Справа № 453/1257/20
№ провадження 2/453/467/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2020 року Сколівський районний суд Львівської області
в складі: головуючого судді Брони А.Л.
секретаря судових засідань - Бендеш А.І.,
без учасників справи,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Сколе в порядку позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головецької сільської ради Сколівського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
09.10.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою доГоловецької сільської ради Сколівського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді від 15.10.2020 року позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі з визначенням дати підготовчого засідання.
Позовна заява обгрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла тітка позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , після смерті котрої відкрилась спадщина на належне їй майно, до складу якої входить житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка, розташована в с. Головецько Сколівського району Львівської області площею 0,1666 га, цільове призначення - обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 4624581200:01:033:0002.
17.04.2007 року ОСОБА_2 склала заповіт в користь єдиного спадкоємця - ОСОБА_1 .
У вересні 2020 року позивач звернувся до Сколівської нотаріальної контори Львівської області з заявою про прийняття спадщини після смерті тітки, однак листом від 09.10.2020 року йому було відмовлено у прийняття такої заяви, оскільки що він пропустив шестимісячний строк з дня відкриття спадщини для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач вказує, що у встановлений шестимісячний строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із об`єктивними, істотними труднощами, а саме - великою відстанню між місцем його постійного проживання (м. Львів) та знаходженням спадкового майна (с. Головецько Сколівський району Львівської області). Не маючи власного транспорту він не міг скористатися громадським транспортом у зв`язку із веденням обмежень, зокрема пасажирських перевезень, відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 211 від 11.03.2020 року Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 , спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та подальшими змінами до неї.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явився, попередньо подавши до суду клопотання про розгляд справи без його участі, вказавши, що позовні вимоги підтримує та просить такі задовольнити.
Відповідач - Головецька сільська рада Сколівського району Львівської області явку свого представника в підготовче засідання не забезпечила, однак сільський голова Радевич Ф.В. попередньо подав клопотання про розгляд заяви у відсутності представника, вказавши що не заперечує щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з положеннями ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла тітка позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 29.01.2020 року Головецькою сільською радою Сколівського району Львівської області на підставі актового запису № 4.
17 квітня 2007 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Головецкої сільської ради Сколівського району Львівської області, відповідно до тексту якого на випадок своєї смерті зробила розпорядження, а саме: все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті, на що вона по закону матиме право, заповідає ОСОБА_1 .
Внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина за заповітом, до складу якої увійшов жиловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка, розташована в с. Головецько Сколівського району Львівської області, площею 0,1666 га, цільове призначення - обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 4624581200:01:033:0002.
Як вбачається з довідки № 65, виданої 29.01.2020 року виконавчим комітетом Головецької сільської ради Сколівського району Львівської області, ОСОБА_3 дійсно поховав свою тітку ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і обряд поховання здійснив за власний рахунок.
Як встановлено в судовому засіданні позивач звертався із заявою до Сколівської державної нотаріальної контори Львівської області про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак йому було відмовлено з підстав пропуску ним шестимісячного строку для прийняття спадщини і рекомендовано звернутися в суд із заявою про продовження терміну для прийняття спадщини, що підтверджується листом Сколівської ДНК № 603/01-16 від 09.10.2020 року.
За загальним правилом положення про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Як передбачено ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз`яснюється у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання при визначенні особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд приймає до уваги ту обставину, що ОСОБА_1 пропустив з поважних причин строк для прийняття спадщини у зв`язку з істотними і об`єктивними труднощами, оскільки між місцем його постійного проживання та спадковим майном існує велика відстань, внаслідок чого з березня 2020 року він не міг скористатися регулярними чи нерегулярними перевезеннями пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, перевезенням пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому) так як діяла заборона на період дії карантину згідно постанови Кабінету міністрів України № 211 від 11.03.2020 року Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 , спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та подальшими змінами до неї.
Внаслідок зазначених обставин суд дійшов висновку про визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 1220, 1222, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 90, 95, 258-259, 264-265, 268, 280-281 Цивільного процесуального кодексу України,-
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Сколівський районний суд Львівської області.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Головецька сільська рада Сколівського району Львівської області, місцезнаходження: с. Головецько Сколівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370403.
Суддя
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2020 |
Оприлюднено | 11.11.2020 |
Номер документу | 92752562 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Брона А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні