Рішення
від 10.11.2020 по справі 585/2292/20
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/2292/20

Номер провадження 2/585/831/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2020 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючої судді - Євлах О.О., за участю: секретаря судових засідань - Безручко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 ,

представник позивача - ОСОБА_2 ,

до

відповідача - Великобубнівська сільська рада Роменського району Сумської області,

вимоги позивача : про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. Стислий виклад позиції сторін.

1. 11.09.2020 року ОСОБА_1 (далі позивач) , через свого представника, звернувся до суду з позовом до Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин.

2. Позов обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , який до дня смерті постійно проживав в АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилася спадщина. До якої, зокрема входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , площею 2,364 га, що розташована на території Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області. Вказана земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на землю серії СМ № 010592. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 є його син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців за даними виконкому Великобубнівської сільської ради немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконкомом Великобубнівської сільської ради не посвідчувався. На день смерті померлий проживав та був зареєстрований сам. Але оформити спадщину на спадкове майно, що належало спадкодавцю позивач не може, оскільки своєчасно не прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 . Крім того, оформити спадщину він не може, оскільки не підтверджуються родинні відносини між померлим та його сином ОСОБА_1 .

3. Представник відповідача в заяві до суду позов визнав.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

4. У судове засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.

Від відповідача надійшла заява про визнання позову.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

5. Ухвалою Роменського міськрайонного суду від 11 вересня 2020 року постановлено розгляд справи проводити у загальному позовному провадженні та призначено справу до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 20 жовтня 2020 року.

6. Ухвалою суду від 20 жовтня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 10 листопада 2020 року.

7. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

8. Судом встановлено, що до суду звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ( а.с.4-5).

9. Згідно довідки Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області № 02-35/801 від 05.08.2020 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 постійно проживав в АДРЕСА_1 . Спадкоємцем на все майно ОСОБА_3 являється його син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Заповіт від імені ОСОБА_3 за даними Великобубнівської сільської ради не посвідчувався. На момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , із померлим в АДРЕСА_1 ніхто не був зареєстрований та ніхто не проживав. ( а.с.9).

10. Довідкою КНП Талалаївська ЦРЛ № 405 від 07.08.2020 року стверджується, що ОСОБА_1 , 1949 р.н. знаходився на амбулаторному лікуванні після оперативного та стаціонарного лікування із 20.01.2007 року по 12.03.2007 року. ( а.с.10).

11. Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку СМ № 010592 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2,364 га, яка розташована на території Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області. ( а.с.11).

12. Відповідно до Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00028285920 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відомості про батька- ОСОБА_4 , дата народження минуло 22 років. Відомості про матір ОСОБА_5 , дата народження - минуло 20 років.(а.с.36-37)

13. Відповідно до Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в віці 80 років, місце смерті: Роменський район, с.Матлахове. (а.с.38).

V. Норми права.

14. На підставі статей 1216; 1217; 1218 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

Статтями 15, 16 ЦК, статтею 4 ЦПК передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

15. Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України , цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України , окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України .

Відповідно до п. 1) ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, що респондується з відповідною позицією Верховного Суду України, викладеною у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , де вказано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, а встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

VI. Оцінка суду.

16. Поважність причини пропуску позивачем строку подання заяви про прийняття спадщини підтверджується тим, що ОСОБА_1 не прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 у зв`язку з хворобою і перебуванням на лікуванні.

17. Оскільки позивач мав об`єктивні, непереборні, істотні перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, є спадкоємцем за законом першої черги, відповідач позов визнав та не заперечував проти його задоволення, то суд визнає поважною причину пропуску строку для прийняття позивачем спадщини, і вважає можливим задовольнити його позов.

18. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не порушує права та законні інтереси інших осіб.

19. З досліджених вище письмових матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджено дослідженими у справі доказами і не заперечується відповідачем по справі.Відсутність по батькові у актовому запису про народження позивача виникла не з його вини і ця помилка не може бути усунута в поза судовому порядку.

20. Встановлення факту родинних відносин створює заявнику умови для здійснення особистого майнового права - отримання спадщини після смерті батька.

З цих підстав,

керуючись статтями 2 , 5 , 10-13 , 18 , 200, 258-259 , 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України , Суд, -

У Х В А Л И В :

1. Позов ОСОБА_1 , представник позивача - ОСОБА_2 ,до Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин - задовольнити повністю.

2. Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в два місяці з дня вступу рішення в законну силу для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Роменський міськрайонний суд Сумської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписання .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Великобубнівська сільська рада Роменського району Сумської області, місцезнаходження: с. Великі бубни, Роменського району Сумської області, вулиця Центральна,23, код ЄДРПОУ 04388840.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О.О.Євлах

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.11.2020
Оприлюднено11.11.2020
Номер документу92757762
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/2292/20

Рішення від 10.11.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 20.10.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні