Постанова
від 04.11.2020 по справі 329/589/20 (2-а/329/589/20)
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

04 листопада 2020 року м. Дніпросправа № 329/589/20 (2-а/329/589/20)

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського районного суду Запорізької області від 17.09.2020 року в адміністративній справі №329/589/20 (2-а/329/589/20) (суддя у 1 інстанції Богослов А.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Головного спеціаліст відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у З/о Мізерна Олена Анатоліївна про скасування постанови №348-ДК/0115ПО/08/01-20 від 13.07.2020 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Чернігівського районного суду Запорізької області, в якому просив скасувати постанову №348-ДК/0115ПО/08/01/-20від 13.07.2020 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП.

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях позивача, що свідчить про безпідставність прийняття оскаржуваної постанови.

Рішенням Чернігівського районного суду Запорізької області від 17.09.2020 року у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, скаржник подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивача не ознайомили з матеріалами адміністративної справи, позбавили права надавати пояснення щодо встановленого порушення та відповідні докази, позбавили права при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката. Зазначено, що господарство ОСОБА_2 отримало в оренду земельну частку (пай) для сільськогосподарських потреб, тобто для вирощування сільськогосподарської продукції. Ці земельні ділянки включені до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, з яких нараховуються та сплачуються податки. Таким чином, на думку позивача, земельні ділянки використовуються законно.

Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.06.2020 № 348-ДК було проведено перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003.

Згідно з листа Чернігівського відділення поліції Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області від 17.06.2020 року, земельна ділянка з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003, площею 4,8214 га до лютого 2019 року знаходилась в оренді ОСОБА_3 , на теперішній час дію договору оренди не продовжено. Фактично земельна ділянка знаходиться в користуванні фермерського господарства Усенка Дмитра Григоровича.

Так, 23.06.2020 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_4 ,

обстежено земельну ділянку з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Ільїнського старостинського округу Чернігівської селищної об`єднаної територіальної громади Чернігівського району Запорізької області, та виявлено, що земельна ділянка використовується для вирощування сільськогосподарських культур. Під час обстеження виявлено факт самовільного використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, про що свідчить відповідний акт обстеження земельної ділянки № 348-ДК/206/АО/10/01/-20 від 23.06.2020 року.

23.06.2020 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мізерною О.А., проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої встановлений факт самовільного використання земельної ділянки площею 4,8214 га з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003 на території Ільїнського старостинського округу Чернігівської селищної об`єднаної територіальної громади Чернігівського району Запорізької області фермерським господарством ОСОБА_2 , що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту земельної ділянки № 348-ДК/294/АП/09/01/-20.

03.07.2020 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мізерною О.А. стосовно позивача складений протокол про адміністративне правопорушення № 348-ДК/0112/07/01/-20, у зв`язку з самовільним зайняттям земельної ділянки державної форми власності 4,8214 га з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003, що порушує п б статей 211, 125, 126 ЗК України.

За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мізерною О.А. винесено стовно позивача постанову про накладення адміністративного стягнення № 348-ДК/0115ПО/08/01/-20 від 13.07.2020 року ст. 53-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. 00 коп.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить за наступного.

Відповідно до ст.244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації.

Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, у тому числі, старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст.10 Закону України Про державний контроль за використанням і охороною земель державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, у тому числі, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою КМУ №15 від 14.01.2015 року (далі-Положення) передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з п.5-1 Положення головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Посадові особи Держгеокадастру тайого територіальних органів,які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства Українип ро охорону земель,в межах своїх повноважень мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки,що перебуваютьу власності та користуванні юридичних і фізичних осіб,перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки(приписи)з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стану випадках,установлених законом, за рахунок особи,яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; уразі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської,селищної,міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; отримувати в установленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади,органів влади Автономної Республіки Крим,органів місцевого самоврядування,підприємств,установ та організацій незалежно від форми власності документи,матеріали та іншу інформацію,необхідну для виконання покладених на Держгеокадастр завдань; проводити лабораторний аналіз стану забруднення земель,у тому числі радіоактивного, в зонах безпосереднього впливу викидів і скидів підприємствами забруднюючих речовин, а також у разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок,строк користування якими закінчився; викликати громадян,у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства; передавати до органів прокуратури,органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння,в яких вбачаються ознаки злочину; проводити у випадках, установлених законом, фотографування, звукозапис, кіно - і відео зйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства.

З огляду на вказані норми, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач мав повноваження щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення та за результатами такого розгляду прийняти постанову про накладення штрафу.

Згідно зі ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

З протоколу про адміністративне правопорушення №348-ДК/0112/07/01/-20 від 03.07.2020 року вбачається, що в ньому міститься відмітка про те, що позивача повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 06.07.2020 року. Також у протоколі міститься клопотання позивача про відкладення розгляду справи, призначеного на 06.07.2020 року, та наявний підпис позивача. Відповідачем відкладено розгляд справи на 11 год 00 хв 13.07.2020 року.

Також, в матеріалах справи наявне повідомлення від 06.07.2020 року, згідно якого розгляд справи про адміністративне правопорушення повторно призначено на 13.07.2020 року. Повідомлення було відправлено позивачу поштою зі штриховим кодовим ідентифікатором 6909500950641.

Згідно з листа від 03.08.2020 року №03-03/08-2 Запорізької дирекції Акціонерного товариства Укрпошта, рекомендований лист зі штриховим кодовим ідентифікатором 6909500950641 було вручено 11.07.2020 року особисто отримувачу фермерському господарству ОСОБА_2 .

Вказані обставини свідчать, що позивач був повідомлений належним чином про розгляд справи про адміністративне правопорушення, оскільки повідомлення отримав 11.07.2020 року, тоді як розгляд справи відбувся 13.07.2020 року.

Також колегія суддів не вбачає з боку відповідача процесуальних порушень під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Так, позивачем не надано доказів щодо реєстрації прав власності або інших речових прав за громадянами, з якими, як стверджує позивач, були укладені договори оренди земельних часток (паїв), в той час як відповідачем доведено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003 належить до державної форми власності.

Так, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка площею 4,8214 га, з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003 перебувала в оренді в ОСОБА_3 з 03.02.2009, строк дії договору оренди 10 років.

Таким чином, строк дії договору оренди з іншою особою, а не з позивачем, закінчився та не продовжувався.

Посилання позивача на типові договори оренди земельних часток (паїв) в контурі № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 укладених між ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та фермерським господарством ОСОБА_2 , є безпідставним, оскільки зі змісту вказаних договорів не випливає, що особам земельні ділянки належать на праві власності або іншому речовому праві.

Крім того, суд першої інстанції правильно зазначив, що відповідно до ч.3 ст.13 Закону України Про порядок виділення внатурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку. Тобто передавати в оренду невитребувані земельні частки(паї) має повноваження лише сільська, селищна чи міська рада. Натомість у позивача відсутній відповідний договір, укладений із селищною радою щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2325585700:03:029:0003 та відсутнє рішення селищної ради про передачу йому в оренду земельної ділянки.

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з`ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського районного суду Запорізької області від 17.09.2020 року в адміністративній справі №329/589/20 (2-а/329/589/20) - залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського районного суду Запорізької області від 17.09.2020 року в адміністративній справі №329/589/20 (2-а/329/589/20) - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя Н.А. Олефіренко

суддя В.А. Шальєва

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.11.2020
Оприлюднено13.11.2020
Номер документу92809100
СудочинствоАдміністративне