ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року
м. Черкаси справа № 925/108/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Макарченко Н.П. за участю представників: позивача - не з`явився, відповідача - не з`явився, третьої особи - не з`явився, розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Юг Імпорт» до Приватного підприємства «Вікінг» , за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ХЛІБНА БАЗА №77" Державного агентства резерву України про стягнення 232165,80 грн
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2020 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Юг Імпорт» звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до відповідача - Приватного підприємства «Вікінг» про стягнення 232165,80 грн. заборгованості по договору купівлі - продажу №19.12.3/110 від 19.12.2019 з яких: 205 069,50 грн. основного боргу, 26 659,04 грн. пені та 437,26 грн. 3% річних.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач належним чином не виконав взяті на себе грошові зобов`язання щодо оплати вартості придбаного та отриманого товару по Договору купівлі-продажу.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 09.07.2020 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 11 год. 30 хв. 15 вересня 2020 року.
Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Представники позивача, відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явились, про причини нез`явлення суд не повідомлений.
Про час, дату та місце проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення ПАТ Укрпошта форми № 119, оголошенням на веб-сторінці «Судова влада України» та повідомленням сторін через засоби електронної пошти.
Суд, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 19.12.2019 між позивачем і відповідачем був укладений договір купівлі-продажу за № 19.12.3/110 (далі - Договір), відповідно до умов якого продавець (позивач) зобов`язався передати у власність Покупцеві (відповідачу), а відповідач зобов`язався прийняти та оплатити українську сільгосппродукцію - кукурудзу, врожаю 2019 року, країна походження - Україна (далі - Товар) на умовах, передбачених у специфікаціях до цього Договору. Продавець гарантував, що товар належить йому на праві власності, не перебуває під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави перед будь-якими фізичними або юридичними особами, державними органами і державою.
П.2.1 Договору передбачено, що ціна, кількість, якість, загальна сума вартості кожної окремої партії Товару, залежить від виду сільгосппродукції, вказується в специфікаціях до цього договору, які є його невід`ємною частиною.
За умовами п.2.2 Договору розрахунок Покупця з Продавцем здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Покупця протягом трьох банківських днів з дати фактичного отримання Покупцем товару.
П.2.3 Договору визначено, що розрахунок за фактично поставлену партію Товару згідно специфікації до даного договору здійснюється Покупцем на підставі належним чином оформлених товарно - транспортних (видаткових) накладних та рахунків-фактур Продавця.
Згідно п.4.1 Договору умови та термін поставки (відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів ІНКОТЕРМС - 2010 ), узгоджується Сторонами в специфікаціях, які є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно п.5.4 Договору право власності на Товар та ризики виникають у Покупця (у тому числі при поставці залізничним транспортом) в момент передачі Товару Покупцю, що фіксується товарно-транспортною та видатковою накладною.
На виконання умов вказаного Договору сторони оформили специфікацію за №1 до зазначеного Договору (далі - Специфікація).
Судом встановлено, що у Специфікації містяться наступні відомості і умови передачі/отримання та оплати Товару (пункти 1.1 - 1.7), а саме:
Найменування Товару: кукурудза, врожаю 2019 року, країна походження - Україна;
Кількість, тон: 50 метричних тон +/- 10% на вибір Покупця і за ціною договору;
Ціна за 1 тону, грн. з ПДВ: 4580,00 грн.;
Загальна сума вартості Товару, грн.: 229000,00 грн. +/- 10%;
Умови поставки: СРТ - перевезення сплачено до місця, вказаного Покупцем: Одеська область, смт.Іванівка Хлібна база №77 .
Термін постачання: до 24.12.2019 включно;
Термін оплати: до 26.12.2019 включно.
Факт належного виконання позивачем умов вказаного Договору підтверджується, дослідженими в судовому засіданні, доказами:
- товарно - транспортною накладною № 888469 від 20.12.2019;
- Актом щодо отриманого Товару від 20.12.2019 № 23.
Відсутність здійснення відповідачем оплати за поставлений позивачем Товар підтверджується банківською випискою з банківського рахунку позивача за період з 20.12.2019 по 21.01.2020.
Таким чином, борг відповідача за поставлений позивачем Товар складає 205069,50 грн.
П.7.2 Договору сторони узгодили, що сторона для якої створилася неможливість виконання своїх зобов`язань, зобов`язана негайно (не пізніше 10-ти діб з моменту їх настання ) у письмовій формі сповістити іншу Сторону про настання і передбачуваний термін дій таких обставин з додатком акта Торгово-промислової палати (іншого компетентного органу), що підтверджує факт настання форс-мажору. В іншому випадку Сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, не звільняється від відповідальності за невиконання своїх зобов`язань за договором.
Згідно п.9.1 Договору усі суперечки та розбіжності, які можуть виникнути з цього Договору або у зв`язку з ним, врегульовуються Сторонами шляхом переговорів, а в разі неможливості переговорного врегулювання повинні бути звернені до Господарського суду за місцезнаходження відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з метою врегулювання спору 10.01.2020 звертався з письмовою Вимогою до відповідача щодо оплати останнім заборгованості за поставлений Товар. Вимога надсилалась цінним листом з описом вкладення, що підтверджується накладною № 5510400315830.
Відповідачем зазначена Вимога позивача була залишена без відповідного реагування.
П.6.2 Договору сторони досягли згоди про те, що у разі якщо Покупець порушив терміни оплати Товару, поставленого на підставі Специфікації, він
зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,5 % від вартості доплаченого Товару за кожен день прострочення.
Розмір пені, нарахованої позивачем відповідачу за період з 27.12.2019 по 21.01.2020 (26 днів) становить 26 659,04 грн.
Відповідно до положень ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України позивач за період з 27.12.2019 до 21.01.2020 відповідачу здійснив нарахування в сумі 437,26 грн. 3% річних.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору купівлі-продажу № 19.12.3/110 від 19.07.2019. Свої зобов`язання за цим Договором позивач виконав належним чином та передав відповідачу Товар, що підтверджується видатковою накладною.
Факт виконання позивачем належним чином договірних зобов`язань по вищевказаному Договору підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи та не оспорюються відповідачем.
За неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань згідно п.6.2 Договору позивачем за період з 27.12.2019 по 21.01.2020 нарахована пеня в сумі 26 659,04 грн.
Суд вважає здійснений розрахунок позивача щодо нарахування відповідачу пені по цьому Договору таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Пеня за порушення грошового зобов`язання обчислюється лише у відсотках до суми простроченого платежу. Установлення розміру пені у твердій грошовій сумі законом не передбачено і суперечить змістові цього поняття. Відтак позовні вимоги, пов`язані із стягненням пені, обчисленої виходячи з такого розміру, не можуть бути задоволені.
За приписом ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" та частини другої статті 343 Господарського кодексу України розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Якщо в укладеному сторонами договорі зазначено вищий розмір пені, ніж передбачений у цій нормі, застосуванню підлягає пеня в розмірі згаданої подвійної облікової ставки.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що розмір пені за неналежне виконання зобов`язань по грошовим розрахункам по вказаному Договору за період з 27.12.2019 по 21.01.2020 має становити 3944,08 грн.
Суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача за період з 27.12.2019 по 21.01.2020 - 437,26 грн. 3% річних відповідають приписам ч.2 ст.625 ЦК України , розрахунок позивача є вірним та обґрунтованим.
З огляду на вище викладені обставини справи і приписи чинного законодавства суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення.
З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору пропорційно задоволеним вимогам в сумі 3141,68 грн. та витрати судового збору за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 1051,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства «Вікінг» (код ЄДРПОУ: 40726912; вул.Шевченка,151, м.Золотоноша, Черкаська область, 19702) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Юг Імпорт» (код ЄДРПОУ: 43051315; вул.Горького,376, с.Криве Озеро Друге, Кривоозерський район, Миколаївська область, 55101) - 209 445,84 грн., з яких: 205 069,50 грн. (двісті п`ять тисяч шістдесят дев`ять грн 50 коп.) боргу; 3944,08 грн. (три тисячі дев`ятсот сорок чотири грн. 08 коп.) пені; 437,26 грн. (чотириста тридцять сім грн. 26 коп.) 3% річних; 3141,68 грн (три тисячі сто сорок одна грн. 68 коп.) витрат на сплату судового збору за подання позовної заяви та 1051,00 грн. (одна тисяча п`ятдесят одна грн.) витрат судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
В решті поззовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 10.11.2020.
Суддя К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2020 |
Оприлюднено | 11.11.2020 |
Номер документу | 92735053 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні