Справа № 405/3793/20
Номер провадження 2/404/1144/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2020 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді - Варакіної Н.Б.
за участю секретаря - Уманенко Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (ІН судом не встановлено, с. Поселянівка, Олександрівського району Кіровоградської області), ТОВ Агенство нерухомості-ІНКОПМАРК (Код ЄДРПОУ 23694525, вул. Шевченка, 40, м. Кропивницький про визнання договору купівлі-продажу дійсним,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ТОВ Агентство нерухомості-ІНКОПМАРК про визнання договору купівлі-продажу. В обґрунтування позову зазначила, що 20 березня 1998 року між позивачкою та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу, який був зареєстрований на Універсальній товарній біржі Інкопмарк Контракт , згідно якого вона придбала у відповідача квартиру за адресою по АДРЕСА_1 . Даний договір нотаріально не посвідчувався, оскільки згідно ст. 15 Закону України Про товарну біржу , правочини, зареєстровані на біржі, подальшому нотаріальному посвідченню не підлягали. На даний час у позивача виникла необхідність розпорядження квартирою, однак нотаріус роз`яснив, що ніякого відчуження на підставі вказаного договору купівлі-продажу не може відбутися, так як договір купівлі-продажу квартири, будинку відповідно до ст. 227 ЦК УРСР в редакції 1963 року підлягав обов`язковому нотаріальному посвідченню, а вказаний договір зареєстрований на товарній біржі і не може бути прийнятий як правовстановлюючий документ. Однак позивач зазначив, що при укладанні даного договору відповідач його не повідомив про зазначені обставини, тому й вимушена звернутись до суду.
Ухвалою Кіровського районного суд м. Кіровограда від 24 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по справі та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_3 вимоги підтримала посилаючись на обставини викладені у позові та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача ТОВ Агенство нерухомості-ІНКОПМАРК в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 20 березня 1998 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу, який був зареєстрований на Універсальній товарній біржі Інкопмарк Контракт , згідно якого позивач придбала у відповідача квартиру за адресою по АДРЕСА_1 (а.с.7).
Даному договору купівлі-продажу квартири, присвоєно реєстраційний номер 570, виконано реєстраційний напис та внесено в реєстраційну книгу Кіровоградського ООБТІ під № 1707/9.
Відповідно до ч. 1 п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України 2003 року Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Оскільки спірні правовідносини виникли у 1998 році, тобто до набрання чинності ЦК України 2003 року , дані цивільні відносини регулюються положеннями ЦК Української РСР 1963 року .
За змістом ст.ст. 128 , 153 ЦК УРСР 1963 року право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Договір вважається укладеним, коли між сторонами в повній у належних випадках формі досягнуто згоду по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорі даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї зі сторін повинно буди досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 224 ЦК УРСР 1963 року за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
При цьому, згідно ст. 227 ЦК УРСР 1963 року договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу ). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Згідно ч. 1 ст. 47 ЦК УРСР 1963 року нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими ч. 2 ст. 48 цього Кодексу .
При цьому, право укладати договори купівлі-продажу і реєструвати їх на товарній біржі передбачено ст. 15 Закону України Про товарну біржу згідно частини другої якої угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню. При цьому, така угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі. Дані положення були чинними і на час спірних правовідносин.
Як вбачається з роз`яснень, викладених у п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.04.1978 року Про судову практику в справах про визнання угод недійсними зі змінами та доповненнями, з підстав недодержання нотаріальної форми визнаються недійсними тільки угоди, які відповідно до чинного законодавства підлягають обов`язковому нотаріальному посвідченню, зокрема договори довічного утримання, застави, купівлі-продажу (у тому числі при придбанні на біржових торгах). Щоб не допустити неправильного визнання дійсними угод на підставі ч. 2 ст. 47 ЦК УРСР , суд повинен перевірити, чи підлягала виконана угода нотаріальному посвідченню, чому вона не була нотаріально посвідчена і чи не містить вона протизаконних умов.
Так, Правила державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджені наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13 грудня 1995 року , передбачали таку підставу для державної реєстрації об`єктів нерухомого майна як договори купівлі-продажу, зареєстровані біржою.
В свою чергу, пунктом 27 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 1994 р. N 18/5 (в редакції станом на момент укладення договору купівлі-продажу) встановлено, що відповідно до чинного законодавства обов`язковому нотаріальному посвідченню підлягають договори про відчуження (купівля-продаж, міна, дарування, довічне утримання) жилого будинку, іншого нерухомого майна (статті 227 , 242 , 244 , 426 Цивільного кодексу ).
Так, покупець ОСОБА_1 в установленому законом на час спірних правовідносин порядку 20 березня 1998 року зареєструвала право власності на нерухоме майно в Кіровоградському ООБТІ, що також підтверджується реєстраційним написом на договорі купівлі-продажу.
Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
З урахуванням наведених правових норм та фактичних обставин справи суд приходить до висновку, що при укладанні договору купівлі-продажу між сторонами було досягнуто згоди по всім істотним його умовам, виконання договору відбулося, а саме продавець отримала кошти, а покупцю було передано нерухоме майно і до нього перейшло право власності на спірну квартиру, яке в установленому порядку було ним зареєстровано, а тому позовні вимоги про визнання договору-купівлі-продажу дійсним підлягають задоволенню.
Згідно ст.141 ЦК України суд вважає за необхідне судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 141 , 258 , 259 , 263-265 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (ІН судом не встановлено, с. Поселянівка, Олександрівського району Кіровоградської області), ТОВ Агенство нерухомості-ІНКОПМАРК (Код ЄДРПОУ 23694525, вул. Шевченка, 40 м. Кропивницький про визнання договору купівлі-продажу дійсним - задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна від 18 березня 1998 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який було посвідчено Універсальною товарною біржою Інкопмарк , ТОВ Агенство нерухомості-ІНКОПМАРК , реєстраційний номер 570 та внесений в реєстраційну книгу Кіровоградського ООБТІ під №1707/9.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення суду складено 11.11.2020.
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2020 |
Оприлюднено | 12.11.2020 |
Номер документу | 92771522 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Варакіна Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні