Дата документу 12.11.2020
ЄУН 937/5150/20
Провадження № 2-о/937/498/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2020 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Юрлагіної Т.В.,
за участю секретаря - Бондаренко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу заявою Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за участю заінтересованої особи, заінтересована особа Мелітопольська районна державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою та припинення права власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В:
Голова Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області звернувся до суду з заявою про визнання спадщини ОСОБА_1 , а саме: земельної ділянки розміром 3,7087 га, кадастровий номер 2323082000:04:017:0028, розташованої на території Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району відумерлою, припинення права власності померлої та передачу земельної ділянки у власність територіальній громаді Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ОСОБА_1 . Померлій на праві приватної власності належала земельна ділянка розміром 3,7087 га, кадастровий номер 2323082000:04:017:0028, розташована на території Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЗП № 091796, зареєстрована в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку Мелітопольської районної державної адміністрації за № 78, від 20 січня 2005 року. Померла за життя залишила заповіт, відповідно до якого у присутності свідків заповідала належний їй будинок АДРЕСА_1 ОСОБА_3 . На підставі цього заповіту Мелітопольською районною нотаріальною конторою була відкрита спадкова справа 04.01.2013 року та видане свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок на ім`я ОСОБА_3 . Таким чином, після померлої залишилося майно, яке не було охоплене заповітом. Згідно зі статтею 1245 ЦК України частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. Спадкоємців за законом протягом 8 років після смерті ОСОБА_1 знайдено не було. Померла була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті. Разом з нею ніхто не проживав, та не був зареєстрований, тож фактично спадщину ніхто не прийняв. Починаючи з 2012 року і на даний час земельна ділянка, яка належить ОСОБА_1 , ніким не обробляється і в оренду не здається. Нормативна оцінка земельної ділянки згідно розрахунку, проведеному в тестовому режимі, складає 111879,94 грн. 13 травня 2020 року сільська рада подала оголошення в офіційний друкований орган печаті - газету Новий день оголошення про звернення до суду з приводу визнання спадщини відумерлою. Але і після цього ніяких заяв від можливих спадкоємців не надходило. На сьогоднішній день пройшов термін позовної давності - 3 роки. Ніхто із спадкоємців до цього часу не заявив свої права на земельну ділянку. Земельна ділянка - ніким не обробляється, з року в рік заростає бур`яном і не використовується за цільовим призначенням. В сільській раді існує список осіб, яким відповідно до чинного законодавства може бути надана земельна ділянка, але розпорядитися нею сільська рада не може. Вирішити це питання у досудовому порядку, тобто припинити право власності на земельну ділянку також не можливо, бо власниця земельної ділянки померла, а її - спадкоємці відсутні.
Представник заявника надав суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник зацікавленої особи надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просить винести рішення по справі на розсуд суду.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що заява підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст.4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення своїх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 02 серпня 2012 року, виданого Виконавчим комітетом Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, актовий запис №36. (а.с. 4).
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП №091796 ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 3,7087 га, кадастровий номер № 2323082000:04:017:0028, у межах згідно з планом, яка розташована на території Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області. (а.с. 5).
25 липня 2012 року ОСОБА_1 склала заповіт у присутності двох свідків, згідно якого належний їй на праві приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповіт посвідчений секретарем виконавчого комітету Новобогданівської сільської ради, зареєстровано в реєстрі за №44 (а.с. 6).
20.05.2013 року державним нотаріусом Володіною О.С. було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_3 , посвідченого виконкомом Новобогланівської сільської ради Мелітопольського району, Запорізької області 25 липня 2012 року р. №44. (а.с. 8).
ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . По даним Новобогданівської сільської ради на земельну частку (пай) розміром 3,7087 га, яка розташована на території Новобогданівської сільської ради, померлої, заборони і арешту немає, відповідно до довідки від 15.06.2020 року № 1220, виданою сільським головою Новобогданівської сільської ради Хлистуном Д.П. (а.с. 10).
Відповідно до довідки від 15.06.2020 року №1219, виданою сільським головою Новобогданівської сільської ради ОСОБА_4 , на території Новобогданівської сільської ради розташована земельна частка пай площею 3,7087 га, яка згідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЗП №091796 від 20 січня 2005 року, належить померлій ОСОБА_1 . З моменту смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і по даний час земельна частка пай не ким не обробляється і в оренду не здається. (а.с. 12).
13 травня 2020 року Новобогданівська сільська рада подала оголошення в офіційний друкований орган печаті - газету Новий день про звернення до суду з приводу визнання спадщини відумерлою. (а.с. 14).
Згідно копії спадкової справи з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_1 звернулася лише ОСОБА_3 і отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на майно, яке було охоплено заповітом. Інші спадкоємці, які б бажали прийняти спадщину після смерті ОСОБА_1 і звернулися в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини відсутні.
Оцінюючи доводи заявника на підтвердження своїх вимог, суд виходить з наступного:
Згідно п.8 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно з приписами ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).
Згідно ст. 346 Цивільного кодексу України право власності припиняється у разі смерті власника. Відповідно до ст. 140 Земельного кодексу України однією з підстав припинення права власності на земельну ділянку є смерть власника земельної ділянка за відсутністю спадкоємця.
Якщо у померлої особи, котра мала право власності на земельну ділянку на підставі рішення ради, за заповітом і за законом спадкоємців не виявилось, або у випадку усунення їх від права на спадкування чи через неприйняття ними спадщини, а також при відмові від її прийняття - відповідно до ч.1 ст. 1277 Цивільного кодексу України і до заяви органу місцевого самоврядування (за місцем відкриття спадщини) суд визнає спадщину відумерлою.
До моменту подачі заяви щодо визнання спадщини відумерлою органи місцевого самоврядування розміщують у засобах масової інформації інформацію щодо охорони спадкового майна.
Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою. Згідно із ст. 1283 Цивільного кодексу України охорона спадкового майна здійснюється в інтересах спадкоємців, відмовоодержувачів, кредиторів спадкодавця задля збереження майна до прийняття спадщини спадкоємцями.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після того, як мине один рік з часу відкриття спадщини.
Органи місцевого самоврядування зобов`язані своєчасно виявити таке майно та звернутися до суду з метою визнання його відумерлим.
Згідно зі ст. 1221 Цивільного кодексу України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
З метою подання заяви про визнання спадщини відумерлою територіальні органи земельних ресурсів передають сільським (селищним) радам список не витребуваних земельних часток (паїв) померлих осіб відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай), а також довідки, про те, що за весь період ніхто не звертався до райвідділів земельних ресурсів відносно цих земельних ділянок, земельних часток (паїв). Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють вищенаведені правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Суд погоджується з аргументами заявника, вважає такі обґрунтованими та підтвердженими належними, допустимими та достовірними доказами, які, у своїй сукупності, є достатніми.
Суд зазначає, що під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не встановлено існування спору про право цивільне, під яким необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін (правова позиція ВС у справі № 175/423/18 від 23.12.2019). Наявність осіб, які б перешкоджали в реалізації права про визнання спадщини відумерлою, не підтверджена жодними дослідженими судом доказами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з моменту відкриття спадщини, після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до часу розгляду справи минуло вісім років, спадкоємці померлої з заявами про прийняття спадщини та відмову від прийняття спадщини на земельну ділянку розміром 3,7087 га, кадастровий номер 2323082000:04:017:0028, яка розташована на території Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району до нотаріальної контори не зверталися, заповіти та спадкові договори на дану земельну ділянку відсутні, а тому спадщина може бути визнана відумерлою.
Щодо вимоги про припинення права власності померлої та передачу земельної ділянки у власність територіальної громади Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району суд зазначає наступне.
Згідно з вимогами статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Таким чином, приписами цієї норми процесуального закону чітко визначені повноваження суду у разі визнання спадщини відумерлої і до таких передання цієї спадщини у власність територіальної громади не віднесено.
Більше того, суд зауважує, що порядок визнання спадщини відумерлою передбачений Главою 9 ЦПК України, яка розміщена у Розділі IV ЦПК України, що регламентує розгляд справ в порядку окремого провадження. Відповідно до приписів ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Отже, спір про право в порядку окремого провадження вирішений бути не може. А відтак, вимога про передачу відумерлої спадщини у власність територіальної громади Новобогданіської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області підлягає до часткового задоволення, а саме передачу відумерлої спадщини територіальній громаді в особі Новобогданіської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області відповідно до закону, як це передбачено вимогами ст. 338 ЦПК України.
Оскільки, заявник згідно п. 15 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 р. №3674-VI звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати слід компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст. 1277 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 334, 338 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за участю заінтересованої особи, заінтересована особа Мелітопольська районна державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою та припинення права власності на земельну ділянку - задовольнити частково.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: на земельну ділянку розміром 3,7087 га, кадастровий номер 2323082000:04:017:0028, яка розташована на території Новобогданівської сільської ради та належить ОСОБА_1 на праві приватної власності згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії ЗП №091796, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №78 від 20 січня 2005 року.
Передати відумерлу спадщину, а саме: земельну ділянку розміром 3,7087 га, кадастровий номер 2323082000:04:017:0028, яка розташована на території Новобогданівської сільської ради та належить ОСОБА_1 на праві приватної власності згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії ЗП №091796, що зареєстрована в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №78 від 20 січня 2005 року, територіальній громаді в особі Новобогданівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області.
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
Судові витрати у вигляді судового збору компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги через Мелітопольський міськрайонний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Т.В.Юрлагіна
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 13.11.2020 |
Номер документу | 92817320 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Юрлагіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні