РІШЕННЯ
Іменем України
11 листопада 2020 року м. Чернігівсправа № 927/860/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження
Позивач: Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації,
код ЄДРПОУ 04014246, вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000,
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Хальтфрайзен Груп» ,
код ЄДРПОУ 40318422, вул. Курська, 23, м. Чернігів, 14021
Предмет спору: про стягнення 38 643,23 грн,
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
не викликались,
ВСТАНОВИВ:
Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до Товариствf з обмеженою відповідальністю «Хальтфрайзен Груп» , у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 38 643,23 грн штрафних санкцій.
Дії суду, пов`язані з розглядом справи.
Ухвалою суду від 28.09.2020 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Також ухвалою від 28.09.2020 встановлено сторонам строки для подання заяв по суті.
Як вбачається з матеріалів справи ухвалу суду від 28.09.2020 відповідач отримав безпосередньо у суді 01.10.2020.
Згідно з ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов договору підряду від 12.08.2020 №50 про закупівлю послуг за державні кошти «Поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка Куликівського району Чернігівської області (ДК 021:2015-45230000-8 «Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь» )» (далі - Договір).
У зв`язку з порушенням Виконавцем календарного графіку надання послуг, що є додатком до Договору, тобто умов укладеного між сторонами Договору, а саме ненадання в обумовлений цим графіком строк актів виконаних будівельних робіт, позивач направив відповідачу вимоги про сплату штрафу у розмірі 38 643,23 грн, однак відповідачем не було вчинено дій щодо сплати цих коштів, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
Відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень у встановлений строк до суду не надходило.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Оскільки відповідач не подав відзив у встановлений судом строк, справа вирішується за наявними у ній матеріалами.
Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.
Між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (далі-Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Хальтфрайзенгруп (далі-Виконавець) укладено Договір підряду від 12.08.2020 №50 про закупівлю послуг за державні кошти «Поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка Куликівського району Чернігівської області (ДК 021:2015-45230000-8 «Будівництво трубопроводів, ліній зв»язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь» )» (далі-Договір) (а.с. 4-13).
Відповідно до п. 1.1, 1.2, 1.3 Договору Замовник доручає, а Виконавець на свій ризик, своїми та/або залученими силами і засобами, обладнанням, матеріалами і механізмами здійснює надання послуги: Поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка Куликівського району Чернігівської області (ДК 021:2015-45230000-8 «Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь» ) , і передає їх Замовнику. Обсяги закупівлі послуг та сума Договору можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків Замовника. Склад та обсяги надання послуг, що доручаються Виконавцю, визначаються проектною документацією та можуть бути переглянуті в процесі ремонту, у разі внесення змін до проектної документації.
Виконавець повинен надати послуги, передбачені цим Договором, якість яких відповідає умовам тендерної документації, затвердженої проектної документації, державним стандартам, будівельним нормам та іншим нормативно-правовим актам у сфері будівництва та дорожнього господарства, чинним на території України. Наданні послуги, якість яких не відповідає вимогам тендерної документації та затвердженої проектної документації на об`єкт: Поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка Куликівського району Чернігівської області , державним стандартам, будівельним нормам та іншим нормативно-правовим актам у сфері будівництва та дорожнього господарства, чинним на території України, вважаються не виконаними . (п. 2.1, 2.2 Договору)
Згідно до п. 3.1 Договору вартість послуг визначається з урахуванням ДСТУ Б Д.11-1:2013 (зі змінами), СОУ 42.1-37641918-085:2018, проектної документації, тендерної документації, пропозиції Виконавця та вимог чинного законодавства.
Ціна цього Договору становить 386,43226 тис. грн, у тому числі ПДВ-20%-64,40538 тис. грн. (п. 3.2 Договору)
Відповідно до п. 4.1 Договору Замовник проводить розрахунки за наданні послуги на підставі підписаних Сторонами актів форми № КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт) та форми № КБ-3 (довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат), при цьому Сторони домовились про те, що строк (термін) оплати Замовником наданих Виконавцем послуг визначається відкладальною обставиною, а саме - після надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника за надані послуги, які є предметом даного Договору.
Розрахунок за надані в цілому послуги здійснюється Замовником після виконання і приймання всіх передбачених Договором послуг за умови наявності відповідного бюджетного фінансування та в межах надходження коштів з бюджету на рахунок Замовника на надання послуг, які є предметом даного Договору. ( п. 4.4 Договору)
Відповідно до п. 4.12 Договору поточні та остаточний розрахунки за надані послуги Замовник здійснює лише при умові надходження коштів з джерел фінансування, на підставі актів форми КБ-2в, КБ-3, підписаних уповноваженими представниками Сторін. Акти виконаних будівельних робіт готує Виконавець і передає їх для підписання Замовнику у строк не пізніше 25-го числа звітного місця в паперовому вигляді та на електронному носії (в програмному комплексі їх складання - АВК, тощо).
Розділом 5 Договору сторони погодили строки надання послуг: початок- серпень 2020 року; закінчення - відповідно до календарного графіку надання послуг, в якому зазначаються місяць початку та закінчення надання послуг, передбачених даним Договором. Календарний графік надання послуг, що є невід`ємною частиною Договору, складає Виконавець та передає його Замовнику до початку надання послуг. Місце надання послуг: 16300, Чернігівська область, Куликівський район, смт Куликівка, вул. Артамонова. Виконавець приступає до надання послуг, передбачених Договором протягом трьох днів з дня підписання Договору.
Згідно положень п. 6.3.2., 6.3.7. Договору Виконавець зобов`язався забезпечити якісне надання послуг у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку надання послуг, а також інформувати в установленому порядку Замовника про обставини, що перешкоджають виконанню умов Договору, а також про заходи, необхідні для їх усунення.
У разі виникнення обставин, що не залежать від Виконавця і, які можуть вплинути на строки надання послуг, передбачені цим Договором, Виконавець зобов`язаний в 10-денний термін письмово сповістити Замовника про настання таких обставин. В такому разі, за домовленістю Сторін, строк надання послуг, встановлений цим Договором, може бути змінений. Про перегляд строків надання послуг складається додаткова угода до цього Договору, яка підписується Сторонами та новий календарний графік надання послуг.
Строки надання послуг за домовленістю Сторін можуть переноситись на час дії обставин, що не залежать від діяльності Виконавця, із врахуванням часу на відновлення послуг і можливе їх перенесення на більш сприятливу пору року.
Підставою для звільнення від відповідальності за ненадання або неналежне надання зобов`язань, передбачених Договором, є дія непереборної сили (форс - мажорні обставини), а також відсутність фінансування - відсутність надходжень бюджетних коштів на надання послуг, передбачених даним Договором (пункти 11.1.-11.3. Договору).
Відповідно до п. 6.3.2 Договору Виконавець зобов`язаний забезпечити якісне надання послуг у встановлений цим Договором строк, відповідно до календарного графіку надання послуг.
У разі виставлення Замовником претензій щодо сплати штрафних санкцій, Виконавець зобов`язаний сплатити суму штрафу у строки, передбачені такою претензією. (п. 6.3.16 Договору)
Згідно п. 7.1, 7.2 Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену діючим законодавством України та цим Договором. У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань при наданні послуг за бюджетні кошти Замовник може виставити Виконавцю штрафні санкції передбачені діючим законодавством та цим Договором.
Пунктом 7.3.2 Договору передбачено, що у разі затримки надання послуг або надання не в повному обсязі з вини Виконавця, з порушенням встановлених термінів, заявлених Замовником, Виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі 10 % від суми Договору.
Договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами і діє до 31 грудня 2020 року, а у разі ненадання Сторонами зобов`язань, передбачених Договором - діє до повного надання Сторонами своїх зобов`язань (п. 10.1 Договору).
Згідно додатку № 1 до Договору Договірна ціна. Локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 договірна ціна становить 386,43226 тис. грн (а.с. 14-21).
Календарним графіком надання послуг на об`єкті: Поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка, Куликівського району, Чернігівської області (ДК 021:2015-45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь ), що є додатком № 3 до Договору, передбачено надання послуг відповідачем за вказаним Договором до 15 серпня 2020 року (а.с. 22-23).
В порушення умов Договору відповідачем не було надано позивачу в строк до 15.08.2020 (і пізніше) актів виконаних будівельних робіт, тобто послуги не було надано в обумовлений Договором строк.
Позивачем на адресу відповідача 21.08.2020 було направлено претензію від 20.08.2020 № 01-11/2102 щодо невиконання умов договору, у якій позивач вимагає невідкладно перерахувати на рахунок Управління суму у розмірі 38 643,23 грн, тобто штраф, а також негайно приступити до виконання робіт передбачених календарним графіком. Ця претензія була отримана відповідачем 25.08.2020, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 27)
Оцінка суду.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами ч. 1-2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 846 Цивільного кодексу України визначено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.
Статтею 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Зі ст. 230 Господарського кодексу України випливає, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:
за порушення умов зобов`язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);
за порушення строків виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.
При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Оскільки відповідач у порушення ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України взятих на себе зобов`язань в частині надання послуг за Договором не виконав, поточний середній ремонт автомобільної дороги комунальної власності по вул. Артамонова в смт Куликівка Куликівського району Чернігівської області у встановлений договором строк не здійснив, суд доходить висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача штрафу у розмірі 38 643,23 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Висновки суду.
Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", «Серявін та інші проти України» обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з`ясуванні усіх питань, винесених на його розгляд.
За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Хальтфрайзен Груп , (код ЄДРПОУ 40318422, вул. Курська, 23, м. Чернігів, 14021) на користь Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04014246, вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000) 38 643,23 грн штрафу та 2102,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, у строки, визначені ст. 256 цього Кодексу.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В.В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2020 |
Оприлюднено | 13.11.2020 |
Номер документу | 92770753 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні