Справа № 541/1891/20
Номер провадження 2/541/1002/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді - Куцин В.М.,
секретаря судових засідань Євдокимової Н. Ю.
з участю представника позивача адвоката Педорича В.І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Миргород справу за позовом ОСОБА_1 до Зуєвецької сільської ради Миргородського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
29.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Зуєвецької сільської ради Миргородського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_2 . Після смерті якого відкрилася спадщина на земельні ділянки, що знаходяться на території Зуєвецької сільської ради Миргородського району. Він не зміг своєчасно звернутися до нотаріуса з приводу оформлення спадкового майна після смерті дядька, оскільки в державі України було встановлено карантинні заходи пов`язані з поширенням особливо-небезпечного інфекційного захворювання COVID-19 і був обмежений рух громадського транспорту. Крім того в період строку для подання заяви про прийняття спадщини він хворів. Строк пропущений на термін п`ять днів. Вважає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними та просить суд ухвалити рішення, яким визначити йому додатковий строк терміном два місяці з моменту набрання рішенням законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_2 ,. Оскільки нотаріусом йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з пропуском шестимісячного строку установленого законом для подачі заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився. Про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Педорич В.І. позов підтримав, просив його задовольнити як законний та обґрунтований з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача Зуєвецької сільської ради Миргородського району в судове засідання не з`явився. Установа направила на адресу суду лист про розгляд справи у відсутності представника, проти задоволення позову не заперечувала.
Відповідно до положень ч.3 ст. 200 ЦПК України в зв`язку з визнанням позову відповідачем суд вважає за можливе ухвалити рішення в підготовчому засіданні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Зуєвецької сільської ради Миргородського району Полтавської області (а. с. 10).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина. Серед спадкового майна 2 земельні ділянки, розташовані в с. Зуївці Миргородського району та на території Зуєвецької сільської ради Миргородського району Полтавської області (а.с.12-15).
За життя ОСОБА_2 належні йому 2 земельні ділянки заповів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до заповіту посвідченого 24.07.2018 року секретарем Зуєвецької сільської ради Миргородського району Полтавської області.
Статтею 1220 ч.ч. 1, 2 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином, зважаючи на те, що спадкування є правом, а не обов`язком, позивач мав право на спадкування за заповітом.
Згідно положень ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Як вбачається з ч.1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ст. 1272 ч. 3 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.09. 2020 року, тобто на п`ять днів пізніше встановленого законом строку.
Постаново приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Наконечної Н. П. позивачу ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.21).
Згідно ст.ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Як вбачається з роз`яснень, що містяться в абзацах 1, 6 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців , у яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивачем вказано причиною пропуску встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини карантинні обмеження, які діяли на території України в зв`язку з чим він не мав можливісті прибути до нотаріальної контори з населеного пункту де він зареєстрований м. Київ (а. с. 6-8) до місця відкриття спадщини м. Миргород де повинна бути подана заява про прийняття спадщини.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 в якій зокрема зазначено, що відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. установлено з 12 березня 2020 року на території України карантинні обмеження, які діяли до 22 червня 2020.
Позивачем пропущено визначений законом строк для звернення до нотаріуса з приводу оформлення спадкового майна після смерті ОСОБА_2 на п`ять днів, що є незначним терміном. Крім того в період строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач перебував на лікуванні з 09.09.2020 до 18.09.2020 (а. с.17), вказана причина є поважною причиною, та такою що створює істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Такий висновок суду відповідає позиції ВС викладеній у справі №314/2550/17 від 13.03.2020.
Отже причини пропуску позивачем встановленого законом строку для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 є поважними, а тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 77, 81, 89, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1217, 1218. 1220, 1225, 1270, 1272 ЦК України суд, -
УХВАЛИВ
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк 2 (два) місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.15 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасники справи:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Донецьк, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , проживаючий АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 .
Зуєвецька сільська рада Миргородського району, 37630, село Зуївці вул. Миру,1, Миргородського району, Полтавської області, код ЄДРПОУ 24832707.
Повне судове рішення складене 12 листопада 2020 року.
ССуддя: В. М. Куцин
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 13.11.2020 |
Номер документу | 92802335 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Куцин В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні