ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/757/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Приватного підприємства "АСТЕТ" про припинення юридичної особи,
встановив:
I. Зміст позовних вимог
24 березня 2020 року Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - позивач, ГУ ДПС в Херсонській області, АРК та м. Севастополі) звернулося до суду з позовом до Приватного підприємства "АСТЕТ" (далі - відповідач, ПП "АСТЕТ"), у якому просить припинити юридичну особу ПП "АСТЕТ".
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Вказані вимоги позивач обґрунтовує обставинами, викладеними у позові, які полягають у тому, що згідно витягу з ЄДРПОУ 23.01.2018 р. проведено державну реєстрацію ПП "АСТЕТ", керівником та засновником якого є ОСОБА_1 . Проте, Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 15.11.2019 р. у справі № 766/10699/19 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, за внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинене за попередньою змовою групою осіб. З метою усунення порушень, які відбулись під час державної реєстрації ПП "АСТЕТ", та керуючись п.п. 20.1.37 п. 20.1. ст. 20, п. 67.2. ст. 67 ПК України позивач просить припинити юридичну особу ПП "АСТЕТ".
Відповідач у справі не скористався правом подати до суду відзив на позовну заяву, про яке йому було роз`яснено ухвалою суду від 03.04.2020 року про відкриття провадження у справі.
При цьому, суд зазначає, що дана ухвала суду була направлена на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте, рекомендоване повідомлення про її вручення повернулось на адресу суду 07.05.2020 р. з відміткою Укрпошти про причини повернення "за закінченням встановленого терміну зберігання", що відповідно до ст. 124 КАС України вважається врученим відповідачу належним чином.
Крім того, суд зазначає, що з метою дотримання процесуальних прав відповідача останній був повідомлений про розгляд даної справи та наявність у нього права на подання відзиву шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку, визначеному ст. 130 КАС України.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 03.04.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статі 263 КАС України.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
02.04.2020 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
17.07.2020 набув чинності Закон України № 731-IX від 18 червня 2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені у зв`язку зі встановленням карантину (відповідно Закону № 540-IX від 30 березня 2020 року) закінчуються через 20 днів, тобто 06.08.2020 року.
Таким чином, за приписами вищенаведеної законодавчої норми 20-денний термін продовження процесуальних строків сплинув 06.08.2020 року.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Відповідно до інформації, зазначеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 22.01.2020 р. новоутворена юридична особа ПП "АСТЕТ" (код ЄДРПОУ 41883051) шляхом заснування зареєстрована державним реєстратором Херсонської міської ради Херсонської області 23.01.2018 р. за № 14991020000021136, засновником та керівником якої є ОСОБА_1 , розмір внеску до статутного фонду складає 1 700 000,00 грн..
23.01.2018 р. ПП "АСТЕТ" взято на облік ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі як платник податків за № 210318014367.
Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 15.11.2019 р. у справі № 766/10699/19 затверджена угода про визнання винуватості ОСОБА_1 , укладена 21.05.2019 р., визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.205-1 КК України, та призначено покарання у вигляді 3 років обмеження волі з позбавленням права займатися підприємницькою діяльністю строком на 1 рік, за умисне внесення завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи ПП "АСТЕТ" (код ЄДРПОУ 41883051).
Вважаючи вказаний вирок доказом ведення підприємством незаконної господарської діяльності та підставою для припинення юридичної особи ПП "АСТЕТ, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. ( частина 4 статі 5 КАС України).
Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI ( далі - ПК України) передбачає, зокрема,
- контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб`єктів господарювання ( п. 20.1.37 ст. 20);
- контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, зокрема, щодо припинення юридичних осіб. ( п. 67.2 ст. 67).
Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV передбачає, зокрема, -
- підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку ( стаття 42);
- суб`єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку ( пункт 1 частини 2 статі 55);
- ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:
зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
незареєстровано у державних органах, якщо обов`язок реєстрації передбачено законодавством;
зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників ( стаття 55-1);
- суб`єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства ( стаття 56).
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), зокрема,
- державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом. ( п. 4 ч.1 ст.1 );
- державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи. ( п. 2 ч. 1 ст.25 ).
VI. Оцінка суду
Зміст наведених вище правових норм свідчить про наявність у податкового органу права на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи у разі виявлення ознак фіктивності суб`єкта господарювання (підприємництва).
При цьому, положення статті 55-1 «Фіктивна діяльність суб`єкта господарювання» ГК України містять ознаки (критерії), за якими юридична особа чи діяльність фізичної особи-підприємця можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційно-правова форма не відповідає її суті та меті створення. Ознаки фіктивності мають бути доведені належними, допустимими і достовірними доказами.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2019 р. у справі № 826/25343/15 (№ К/9901/31854/18).
Відповідно до частини 2 статті 205-1 Кримінального кодексу України (далі - КК України) підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб - підприємців визначено, як внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, що вчинено повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища.
Отже, правові підстави припинення юридичної особи внаслідок підроблення документів, виникають у разі доведеності ознак такої діяльності в діях керівництва суб`єкта господарювання.
Як встановлено судом, Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 15.11.2019 р. у справі № 766/10699/19, який набрав законної сили, визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.205-1 КК України, а саме, не маючи засобів для здійснення господарської діяльності, не маючи при цьому наміру здійснювати фінансово-господарську діяльність зазначеного підприємства та усвідомлюючи той факт, що діяльність підприємства ПП "АСТЕТ" буде носити незаконний характер вказана особа стала засновником, директором та керівником підприємства.
Відповідно до ч.6 ст.78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
З огляду на вказане, суд вважає, що вказаним Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 15.11.2019 р. у справі № 766/10699/19 підтверджено факт ведення підприємством незаконної діяльності та фіктивності юридичної особи, в зв`язку з чим наявні підстави для припинення юридичної особи ПП "АСТЕТ".
VII. Висновок суду
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів податкового органу та оцінивши надані ним докази на підтвердження заявлених позовних вимог щодо припинення юридичної особи ПП "АСТЕТ", суд дійшов висновку про задоволення позову.
VIIІ. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертизи.
З огляду на викладене, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 102,00 грн. згідно платіжного документа № 372 від 20.03.2020 р. не відшкодовуються.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місце знаходження 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201) до Приватного підприємства "АСТЕТ" (місце знаходження 73000, м. Херсон, вул. Торгова, 37, офіс 432, код ЄДРПОУ 41883051) про припинення юридичної особи - задовольнити.
Припинити юридичну особу Приватне підприємство "АСТЕТ" (місце знаходження 73000, м. Херсон, вул. Торгова, 37, офіс 432, код ЄДРПОУ 41883051).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 109020100
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 12.11.2020 |
Номер документу | 92799768 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Дубровна В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні