Ухвала
від 10.11.2020 по справі 383/1096/20
БОБРИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 383/1096/20

Номер провадження 2-з/383/14/20

УХВАЛА

10 листопада 2020 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Бондаренко В.В., в приміщенні Бобринецького районного суду Кіровоградської області розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, -

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2020 року ОСОБА_1 через представника - адвоката Репело О.В. звернувся до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з заявою про забезпечення позову, поданої до подання позовної заяви, шляхом заборони:

- Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії спрямовані на розпорядження, надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025;

- державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на: скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025 у Державному земельному кадастрі та скасування кадастрового номеру 3520880300:02:000:9025, який присвоєній земельній ділянці сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею - 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га у державному земельному кадастрі;

- державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею - 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025 із земель державної власності сільськогосподарського призначення та реєстрації припинення права оренди ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що 15.10.2010 року між ним та Бобринецькою районною державною адміністрацією строком на 10 років укладено договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка загальною площею 75,00 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області. Вказаний договір зареєстровано у у Бобринецькому районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр-ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.10.2010 року за №041036500009.

Реалізовуючи своє переважне право на поновлення договору оренди землі, діючи у відповідності до пункту 8 договору, ОСОБА_1 з дотриманням строків звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з листом-повідомленням від 20.08.2020 року, до якого додав проект додаткової угоди, докази відсутності заборгованості по орендній платі та інші документи, необхідні для укладення додаткової угоди.

Натомість, у місячний строк, як це визначено положеннями ст.33 Закону України Про оренду землі Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області жодним чином не відреагувало на вказаний лис-повідомлення, при цьому жодних заперечень щодо поновлення договору оренди землі також не надходило.

У зв`язку з не укладенням додаткової угоди про поновлення договору оренди землі у місячний термін, ОСОБА_1 буде подано позов до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про поновлення договору оренди землі на підставі положень ч.ч. 1-5 ст.33 Закону України Про оренду землі шляхом реалізації переважного права орендаря на його поновлення.

Зазначає, що така поведінка Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є ухиленням від укладення додаткової угоди та свідчить про його недобросовісні дії, що можуть істотно ускладнити і навіть унеможливити ефективний захист та поновлення порушених прав орендаря, за захистом яких він має намір звернутися до суду.

Заявник просить суд врахувати, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, як розпорядник спірної земельної ділянки, в силу приписів ст.122 Земельного кодексу України, має необмежені можливості здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації права оренди спірної земельної ділянки та подальшого відчуження частин вказаної земельної ділянки третім особам. Дані обставини і необмежені повноваження Головного управління можуть істотно ускладнити чи, навіть, унеможливити виконання рішення суду у разі задоволення позову, зокрема, утруднять реєстрацію прав оренди на спірну земельну ділянку за ним, оскільки такі права знову потребуватимуть захисту шляхом подання позовів до третіх осіб, яким ймовірно будуть передані права на частини поділеної спірної земельної ділянки.

Як наслідок Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, як розпорядник земельної ділянки, в силу приписів ст.122 Земельного кодексу України, на даний час при наявності судового спору щодо поновлення договору оренди землі має всі можливості здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки та подальшого відчуження частин вказаної ділянки третім особам, і вказаний факт може утруднити виконання рішення суду у разі задоволення позову.

Зазначені дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області матимуть безпосередній вплив на виконання рішення суду, щодо державної реєстрації речового права, похідного від права власності - оренди, а також на розгляд виниклого між сторонами спору, враховуючи, що ч.12 ст.33 Закону України Про оренду землі визначено, що у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

В разі вчинення Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області дій щодо поділу земельної ділянки, яка є предметом договору оренди землі - відбудеться зміна її межі та площі, припиниться її існування в дійсних межах, відтак, посилання заявника на ч.ч. 1-5 ст.33 Закону України Про оренду землі буде мати вигляд безпідставного.

Крім того зазначає, що у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 3520880300:02:000:9025 (як об`єкта права), він буде позбавлений можливості зареєструвати право оренди на цю земельну ділянку на підставі рішення суду, що унеможливить його виконання.

Дослідивши заяву про забезпечення позову, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

У разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред`явити позов протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову (ч.4 ст.152 ЦПК України).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.150 ЦПК України позов забезпечується, зокрема, забороною вчиняти певні дії.

Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами (ч.3 ст.150 ЦПК України).

Згідно ч.1 ст.153 ЦПК України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Згідно п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову №9 від 22 грудня 2006 року розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові № 6-605цс16 від 25 травня 2016 року, винесеної за результатами перегляду рішення Апеляційного суду м. Києва та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Як убачається з письмових доказів по справі предметом спірних правовідносин є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі укладеним 15.10.2010 року між ним та Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, про поновлення якого заявник має намір падати позов до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Судом враховується, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області як розпорядник спірної земельної ділянки, в силу приписів ст.122 Земельного кодексу України на даний час при наявності спору щодо укладення додаткової угоди та поновлення договору оренди землі має всі можливості здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки та подальшого відчуження частин вказаної ділянки третім особам, і вказаний факт може утруднити виконання рішення суду у разі задоволення позову.

У такому випадку у разі поділу земельної ділянки, яка є предметом договору оренди землі, може відбутися зміна її межі та площі, припинитися її існування в дійсних межах, відтак, обґрунтування позову частинами 1-5 ст.33 Закону України Про оренду землі буде безпідставним.

Згідно положень ст.9 Закону України Про Державний земельний кадастр внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюється державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Пунктом 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок), передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування.

Пунктом 114 Порядку встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, поділу чи об`єднання земельних ділянок.

Відповідно до п.136 Порядку відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку в разі її поділу чи об`єднання з іншою земельною ділянкою вносяться шляхом здійснення Державним кадастровим реєстратором, зокрема, дій щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом закриття Поземельної книги відповідно до пункту 60 цього Порядку із скасуванням кадастрового номеру земельної ділянки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру та здійсненням державної реєстрації земельної ділянки, яка утворилася в результаті поділу чи об`єднання згідно з пунктами 107-111, 113 цього Порядку. У разі поділу чи об`єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер (п.29 Порядку).

Отже, у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 3520880300:02:000:9025, як об`єкту права, заявник буде позбавлений можливості зареєструвати право оренди на цю ділянку на підставі рішення суду, що унеможливить його виконання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вказані заявником в заяві про забезпечення позову обставини, дійсно свідчать про наявність обставин, що можуть істотно ускладнити чи унеможливити виконання можливого рішення, оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області в ході розгляду справи можуть вчинятися дії, направлені на відчуження земельної ділянки.

Таким чином, невжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області, державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти дії по розпорядженню земельною ділянкою, у випадку прийняття рішення на користь заявника не забезпечить реального захисту прав останнього на оренду земельної ділянки, що є головною метою судочинства. Отже, вжиття заходів забезпечення позову сприятиме запобіганню порушення прав заявника та забезпечить можливість реального судового захисту, тому суд вважає необхідним задовольнити заяву про забезпечення позову у способи, що визначений заявником.

При цьому суд звертає увагу, що забезпечення позову направлене на охорону матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій відповідача, і не є обмеженням права власності особи в повній мірі та носить тимчасовий характер.

У відповідності до ч.1-3 ст.154 ЦПК України, суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення). Зустрічне забезпечення застосовується тільки у випадку забезпечення позову.

Суд зобов`язаний застосовувати зустрічне забезпечення, якщо:

1) позивач не має зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території України та майна, що знаходиться на території України, в розмірі, достатньому для відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові;

2) суду надані докази того, що майновий стан позивача або його дії щодо відчуження майна чи інші дії можуть ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду про відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові.

Застосовані судом заходи забезпечення позову не спричинять в подальшому збитків відповідачу, тому суд вважає застосування зустрічного забезпечення не доцільним.

Керуючись ст.ст. 151, 152, 153, 258-260, 353 ЦПК України , суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: с. Олексіївка Бобринецького району Кіровоградської області, п.і. 27213) про забезпечення позову - задовольнити.

Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39767636, місцезнаходження: вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, п.і.25006) здійснювати будь-які дії спрямовані на розпорядження, надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025.

Заборонити державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на: скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025 у Державному земельному кадастрі та скасування кадастрового номеру 3520880300:02:000:9025, який присвоєній земельній ділянці сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею - 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га у державному земельному кадастрі.

Заборонити державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Олексіївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, загальною площею - 75,0014 га, в тому числі рілля - 75,0014 га, кадастровий номер 3520880300:02:000:9025 із земель державної власності сільськогосподарського призначення та реєстрації припинення права оренди зазначеної земельної ділянки у ОСОБА_1 .

Дана ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження (ч.1 ст. 157 ЦПК України).

Копію ухвали для виконання направити заявнику, Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області, державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та державному реєстратору Відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації Бобринецької районної державної адміністрації.

Про виконання ухвали негайно повідомити суд.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).

Повний текст ухвали складено 10.11.2020 року.

Суддя В.В. Бондаренко

СудБобринецький районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення10.11.2020
Оприлюднено11.11.2020
Номер документу92754981
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —383/1096/20

Ухвала від 05.02.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 10.11.2020

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні