Рішення
від 15.10.2020 по справі 589/2250/20
ШОСТКИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 589/2250/20

Провадження № 2/589/1121/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року м. Шостка

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого - судді Литвинко Т.В.

з участю секретаря судового засідання Щерби Я.Г.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковтунівської сільської ради Шосткинського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ковтунівської сільської ради Шосткинського району про визначення додаткового строку три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ОСОБА_2 . На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його син ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли земельні розташовані на території Ковтунівської сільської ради та житловий будинок АДРЕСА_1 , які він успадкував після своєї померлої бабусі ОСОБА_3 на підставі ч.3 ст. 1268 ЦК України, проте, за життя спадкових справ не оформив. На даний час у позивача виникла необхідність в оформленні спадкових прав після померлого сина, але, в зв`язку з пропуском шестимісячного строку для звернення до нотаріальної контори, не може цього зробити. На поважність причини пропуску звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою вказує на свою юридичну необізнаність з цього питання, оскільки, маючи на руках оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, вважав себе спадкоємцем, який спадщину прийняв шляхом вступу в фактичне управління спадковим майном.

В судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача Ковтунівської сільської ради в судове засідання також не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі, позов визнав.

У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з огляду на наступні обставини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 /а.с.8/

Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія СМ №073578 ОСОБА_3 була власником земельної ділянки площею 2,9435 га, розташованої на території Ковтунівської сільської ради/ас.11/

Згідно довідки Ковтунівської сільської ради разом з ОСОБА_3 на день її смерті був зареєстрований та проживав її онук ОСОБА_2 . Заповіт від імені ОСОБА_3 виконавчим комітетом Ковтунівської сільської ради не складався і не посвідчувався./а.с.10/

Як вбачається з інформації Шосткинської районної державної нотаріальної контори після померлої ОСОБА_3 спадкової справи не заведено, спадкоємці для прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались./а.с.25/

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 /а.с.5/, який згідно свідоцтва про народження був сином позивача./а.с.6/

Згідно довідки Ковтунівської сільської ради на день смерті ОСОБА_2 він був зареєстрований по АДРЕСА_1 по складу сім`ї один./а.с.7/

Згідно інформації Шосткинської районної державної нотаріальної контори, після померлого ОСОБА_2 спадкової справи не зареєстровано, спадкоємці для прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались./а.с.25/

Вирішуючи питання про наявність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , суд виходить з наступного.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу.

Згідно ч.1, ч.5 ст. 1268, ч. 3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно із ч. 3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними (правова позиція Верховного Суду України у справі № 6-85цс12).

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Так, суд у даному конкретному випадку приймає до уваги пояснення позивача щодо пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 через його необізнаність з даного питання, оскільки він вважав себе таким, що спадщину прийняв, тому суд за своїм внутрішнім переконанням визначає таку причину пропуску поважною в розумінні ст. 1272 ЦК України.

На підставі викладеного, враховуючи те, що відновлення права на прийняття спадщини позивачем не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, а також те, що відповідач не заперечував проти задоволення позову, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття після ОСОБА_2 спадщини є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 200, 258, 263-265, 268, 273 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН: НОМЕР_1 ,адреса: АДРЕСА_2 ) додатковий строк в 3 (три) місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області Т.В.Литвинко

СудШосткинський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено12.11.2020
Номер документу92794210
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —589/2250/20

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Литвинко Т. В.

Ухвала від 16.07.2020

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Литвинко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні