Рішення
від 03.11.2020 по справі 657/1147/20
КАЛАНЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 657/1147/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2020 Каланчацький районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Скригун В.В.

при секретарі Поповій Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Каланчацька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого батька ОСОБА_2 .

Мотивуючи свої вимоги, позивачка пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , смерть якого зареєстрована Каланчацьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про що зроблено відповідний актовий запис за № 24 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 13 січня 2020 року. Після смерті батька відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1417 га. з кадастровим номером 6523255100:04:004:0006, яка знаходиться по АДРЕСА_1 . На дату смерті, батько був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , а вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . З батьком вона постійно не проживала та не була зареєстрована. Встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини вона пропустила у зв"язку з тим, що заповіт, яким все належне майно батько заповідав їй, було знайдено після спливу шести місяців з дня смерті батька, у серпні 2020 року. Згідно заповіту, посвідченого 26 квітня 2004 року державним нотаріусом Каланчацької державної нотаріальної контори Омельчук І.В., все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, а також все те, що буде належати на день смерті ОСОБА_2 , він заповідає їй - ОСОБА_1 (після укладення шлюбу 27 грудня 2007 року - ОСОБА_1 ). Після знайдення оригіналу заповіту вона звернулася 12 серпня 2020 року до державного нотаріуса Каланчацької державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини. Однак, нотаріус їй пояснила, що нею було пропущено встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та вручена постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 12 серпня 2020 року. Нотаріус їй роз"яснила необхідність звернення до суду, з метою встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 21.08.2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Будь-яких інших процесуальних дій по справі не вчинялося.

Ухвалою суду від 23.09.2020 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує і просить їх задовольнити.

Представник відповідача Каланчацької селищної ради Каланчацького району Херсонської області в судове засідання не з`явився. Надав суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Каланчацька державна нотаріальна контора в судове засідання не з"явилася, надіслала заяву про розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позову не заперечує.

Частиною 4 ст. 206 ЦК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, докази, надані позивачем, приходить до висновку про наявність підстав щодо задоволення позову, виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

За змістом ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.ст. 1220 ч. 1, 1223 ч. 3 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_4 являється донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що посвідчується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданого 13 січня 2020 року Каланчацьким РВ ДРАЦС ПМУ МЮ (м. Одеса).

Родинний зв"язок ОСОБА_1 з померлим ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданого 30.08.1974 року виданого Балтазарівською сільською радою Чаплинського району Херсонської області та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим Червоночабанською сільською радою Каланчацького району Херсонської області, де зазначено, що ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1417 га. з кадастровим номером 6523255100:04:004:0006, яка знаходиться по АДРЕСА_1 . На дату смерті, батько позивача зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , а вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . З батьком ОСОБА_5 постійно не проживала та не була зареєстрована. Встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини остання пропустила у зв"язку з тим, що заповіт, яким все належне майно батько заповідав їй, було знайдено після спливу шести місяців з дня смерті батька, у серпні 2020 року.

Згідно заповіту, посвідченого 26 квітня 2004 року державним нотаріусом Каланчацької державної нотаріальної контори Омельчук І.В., все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося, а також все те, що буде належати на день смерті ОСОБА_2 , він заповідає їй - ОСОБА_1 (після укладення шлюбу 27 грудня 2007 року - ОСОБА_1 ). Після знайдення оригіналу заповіту, 12 серпня 2020 року позивач звернулася до державного нотаріуса Каланчацької державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини. Постановою нотаріуса Каланчацької ДНК від 12.08.2020 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, в зв"язку з тим, що спадкоємець пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30. 05. 2008 року, Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 89 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини, в зв`язку з тим, що про заповіт дізналася після спливу шестимісячного строку після смерті спадкодавця, тому суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 200, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України ст. ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Каланчацька державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлого батька ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Каланчацька селищна рада, ЄДРПОУ 04401003, юридична адреса: вул. Херсонська, 1 смт. Каланчак Херсонської області.

Третя особа: Каланчацька державна нотаріальна контора, ЄДРПОУ 24754442, адреса: вул. Херсонська, 9 смт. Каланчак Херсонської області.

Суддя: Скригун В. В.

СудКаланчацький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення03.11.2020
Оприлюднено13.11.2020
Номер документу92804660
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —657/1147/20

Рішення від 03.11.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 23.09.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

Ухвала від 21.08.2020

Цивільне

Каланчацький районний суд Херсонської області

Скригун В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні