у триденний строк з дня отримання вимоги усунути порушення/виконати зобов`язання (що виникли через неналежне виконання боржником зобов`язань по договору від 14.02.15 № 22-15-9 ств-пл/32) шляхом сплати коштів у розмірі 20 297, 50 грн. Докази направлення вимоги: опис кореспонденції з штампом пошти та відміткою щодо направлення вимоги від 10.07.20 № 14/531; фіскальний чек від 14.07.20; поштова накладна від 14.07.20 № 0100182329651 з відміткою відправника - позивач та одержувача - відповідач

27.08.20 позивач направив ФГ „Зайчиківська нива» вимогу від 13.08.20 № 14/660, де просить в триденний строк з дня отримання вимоги усунути порушення (неналежне виконання боржником договору № 22-15-9 ств-пл/32) шляхом сплати коштів в сумі 20 297, 50 грн. Докази направлення вимоги: опис кореспонденції з штампом пошти та вказівки про направлення вимоги від 13.08.20 № 14/660; фіскальний чек від 27.06.20; поштова накладна від 27.08.20 № 0100183260485 з вказівкою відправника - позивач та отримувача - ФГ „Зайчиківська нива» .

Дослідивши подані докази, давши їм оцінку в сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, суд врахував таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарських договорів, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом їх регулювання.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідачі уклали договір фінансового лізингу, та на його забезпечення договори поруки, визначивши умови, права та обов`язки сторін, які є обов`язковими для них.

Згідно ст. 806 ЦКУ за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Згідно ст. 1 Закону „Про фінансовий лізинг» фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору фінансового лізингу передав (отримавши від заводу-виготовлувача), а відповідач - СФГ „Левада» прийняв об`єкт лізингу - трактор ХТЗ-17221-21-32 зав. № 5749 вартістю 653 580 грн. у кількості 1 од., що підтверджується актом прийому-передачі сільськогосподарської техніки від 24.02.15. Вказані в акті обставини підтверджуються скріпленими печатками підписами сторін.

Згідно розділу 4 договору фінансового лізингу лізингоодержувач зобов`язаний сплачувати лізингові платежі у строки та на умовах, передбачених даним розділом. Так, згідно п. 4.3. договору з моменту підписання акта лізингоодержувач за користування предметом лізингу сплачує лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають:

- комісію за участь в організації поставки предмета лізингу у розмірі, визначеному п. 4.1. даного договору, разом зі сплатою першого та другого чергового лізингового платежу в частині відшкодування вартості предмета лізингу та комісії за супроводження договору згідно з додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів» ;

- відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу;

- комісію за супроводження договору у розмірі, визначеному п. 4.1. даного договору.

Черговість сплати лізингових платежів у частині відшкодування вартості предмета лізингу та сплати комісії за супроводження договору кратна 1 місяцю. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання акта. Перший лізинговий платіж сплачується через 1 місяць з дати підписання акта, подальші платежі - через кожен 1 місяць.

При цьому, розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюються додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів» (п. 4.4.). Даний графік визначає кількість платежів та розміри останніх.

Як вбачається з наданого розрахунку 59 та 60 платежі мали бути здійснені (виходячи з умови, що чергові платежі відбуваються щомісячно від дати акту - 24.02.15) 24.01.20 та 24.02.20 відповідно у розмірах 9 367, 07 грн. та 9 313, 06 грн. Однак, як вбачається з матеріалів справи, станом на наведені дати оплата проведена лише на суму 270 грн. Докази повної оплати у справі відсутні.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (9 367, 07 грн. нарахування на 24.01.20 плюс 9 313, 06 грн. нарахування на 24.02.20 мінус часткова оплата 270 грн.) 18 410, 13 грн.

За таких обставин, доводи позивача про виникнення заборгованості у СФГ „Левада» , як лізингоодержувача за договором фінансового лізингу від 14.02.15 № 22-15-9 ств-пл/32 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, вимоги в частині стягнення річних і інфляційних, враховуючи встановлений судом факт прострочення оплати відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком.

Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Враховуючи вказані законодавчі положення, пеня є договірним способом забезпечення зобов`язання, а тому наявність у договорі фінансового лізингу п. 8.1, що передбачає застосування пені, при встановленому судом факті прострочення оплати, є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останьої. Розмір цих нарахувань підтверджується поданим розрахунком.

Отже, доводи позивача про стягнення з СФГ „Левада» заявленого до стягнення боргу (разом з інфляцією, річними і пенею) є обґрунтованими.

Виникнення прострочення оплати лізингових платежів за договором фінансового лізингу (неналежного виконання основного зобов`язання) зі сторони лізингоодержувача, згідно пунктів 3.1. договорів поруки № 138 від 18.04.19 та № 256 від 16.07.20 (які укладено на забезпечення вищевказаного договору фінансового лізингу) дає право позивачу, як кредитору звернутися з вимогою про усунення порушень та виконання зобов`язань за основним договором (фінлізингу) як до боржника (СФГ „Левада» ) так і до поручителів, якими згідно договорів поруки є ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» та ФГ „Зайчиківська нива» , що несуть солідарну відповідальність.

При цьому, суд керується ст. ст. 553, 554 ЦКУ, в силу яких: за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку; поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником; порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі; поручителем може бути одна особа або кілька осіб; у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя; особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Окремо слід відмітити, що за ч. 2 ст. 554 ЦКУ поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Згідно пунктів 1.1. договорів поруки поручителі поручаються перед кредитором за виконання СФГ Левада зобов`язань що виникають з договору фінансового лізингу № 22-15-9 ств-пл/32, в тому числі щодо строків сплати лізингових платежів, визначеної неустойки, індексу інфляцуії та відсотків річних. Тому, враховуючи обгрунтованість вимог позивача до СФГ Левада , як до боржника за договором фінансового лізингу № 22-15-9 ств-пл/32 від 14.02.15, обгрунтованими є і вимоги до інших двох відповідачів ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» та ФГ „Зайчиківська нива» , як солідарних боржників (за договорами) у тому ж обсязі, який включає 18 410, 13 грн. основної заборгованості, 1 338, 93 грн. пені, 322, 50 грн. інфляційних, 225, 94 грн. 3% річних.

Отже, позов обґрунтований та підлягає задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідачів в рівній мірі.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 248, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з селянського (фермерського) господарства „Левада» (31274, Хмельницька область, Волочиський район, с. Постолівка, код 31623741), товариства з обмеженою відповідальністю „Вест Груп ЛТД-Захід» (47234, Тернопільська область, Зборівський район, смт. Залізці, вул. Шевченка, 48, код 42408968) та фермерського господарства „Зайчиківська нива» (31200, Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Музейна, 18, кв. 9, код 43443872) на користь державного публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Украгролізинг» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, код 30401456) 18 410, 13 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста десять грн. 13 коп.) основного боргу, 1 338, 93 грн. (одна тисяча триста тридцять вісім грн. 93 коп.) пені, 322, 50 грн. (триста двадцять дві грн. 50 коп.) інфляційних, 225, 94 грн. (двісті двадцять п`ять грн. 94 коп.) 3% річних.

Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Левада» (31274, Хмельницька область, Волочиський район, с. Постолівка, код 31623741) на користь державного публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Украгролізинг» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, код 30401456) 700, 67 грн. (сімсот грн. 67 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Вест Груп ЛТД-Захід» (47234, Тернопільська область, Зборівський район, смт. Залізці, вул. Шевченка, 48, код 42408968) на користь державного публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Украгролізинг» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, код 30401456) 700, 67 грн. (сімсот грн. 67 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Стягнути з фермерського господарства „Зайчиківська нива» (31200, Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Музейна, 18, кв. 9, код 43443872) на користь державного публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія „Украгролізинг» (01601, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, код 30401456) 700, 67 грн. (сімсот грн. 67 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 5 прим.:

1- до справи

2 - державне ПАТ „НАК „Украгролізинг» (01021, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А)

3 - СФГ „Левада» (31274, Хмельницька обл., Волочиський р-н., с. Постолівка)

4 - ТОВ „Вест Груп ЛТД-Захід» (47234, Тернопільська обл., Зборівський р-н., смт. Залізці, вул. Шевченка, 48)

5 - ФГ „Зайчиківська нива» (31200, Хмельницька обл., Волочиський р-н., м. Волочиськ, вул. Музейна , буд. 18., кв. 9)

Всім рекомендованим з повідомленням

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення10.11.2020
Оприлюднено11.11.2020
Номер документу92735028
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1013/20

Рішення від 10.11.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 15.09.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні