Ухвала
від 04.11.2020 по справі 757/43811/20-к
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду:

головуючого судді ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

при секретарі ОСОБА_4

за участі прокурора ОСОБА_5

захисника ОСОБА_6

підозрюваного ОСОБА_7

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , подану в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва 09.10.2020 року, у кримінальному провадженні № 12018080070001982 від 20.10.2018 року,-

ВСТАНОВИЛА:

Цією ухвалою задоволено клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_8 , погоджене прокурором першого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, щодо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України, строком до 05 грудня 2020 року включно.

Згідно ухвали, слідчий суддя відповідно до положень ст.ст. 177, 178 КПК України, врахувавши наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, яка підтверджується доданими до клопотання даними, тяжкість покарання, що загрожує останньому у разі визнання його винуватим у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, характеризуючі дані про особу підозрюваного в їх сукупності, а також врахувавши наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, прийшов до висновку про наявність підстав вважати, що застосування до ОСОБА_7 більш м`якого запобіжного заходу, не зможе запобігти вказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням захисник ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу слідчого судді скасувати, постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання органу досудового розслідування. Апелянт стверджує, що слідчий суддя порушив вимоги п.4 ч.1 ст. 196 КПК України та не навів в оскаржуваній ухвалі доказів, які би підтвердили існування ризиків. Також, посилаючись на практику ЄСПЛ захисник вказує, що підозра є необґрунтованою та ґрунтується на показаннях оперуповноваженого ОВС ДКР НП МВС України. Тому на думку сторони захисту, враховуючи відсутність ризиків та обґрунтованої підозри слід скасувати ухвалу слідчого судді.

Заслухавши доповідь судді, вислухавши пояснення захисника та підозрюваного, які підтримали апеляційну скаргу, думку прокурора, який вважав ухвалу слідчого судді районного суду законною, вивчивши матеріали судового провадження, перевіривши доводи апеляційної скарги захисника, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів, СВ Деснянським УП ГУ НП у м. Києвіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018080070001982 від 20.10.2018 року за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 увчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України.

07 жовтня2020 року ОСОБА_7 було затримано в порядкуст. 208 КПК Українита того ж дня останнього було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України.

В межах зазначеного кримінального провадження орган досудового розслідування звернувся до районного суду з клопотанням про застосування щодо ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Розглядаючи клопотання з доданими до нього матеріалами, слідчим суддею встановлено обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України.

Так, вирішуючи питання про наявність обґрунтованої підозри поняття якої не міститься в національному законодавстві, слід виходити з його визначеннянаведеного в практиці Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчиненні правопорушення передбачає «наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла-таки вчинити злочин», те що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

У клопотанні органу досудового розслідування та доданих до нього матеріалах міститься достатньо даних для висновку про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_7 підозри, зокрема на причетність останнього до інкримінованих кримінальних правопорушень вказують протоколи допиту потерпілих, матеріали тимчасового доступу до документів, протоколи проведення негласних слідчих (розшукових) дій, відомості про перетин Державного кордону України та інші матеріали кримінального провадження у своїй сукупності. Отже, слідчий суддя, вивчивши матеріали клопотання в межах своєї компетенції, у висновках, які зробив орган досудового розслідування відносно ОСОБА_7 чогось очевидно необґрунтованого чи недопустимого не встановив. Не виявлено таких обставин і колегією суддів.

Також слідчий суддя дослідив обставини наявності ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваного та вказав, що є доведеними ризики того, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування або суду, знищити, сховати, або спотворити будь-яку з речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, місцезнаходження яких не вдалось встановити у ході обшуків, може незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних в зазначеному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення, тобто заявлені у клопотанні ризики з часу застосування щодо ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не зменшилися та існують на теперішній час.

Разом з тим застосовуючи до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя відповідно до ч. 4ст. 183 КПК України не визначив розмір застави у кримінальному провадженні щодо останнього, при цьому вказавши, що суд має право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого ст.. 255-2553 КК України.

З таким висновком колегія суддів погодитись не може, з огляду на вимоги ст.ст. 182, 194 КПК України, за якими не застосування застави є лише правом слідчого судді за певних, визначених законом обставин.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.

З огляду на матеріали долучені до клопотання та пояснення сторони захисту у судовому засіданні апеляційної інстанції, а саме обставини визначені вст. 178 КПК України, враховуючи сімейний стан, наявність на утриманні у ОСОБА_7 трьох неповнолітніх дітей, позитивну характеристику з місця проживання, соціальні зв`язки підозрюваного, дані щодо обставин вчинення кримінального правопорушення за ч.1 ст. 255 КК України, а також те, що слідчим суддею не враховано, що у клопотанні відсутні дані про застосування до потерпілих насильства чи погрози застосування насильства, не визначення альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави, на переконання колегії суддів є явно невмотивованим.

Враховуючи вимоги ч.5 ст.182 КПК України за якою надає суду право призначити заставу в розмірі більше ніж 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, колегія суддів вважає за доцільним визначити ОСОБА_7 заставу у вигляді 5 000 000 гривень. Такий розмір застави здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання ним у разі внесення застави обов`язків, передбачених ч. 5ст. 194 КПК України.

За наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 необхідно задовольнити частково, ухвалу слідчого судді скасувати і постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання слідчого та застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, щодо підозрюваного ОСОБА_7 , з визначенням застави в розмірі 5000000 гривень, з покладенням обов`язків, передбачених ч. 5ст. 194 КПК України.

Керуючись ст.ст.177,178,182,183,193,199,309,376,404,405,407,422 КПК України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляціюзахисника ОСОБА_6 -задовольнити частково.

Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва 09.10.2020 року, якою задоволено клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_8 , погоджене прокурором першого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 та застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, щодо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України, строком до 05 грудня 2020 року включно - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_8 , погоджене прокурором першого відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, щодо підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Застосувати щодо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 1 ст. 255 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 05 грудня 2020 року включно.

Визначити ОСОБА_7 альтернативний запобіжний захід заставу в розмірі 5000000 гривень. Зазначена застава може бути внесена протягом строку дії ухвали суду, як самим підозрюваним, так і іншою фізичною абоюридичною особою (заставодавцем) на розрахунковий рахунок Київського апеляційного суду (м. Київ. вул. Солом`янська, 2-а, код ЄДРПОУ 42258617, номер рахунку за стандартом IBAN-UA068201720355289002001082186, банк ГУ ДКС України в м. Києві, МФО банку: 820172).

Згідно ч. 5ст. 194 КПК Українипокласти на підозрюваного ОСОБА_7 наступні обов`язки:

-здати слідчому паспорт або інші документи, які дають право на виїзд та в`їзд за кордон;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;

- не відлучатись з місця свого проживання: АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора чи суду;

- з`являтись до слідчого, прокурора за їх викликом;

-носити електронний засіб контролю.

Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_7 , що у випадку не виконання покладених на нього обов`язків, застава може бути звернена в дохід держави, а до підозрюваного може бути застосовано заставу у більшому розмірі, або інший більш суворий запобіжний захід.

Ухвала Київського апеляційного суду оскарженню не підлягає.

Суддя: ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

Справа № 11-сс/824/5744/2020 Слідчий суддя суду 1-ї інстанції ОСОБА_13

Єдиний унікальний номер № 757/43811/20-к Доповідач: ОСОБА_1

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.11.2020
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу92764974
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності

Судовий реєстр по справі —757/43811/20-к

Ухвала від 04.11.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Глиняний Віктор Петрович

Ухвала від 09.10.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Соколов О. М.

Ухвала від 09.10.2020

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Соколов О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні